Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 września 2023

Czym się kierować przy wyborze butów do garnituru? 3 wskazówki

Elegancki garnitur to nieodłączny element przyjęć weselnych oraz innych podniosłych uroczystości. Szeroka oferta krojów marynarek i spodni sprawia, że wybór idealnego kompletu nie stanowi z reguły problemu. Inaczej jest w przypadku zestawienia garnituru z odpowiednim rodzajem obuwia. Oto trzy praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć modowej wtopy!

Jaki typ obuwia?

Podstawowy podział eleganckiego obuwia dotyczy wysokości cholewki. Ten pozornie mało istotny element odgrywa kluczowe znaczenie w osiągnięciu idealnego efektu końcowego. W przypadku półbutów z wyższą cholewką zaleca się zakładanie spodni o skróconej nogawce, dzięki czemu wybrana para obuwia zostanie subtelnie wyeksponowana. Niektóre garnitury są szyte właśnie w taki sposób, aby z konkretnym kompletem dobrze komponowały się właśnie „wyższe” buty. Nie brak wciąż opinii tradycjonalistów, według których spodnie powinny kończyć się na obcasie buta. Oczywiście, tego typu rozwiązanie w przypadku niektórych garniturów prezentuje się wyjątkowo szykownie, jednak wiąże się z tym ryzyko zawijania się materiału w dolnej części spodni. Decydując się na zakup obuwia z wyższą cholewką, warto zatem zastanowić się jak skrócić spodnie, aby całość do siebie pasowała. Taką przeróbkę można wykonać u każdej krawcowej, natomiast jedna zasada pozostaje niezmienna – wysokie półbuty powinny być dobierane do spodni o krótszej długości nogawki, natomiast klasyczne buty do garnituru przed kostkę sprawdzą się lepiej z standardowym krojem dolnej części kompletu.

Kolor ma znaczenie

Znając już podstawowe reguły doboru wysokości buta do długości nogawek spodni, można przejść do kolorystycznego zestawienia ze sobą obu elementów. Najmniej problematyczna sytuacja dotyczy obuwia w kolorze czarnym, które teoretycznie powinno pasować do każdego garnituru. Decydując się jednak na założenie szarych lub beżowych kompletów, warto rozważyć półbuty w jaśniejszym odcieniu. Pozwoli to uzyskać efekt przełamania całej kompozycji, która w przypadku tradycyjnego czarnego obuwia może być mało interesująca. Eleganckie buty na wesele mają stanowić dopełnienie całości, dlatego w idealnej sytuacji marynarka, spodnie oraz półbuty powinny w pełni ze sobą współgrać.

Jaki rodzaj materiału?

Ostatnim aspektem, który wpływa na końcowy efekt, jest odpowiedni dobór materiału obuwia. W tym przypadku pod uwagę należy wziąć nie tylko rodzaj wykorzystanej skóry, ale też sposób jej wykończenia. Eleganckie półbuty można bowiem podzielić na te o gładkiej fakturze zewnętrznego materiału oraz produkty z pasami fabrycznych „przetarć”. Drugi z wymienionych typów świetnie komponuje się w zestawieniu z jaśniejszymi odcieniami garniturów. Podkreślenie ciekawego stylu można również uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków. Okazuje się bowiem, że współgrający z materiałem butów pasek od zegarka lub kapelusz do garnituru, podkreślą całą stylizację w subtelny sposób. Tradycjonaliści mogą natomiast zdecydować się na gładkie i lśniące półbuty, które również będą prezentować się znakomicie. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji, dlatego przede wszystkim należy brać pod uwagę to, które kolory i faktury materiałów będą najbardziej podobać się danej osobie. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, jednak cel zawsze pozostaje ten sam – uzyskanie eleganckiego i schludnego wyglądu!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx