Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Od franka do złotówki – jak radzić sobie z kredytem frankowym

W Polsce kredyty frankowe nie są nowym zjawiskiem, ale dla wielu osób są nadal tematem pełnym niepewności i zagadek. Przyjmiemy postawę doradcy, któremu nie jest obojętny los frankowiczów, i przeanalizujemy, jak można radzić sobie z kredytem frankowym.

Zrozumienie Kredytu Frankowego

Kredyt frankowy to pożyczka denominowana w szwajcarskich frankach, a spłacana w walucie krajowej. Wydawało się to atrakcyjne, kiedy frank był stabilny i nisko oprocentowany. Jednak wahań kursów walut niewielu się spodziewało, a frankowicze zostali z zadłużeniem, które nagle znacznie wzrosło. Kredyty frankowe przez lata były popularne ze względu na niższe oprocentowanie. Jednak nieprzewidywalność kursu szwajcarskiego franka spowodowała, że wielu kredytobiorców znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Co więc można zrobić, aby poradzić sobie z takim kredytem?

Analiza Sytuacji

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, na czym dokładnie polega problem. Zadłużenie we frankach, płatne w złotówkach, może prowadzić do znacznego wzrostu długu w wyniku fluktuacji kursów walut. Dla tych, którzy borykają się z kredytem frankowym, istnieją sposoby, aby złagodzić sytuację.

Opcje Radzenia Sobie z Kredytem

 1. Refinansowanie kredytu:
 • Możliwość przewalutowania kredytu na złotówki.
 • Zminimalizowanie ryzyka związanego z wahaniami kursu franka.
 1. Negocjacje z Bankiem:
 • Indywidualne rozmowy z bankiem w celu renegocjacji warunków kredytu.
 • Ewentualne obniżenie raty lub oprocentowania.
 1. Konsultacja z Ekspertem:
 • Skorzystanie z porady prawnika czy doradcy finansowego specjalizującego się w kredytach frankowych.
 • Pomoc w zrozumieniu praw i obowiązków oraz potencjalnych strategii radzenia sobie z długiem.
 • Skorzystanie z pomocy kancelarii frankowej: Specjalistyczne kancelarie frankowe oferują profesjonalną pomoc frankowiczom. Doradcy z doświadczeniem w tej dziedzinie mogą pomóc w negocjacjach z bankiem czy nawet w procesach sądowych.
 1. Unieważnienie umowy kredytowej:
 • Gdy kredytobiorcy zaciągali kredyty we frankach, nie zawsze byli w pełni informowani o potencjalnych ryzykach i kosztach związanych z fluktuacją kursu walut. W niektórych sytuacjach, jeśli można wykazać, że bank nie dostarczył odpowiednich informacji lub działalność banku była niezgodna z prawem, frankowicz może starać się o unieważnienie umowy kredytowej.
 •  Proces ten wymaga skrupulatnej analizy umowy oraz często wsparcia ze strony specjalistycznej kancelarii prawnej. Unieważnienie kredytu frankowego jest równoznaczne z pozbyciem się zadłużenia we franku. Kredyt znika, nie trzeba dalej płacić odsetek, a bankowi należy oddać tylko nominalną kwotę kredytu.
 1. Oszczędzanie i inteligentne inwestowanie:
 • Zastosowanie strategii oszczędzania i inwestowania, aby zminimalizować obciążenie kredytem.
 • Potencjalne wykorzystanie zysków z inwestycji do spłaty zadłużenia.

Rola Kancelarii Frankowej

Kancelaria frankowa to miejsce, gdzie frankowicz może znaleźć wsparcie prawników i ekspertów finansowych specjalizujących się w kredytach frankowych. Może to być kluczowe dla:

 • Zrozumienia swoich praw i obowiązków jako frankowicza.
 • Przygotowania strategii negocjacji z bankiem.
 • Reprezentowania interesów frankowicza przed sądem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Długoterminowe Działania

Radzenie sobie z kredytem frankowym może wymagać czasu i wysiłku. To nie jest proces, który można zakończyć od razu. Warto:

 • Monitorować sytuację finansową i kursy walut.
 • Działać proaktywnie, nie czekając na pogorszenie sytuacji.
 • Budować zdrowe nawyki finansowe, aby nie popaść w dalsze problemy.

„Od franka do złotówki” to trudna podróż, ale możliwa do zrealizowania z odpowiednią strategią i wsparciem. Wybór najlepszego rozwiązania będzie zależał od indywidualnej sytuacji, ale kluczem jest świadome podejście do problemu.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak najlepiej radzić sobie z kredytem frankowym, ale zrozumienie opcji i możliwości może pomóc w znalezieniu drogi do finansowej stabilności. W razie potrzeby nie krępuj się szukać profesjonalnej pomocy i pamiętaj, że jesteś daleki od bycia sam w tej sytuacji. Wielu ludzi przed Tobą odniosło sukces, przechodząc od franka do złotówki, a Ty też możesz to zrobić.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx