Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 kwietnia 2024

Majątek a testament – jak zabezpieczyć swoje interesy i zapewnić odpowiednie dziedziczenie?

Sporządzenie testamentu powinno być rutynową czynnością każdego obywatela. Pozwala to na zabezpieczenie majątku, wyrażenie woli co do jego dalszych losów i ustalenie kręgu spadkobierców. W innym przypadku nastąpi tzw. dziedziczenie ustawowe, na które nie ma już wpływu. Wyjaśniamy, co zawrzeć w testamencie, kiedy jest on ważny i dlaczego ten dokument chroni naszych bliskich.

Dlaczego warto sporządzić testament?

Jeśli posiadamy jakikolwiek majątek, mamy również  możliwość zadecydowania o jego przeznaczeniu po naszej śmierci.  Zgodnie z własną wolą możemy rozdysponować go pomiędzy członków rodziny, bliskich przyjaciół, a nawet różne organizacje. Jeżeli tego nie zrobimy i tak dojdzie do sprawy spadkowej, a na mocy prawa nasze dobra zostaną przekazane ustawowym spadkobiercom. O sposobie podziału majątku zadecyduje wtedy sąd, a my oczywiście nie będziemy mieć już na to wpływu. Jedynie sporządzenie testamentu pozwala na modyfikację kręgu spadkobierców, a także przynależnych im procentowych części. Dokument pomoże także ustrzec naszych bliskich przed skomplikowanymi sprawami spadkowymi.

Kto może przygotować testament?

Każda pełnoletnia osoba posiadająca zdolność do czynności prawnych może sporządzić własny testament. Co istotne, polskie prawo spadkowe nie dopuszcza wspólnych testamentów, np. w przypadku małżonków. Każda ze stron musi stworzyć oddzielny dokument. Nie jest również możliwe udzielenia pełnomocnictwa w kwestii sporządzenia testamentu.

Kiedy testament jest ważny?

Jeśli zabieramy się za sporządzenie testamentu, musimy przestrzegać kilku ważnych reguł:

  • Testament własnoręczny musi być napisany całkowicie odręcznie przez testatora, opatrzony datą oraz jego podpisem. Nikt inny nie może sporządzić takiego testamentu w naszym imieniu. Dokument napisany maszynowo, wydrukowany i później podpisany również nie będzie respektowany podczas sprawy spadkowej.
  • Jeśli mamy wątpliwości, co do ważności dokumentu w świetle prawa, możemy zlecić przygotowanie testamentu notariuszowi.
  • Rzadką, ale akceptowaną przez prawo formą jest testament allograficzny. Ostatnią wolę można ogłosić w obecności odpowiednich urzędników, takich jak wójt, starosta, burmistrz, prezydent miasta, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, a także w obecności dwóch świadków.
  • W szczególnych przypadkach istnieje również możliwość sporządzenia testamentu ustanego przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.

Majątek a testament – co zawrzeć w dokumencie?

Podczas sporządzania testamentu należy wyznaczyć konkretne osoby, którym będą dziedziczyły po nas określone części majątku. Dokonujemy tego w sposób dowolny – według własnego uznania. Możemy również zawrzeć instrukcje odnoszące się do poszczególnych zobowiązań, czy też polecenia. Jako testatorzy mamy możliwość pozbawienia konkretnej osoby możliwości dziedziczenia majątku, nawet jeśli ustawowo byłaby ona powołana do spadku. Niestety nie mamy już wpływu na to, czy po naszej śmierci wyłączony przez nas spadkobierca nie będzie domagał się zachowku. Będzie to jednak związane z długotrwałą sprawą sądową, powoływaniem świadków i biegłych.

Niezbędnych informacji prawnych do przygotowania publikacji dostarczyła KancelariaMlynska.pl

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx