Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Kredyt Czyste Powietrze – co obejmuje i kto może go wziąć?

„Zielone inicjatywy” cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Chociaż chęć dbania o środowisko i większa świadomość społeczna mają w tym duży udział, wiele dzieje za sprawą programów dopłat, które ułatwiają termomodernizację nieruchomości i wymianę ogrzewania na przyjazne dla środowiska oraz portfela. Jeżeli interesuje Cię kredyt na fotowoltaikę lub na inne rozwiązanie związane z modernizacją nieefektywnych źródeł ciepła, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Kredyt Czyste Powietrze – na jakich warunkach działa?

Kredyt na wymianę pieca i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania? Zastąpienie tzw. kopciucha nowoczesnym systemem ogrzewania? Z Bankiem BNP Paribas to możliwe już dziś. Kredyt Czyste Powietrze (RRSO 11,17%) ma na celu pomoc osobom zainteresowanym wdrożeniem bardziej przyjaznej środowisku technologii we wprowadzeniu tego pomysłu w życie. 

W ramach tej inicjatywy właściciele nieruchomości mogą ubiegać się o kredyt na korzystnych warunkach na wymianę obecnego źródła ciepła na inne, zero- lub niskoemisyjne rozwiązanie. W grę wchodzi również dotacja na spłatę kapitału tego kredytu. Dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” jest dostępne dla działań, w tym różnych form termomodernizacji budynku. Korzystając z niego, możesz m.in.:

  • ocieplić dom,
  • wymienić drzwi, okna i bramy garażowe na takie, które tracą mniej ciepła,
  • wymienić tradycyjny piec na paliwo stałe na m.in. pompę ciepła typu powietrze-woda, gruntową pompę ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, kotłownię gazową.

Trzeba tu wspomnieć, że jeśli nie masz gotówki, odpowiedni kredyt pomoże Ci spłacić część zobowiązania.

Proces pozyskiwania rządowego wsparcia w ramach Programu Czyste Powietrze na dofinasowanie do kredytu rozpoczyna się od złożenia stosownego wniosku o Kredyt Czyste Powietrze. Zrobisz to w placówce Banku BNP Paribas lub u partnerów współpracujących z tym bankiem. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, będziesz mógł złożyć za jego pośrednictwem złożyć wniosek o dotację w WFOŚiGW (Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Jeżeli otrzymasz pozytywną decyzję, nie pozostanie Ci już nic innego, jak podpisać umowę kredytową i przystąpić do realizacji inwestycji. Na jej skończenie masz 18 miesięcy, a gdy projekt będzie już gotowy, złożysz wniosek o wypłatę dotacji do WFOŚiGW. Pieniądze trafią jako spłata kapitału Kredytu Czyste Powietrze w banku.

Jakie jest oprocentowanie Kredytu Czyste Powietrze? Wynosi ono 11,17%. Na spłatę tego zobowiązania masz nawet 12 lat, a zabezpieczeniem spłaty kredytu jest gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego.[1]

Kto może skorzystać z dotacji w ramach programu?

Beneficjenci programu „Czyste Powietrze” powinni mieścić się w jednej z dwóch grup: uprawnionych do podstawowego albo podwyższonego dofinansowania. O jakim wsparciu mowa?[2]

  • Podstawowy poziom finansowania – jest przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości, którzy osiągają roczny dochód niższy niż 135 000 zł. Maksymalna kwota dotacji będzie zależała od tego, jakie prace termomodernizacyjne zamierzasz wykonać, jednak jej wysokość nie może przekroczyć 66 000 zł.
  • Podwyższony poziom finansowania (w tym przypadku również znajduje zastosowanie kryterium dochodowe) – do wzięcia udziału w programie są uprawnieni właściciele i współwłaściciele nieruchomości, u których miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1 894 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub 2 651 zł (gospodarstwo jednoosobowe). Maksymalna kwota dotacji, jaką można uzyskać w ramach podwyższonego finansowania, to 99 000 zł.

Nie wiesz, do której z tych grup się zaliczasz? Program jest realizowany we współpracy z bankami, a Bank BNP Paribas jest jednym z nich, a jego pracownicy pomogą Ci w złożeniu wniosku o dotację.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu Kredytu Czyste Powietrze na 6.02.2023 r. wynosi 11,17%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 49 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 69 702,91 zł, oprocentowanie stałe 5% w skali roku, całkowity koszt kredytu 20 702,91 zł (prowizja 11 524,8 zł) 84 miesięcznych rat (83 po 829,79 zł i jedna 830,34 zł).

Artykuł Sponsorowany


[i] Gwarancja udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jest udzielana w ramach portfelowej linii gwarancyjnej Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji w wysokości do 80% kwoty udzielonego kredytu na spłatę kapitału kredytu i obejmuje wyłącznie niespłaconą kwotę kapitału kredytu.

Kredyt Czyste Powietrze z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia w ramach programu Czyste Powietrze dostępny jest w kwocie do 120 000 zł, na okres do 12 lat. Dostępność produktu zależy od analizy zdolności kredytowej Klienta dokonanej przez bank. Bank udziela kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na: a) pokrycie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia oraz podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego od tych kosztów – w wysokości nie mniejszej niż 95% kwoty kredytu, b) pokrycie kosztów przedsięwzięcia, które są zgodne z celami Programu i niezbędne do jego realizacji oraz pokrycie podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego od tych kosztów, jednak łącznie w wysokości nie większej niż 5% kwoty kredytu. Szczegółowe informacje o programie, kredycie i o tym, co można sfinansować dostępne są w Centrach klienta banku, na bnpparibas.pl, oraz u sprzedawców współpracujących z bankiem, którzy są umocowani do świadczenia w imieniu banku usług pośrednictwa w zakresie czynności faktycznych i prawnych związanych z zawieraniem umów kredytu. 

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

[ii] https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx