Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Ile można zarobić na freelancingu w Polsce?

Fot.: depositphotos.com

W ostatnich latach rynek zdalnych specjalistów znacznie się rozrósł. To globalny trend, który widoczny jest również u nas. Wiele osób wybiera taką formę pracy. Ile można zarobić w Polsce na freelancingu? Jakie czynniki wpływają na liczbę zgłaszających się zleceniodawców? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Czynniki wpływające na zarobki we freelancingu

Jeśli rozważasz przejście na taką formę pracy, musisz mieć świadomość kilku spraw. Po pierwsze – freelance nie jest dla każdego. To specyficzna sposób na zarobek. Wymagający cierpliwości, dużego zaangażowania i systematyczności. To jednak nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma branża w jakiej chcesz pracować.

Możesz szukać szczęścia w tych najpopularniejszych. Mamy tutaj na myśli między innymi programowanie, copywriting i design. Popyt jest duży, ale i konkurencja spora. Jeśli dopiero zaczynasz w danej branży, próg wejścia może okazać się za wysoki. W ostatnich latach freelancerzy podbijają inne rynki. Takie, które nie były do tej pory kojarzone ze zdalnymi specjalistami. To między innymi wystrój wnętrz czy usługi prawne.

W pracy freelancera najważniejsze są:

 • umiejętności. Zarówno twarde (na przykład jako koder powinieneś znać między innymi języki programowania, frameworki i bazy danych), jak i miękkie. Do tych ostatnich zalicza się chociażby komunikatywność, odporność na stres i kreatywność. Tego typu kompetencje mają duży wpływ na liczbę potencjalnych zleceń.
 • doświadczenie. Bez niego się oczywiście nie obędzie. Im większe masz doświadczenie, tym więcej możesz zarobić. Natomiast musisz mieć świadomość, że zleceniodawcy często wolą osobę z mniejszym doświadczeniem, ale i niższymi stawkami. Zresztą kwestie finansowe związane z freelancem, to odrębny temat.
 • reputacja i sieć kontaktów. Ta pierwsza pozwoli Ci przebierać w ofertach zleceń. Sieć kontaktów znacząco ułatwia szukanie pracy a jednocześnie daje możliwość współpracy z jedną firmą przy wielu projektach. To przede wszystkim świetna informacja dla Twojego portfela. Stabilna współpraca z jednym zleceniodawcą, to też mniejszy stres.

To te najważniejsze czynniki mające wpływ na pracę freelancera. Chcesz działać jako zdalny specjalista, musisz zwrócić na nie uwagę.

W jakich branżach możesz zarabiać jako freelancer w Polsce?

Zasadniczo rynek zdalnych specjalistów w naszym kraju nie odbiega jakoś znacząco od światowych trendów.

 1. Zacznijmy od programistów. To ta branża jest przede wszystkim kojarzona z freelancingiem. Prym wiodą programiści głównie tworzący aplikacje mobilne i webowe. Na portalach dla freelancerów znajdziesz również bardzo dużą liczbę ofert z zakresu Machine Learning i Data Sience.
 2. Kolejna branża to copywriting. Tutaj również zakres usług jakie są poszukiwane jest szeroki. Freelancer copywriter może się skupić na tworzeniu treści na strony internetowe (w tym blogi), ale wiele zleceń dotyczy też pisania scenariuszy czy książek – jako ghostwriter.
 3. Projektowanie graficzne i usługi kreatywne. Ta branża w przeciągu ostatnich 2-3 lat niemal szturmem wdarła się do freelancingu. Wiele osób pracujących do tej pory na etacie decyduje się na przejście na tę formę pracy. Zakres poszukiwanych usług jest bardzo różnorodny. Zleceniodawcy potrzebują między innymi graficznego projektu stron, identyfikacji wizualnej marki, ale i tworzenia wizytówek.
 4. Tłumaczenia i usługi językowe. W tej branży również nie jest trudno o zlecenia dla zdalnych specjalistów. Freelance w Polsce to przede wszystkim praca dla tłumaczy języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Ostatnie lata to znaczący wzrost zleceń dla osób znających ukraiński. Ważna jest znajomość języka pod kątem specjalistycznym. Dużym powodzeniem cieszą się osoby potrafiące tłumaczyć teksty z branż: prawniczych, gospodarczych i medycznej.
 5. Korepetycje online i e-learning. Po pandemii Covid-19 znacząco rozwinęła się ta forma uczenia się. Działając w ten sposób znajdziesz dużo zleceń. Te mogą dotyczyć tradycyjnych korepetycji (na przykład z matematyki lub fizyki), ale nie tylko. Bardzo popularny jest e-learning dotyczący programowania, jak również zarządzania aplikacjami (na przykład monitorujących działanie firmy).

To obecnie najbardziej rozchwytywane branże w freelancingu. W jaki sposób popularność przekłada się na finanse?

Średnie zarobki w różnych dziedzinach freelancingu

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że na to, ile faktycznie będziesz zarabiał jako freelancer, ma wpływ wiele czynników. Część z nich już wymieniliśmy. To między innymi posiadane umiejętności a także doświadczenie. Średnie zarobki mają jedynie uzmysłowić Ci jak wyglądają kwestie finansowe w danej branży. Po pierwsze wciąż w Polsce zarabia się mniej niż na przykład w USA. Jeśli masz umiejętności (ze szczególnym uwzględnieniem znajomości języków) warto rozważyć szukanie zleceń globalnie. Wiąże się to oczywiście ze znajomością prawa podatkowego danego kraju.

Zarobki freelancerów w Polsce bez podziału na branże kształtują się w okolicach 5500 zł netto. Szczegółowo wygląda to następująco. Najwięcej zarabiają freelancerzy programiści. Tutaj miesięczne zarobki mogą sięgać nawet powyżej 10 tysięcy na rękę. Branże w których dużo się zarabia, pracując jako zdalny specjalista, to design i pozycjonowanie. To około 6 tysięcy netto miesięcznie.

Jak maksymalizować zarobki jako freelancer?

Te działania wymagają czasu. Natomiast zapewnią Ci wysokie zarobki.

 1. Krok numer jeden to Twoja obecność w sieci. W ten sposób budujesz swoją markę. Zarejestruje się na portalu dla freelancerów https://freelancehunt.com/pl i zacznij szukać zleceń. Budowa Twojej obecności jest tak naprawdę prosta. Wykonujesz projekt pilnując przy tym dotrzymania terminu. Zleceniodawcy wystawiają Ci referencje, oceniają współpracę. Kolejni, między innymi na tej podstawie, mogą wybrać Twoją ofertę.
 2. Elastyczny finansowo. Pod tym pojęciem rozumiemy dostosowywanie widełek cenowych do danego zlecenia. Oczywiście nie mówimy tutaj o tym, żebyś celowo zaniżał koszt wykonania danej pracy, tylko po to, aby ją uzyskać. Zleceniodawcy w większości wypadków mają świadomość, ile powinno kosztować podjęcie się danego zlecenia.
 3. Ciągła nauka. Dotyczy to nie tylko prężnie rozwijającej się branży IT. Chcesz zarabiać więcej, musisz zdobywać doświadczenie. Budować zestaw kompetencji twardych i miękkich.

Naukę najlepiej wdrożyć poprzez dywersyfikację klientów. Wybieraj różne zlecenia ze swojej branży. Po pewnym czasie (celowo nie piszemy jakim, bo to zależy przede wszystkim od Ciebie) będziesz mógł się pochwalić sporym doświadczeniem i bogatym zestawem umiejętności. To przekłada się na wyższe zarobki.

Pomimo pewnych trudności (na przykład związanych z szukaniem na samym początku zleceń) praca jako freelancer może przynieść ogromną satysfakcję. Również dającą się zmierzyć – pieniędzmi. Warto więc byś rozważył taką opcję.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx