Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Faktoring – na czym polega?

Faktoring przeznaczony jest dla przedsiębiorstw chcących się dynamicznie rozwijać, inwestować środki i zachować płynność finansową. Korzystają z usługi, w celu zabezpieczenia się przed niewypłacalnością kontrahentów.

Jak działa faktoring i kiedy stosowana jest cesja wierzytelności?

Warto wiedzieć, jak działa faktoring. Definicja faktoringu określa działalność finansową, której celem jest wykupywanie bezspornych wierzytelności od przedsiębiorstw, którym należy się zapłata za sprzedaż towarów/usług. Elementem faktoringu jest cesja wierzytelności, czyli przeniesienie nieprzeterminowanego roszczenia z tytułu należności z wierzyciela na faktora. Jeśli dłużnik nie wyraża zgody na cesję, podpisywana jest umowa, o której nie jest informowany. Jednak, gdy wcześniej zastrzeże w kontrakcie, iż nie godzi się na zmianę wierzyciela, cesja nie ma zastosowania. Usługi faktoringu pozwalają zachować płynność finansową firmy i zabezpieczyć się przed nierzetelnymi klientami. Przedsiębiorstwo nie traci zdolności kredytowej, gdy stara się o kredyt bankowy obrotowy.

Usługi faktoringowe mają na celu przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, firmy, która podpisze umowę z faktorem. Instytucja udziela finansowania, które spłaca klient, po wystawieniu faktury przez sprzedawcę. Faktorant (wierzyciel) nie domaga się od dłużnika zapłaty faktury, bo tym zajmuje się faktor. Dzięki temu można prowadzić biznes bez ryzyka utraty płynności finansowej. Korzystanie z usługi jest dziś koniecznością, z uwagi na to, że jest wielu kontrahentów, którzy są niewypłacalni lub ze względu na słabą sytuację finansową swojej firmy, nie mają środków na regulowanie należności w określonym terminie.

Jak wygląda przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy przez faktora?

Po podpisaniu umowy faktoringowej faktorant przekazuje faktorowi faktury nieprzeterminowane. Po ich otrzymaniu należność jest przelewana na konto firmowe. Dostawca nie musi się obawiać zadłużania firmy w przypadku, gdy odbiorca spóźni się z zapłatą lub okaże się niewypłacalny i ogłosi upadłość. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze w biznesie. Dla wielu firm faktoring jest bezpieczną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Faktor przejmuje wierzytelność i ryzyko niewypłacalności klienta, ubezpieczając należność.

Po stronie faktora pozostaje windykacja zadłużenia, jeśli dłużnik jej nie ureguluje. Faktoring pełny pozwala zniwelować ryzyko związane z zatorami płatniczymi i zachowanie płynności finansowej. Z tego rozwiązania korzystają głównie firmy, nawiązujące współpracę z nowymi, ale nie z zweryfikowanymi kontrahentami, szczególnie zagranicznymi. Ma zastosowanie również faktoring mieszany, w którym uczestnicy faktoringu współdzielą ryzyko niewypłacalności. Faktoring zaliczkowy polega na tym, że faktor przelewa należność z tytułu faktury, tylko do określonej kwoty, jaką określa umowa faktoringowa.

Jaki faktoring przy fakturze z odroczonym terminem płatności?

Faktury mają często długie terminy płatności. Taka forma ma z reguły zastosowanie przy sprzedaży towarów/usług stałym kontrahentom i dużym firmom. Blokada środków stwarza problem z utrzymaniem płynności finansowej. Oczekiwanie na zapłatę należności może prowadzić do zastoju w przedsiębiorstwie, a nawet destabilizacji. Niekiedy firma jest zmuszona do ubiegania się o kredyt bankowy, by zachować ciągłość dostaw i pokryć koszty związane z wypłatą wynagrodzeń itd.

Z pomocą przychodzi faktoring globalny, dzięki któremu nie musi czekać na zapłatę należności, bo faktor przelewa je od ręki. Za usługę faktoringu pobierana jest prowizja określona w umowie z firmą faktoringową. Przed podpisaniem umowy faktoringowej trzeba zastanowić się, jaką wybrać formę usługi. Jeśli firma działa tylko na terenie Polski, stosowany jest faktoring krajowy. Gdy dokonuje transakcji z przedsiębiorcami zagranicznymi, ma zastosowanie faktoring międzynarodowy.

Kiedy wybrać faktoring niepełny?

Różne rodzaje faktoringu pozwalają na dowolny wybór usługi i podpisanie korzystnej umowy faktoringowej. Wiedza jest niezbędna, by uniknąć błędu, decydując się na niewłaściwą formę faktoringu. Często faktoranci kierują się wysokością prowizji, co w efekcie okazuje się niekorzystne. Przykładowo, wybierając faktoring niepełny z regresem, faktor wypłaca pieniądze za wystawione rachunki/faktury, ale kiedy kontrahent nie ureguluje należności terminowo, środki trzeba zwrócić firmie. Ten typ faktoringu ma też swoją zaletę, ponieważ otrzymana gotówka pozwala prowadzić biznes bez zastojów i regulować własne zobowiązania.

Zamrożone środki w fakturach blokują rozwój biznesu, szczególnie w przypadku małych firm. Faktorant może wybrać faktoring jawny, przy którym klient jest powiadamiany o zawarciu umowy faktoringu przez sprzedawcę. Pieniądze przelewa wówczas na konto firmy faktoringowej. Częściej jednak stosowany jest faktoring niejawny, zwany cichym, przy którym kontrahent nie jest zawiadamiany o podpisaniu przez sprzedawcę umowy z faktorem, więc należność za fakturę wpłaca na konto dostawcy, a ten przelewa pieniądze na rachunek firmy faktoringowej.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz
Bartosz
17 dni temu

Współpracowałem z eFaktor! mega podejście do klienta i szybkie załatwienie sprawy, pod warunkiem że ma się ogarnięte jpk, faktury itd. Polecam!

1
0
Dodaj komentarzx