Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

Utrata wartości handlowej pojazdu – o tym towarzystwa ubezpieczeniowe nie mówią

W przypadku kolizji drogowych lub wypadków, często skupiamy się na naprawie pojazdu i uzyskaniu odszkodowania za poniesione straty. Jednak jednym z aspektów, na które nie zwracamy należytej uwagi, jest utrata wartości handlowej pojazdu. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że można ubiegać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu, które wynika z samego faktu, że był on zaangażowany w kolizję lub wypadek. Niestety, towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko informują poszkodowanych o możliwości uzyskania takiego odszkodowania.

Czy można ubiegać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

Odpowiedź brzmi – tak. Utrata wartości handlowej pojazdu ma miejsce, gdy pojazd, który uczestniczył w kolizji lub wypadku, traci część swojej rynkowej wartości. Jest to związane z obawą potencjalnych nabywców o ewentualne ukryte uszkodzenia lub zmniejszoną sprawność pojazdu w wyniku wypadku.

Jak zgłosić roszczenie o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

Aby zgłosić roszczenie o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu, należy skontaktować się z własnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wnioski o takie odszkodowanie są często odrzucane przez towarzystwa, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie i dostarczenie niezbędnych informacji.

Wnioskowane dane potrzebne do zgłoszenia roszczenia

Przy składaniu wniosku o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu, istotne jest dostarczenie odpowiednich danych. Należy podać informacje dotyczące pojazdu, takie jak marka, model, rok produkcji, przebieg, stan techniczny przed wypadkiem, a także informacje dotyczące samego wypadku, takie jak rodzaj kolizji, jej przyczyna i inne czynniki wpływające na utratę wartości handlowej pojazdu.

Obliczanie odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu

Obliczanie odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu jest złożonym procesem, który zależy od wielu czynników. Wpływ na wysokość odszkodowania mają m.in. marka i model pojazdu, rocznik, przebieg, stan techniczny przed wypadkiem, powód kolizji oraz możliwość naprawy i renowacji pojazdu.

Jednym z powszechnie stosowanych sposobów obliczania odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu jest tzw. metoda rynkowa. Polega ona na porównaniu cen podobnych pojazdów na rynku przed i po wypadku. Na podstawie tych danych ustala się różnicę wartości między nienaruszonym pojazdem a tym, który brał udział w wypadku. Ta różnica stan wysokości odszkodowania. 

Warto zaznaczyć, że ubieganie się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu może być skomplikowane i wymagać profesjonalnego wsparcia. Warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w odszkodowaniach z OC i AC, który pomoże w przygotowaniu wniosku i zagwarantuje, że otrzymamy sprawiedliwe odszkodowanie za poniesione straty.

Podsumowując, utrata wartości handlowej pojazdu w wyniku wypadku to czynnik, na który można ubiegać się o odszkodowanie. Należy jednak pamiętać o konieczności zgłoszenia roszczenia i dostarczenia niezbędnych danych. Metoda obliczania odszkodowania opiera się na porównaniu cen pojazdów przed i po wypadku. Warto zwrócić uwagę, że towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj nie informują poszkodowanych o możliwości uzyskania odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu. Dlatego ważne jest, aby samodzielnie zasięgnąć informacji i skonsultować się z profesjonalistą, aby upewnić się, że otrzymamy pełne odszkodowanie za utratę wartości handlowej naszego pojazdu. Działajmy świadomie i nie bądźmy zbywani – nasze prawa są istotne i powinniśmy je egzekwować.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx