Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

Precyzyjne i efektywne cięcie laserem

W porównaniu z wieloma innymi procesami obróbki materiałów, cięcie laserem można uznać za nowoczesną metodę. Pomimo tego cieszy się ona ogromnym uznaniem, co widać w wielu sektorach przemysłu. Stale rosnące wykorzystanie cięcia laserowego wynika przede wszystkim z jego wysokiej efektywności. Trudno tak naprawdę wskazać inną technologię, która pozwalałaby uzyskać podobny poziom precyzji oraz uniwersalności.

  1. Na jakiej zasadzie działa cięcie laserowe?
  2. Dlaczego warto wybierać cięcie laserem?
  3. Maszyny do cięcia laserowego
  4. Laserowe cięcie blach i inne popularne zastosowania

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w sprzęt pozwalający na cięcie laserowe lub chcesz skorzystać z tego typu usług, poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji, które pomogą ci w podjęciu odpowiedniej decyzji. Dowiesz się również, jakie są najważniejsze zalety tej metody, jakie maszyny do cięcia laserem są dostępne w Polsce oraz w jakich branżach wykorzystanie tej technologii przynosi największe korzyści.

Na jakiej zasadzie działa cięcie laserowe?

Cięcie z użyciem lasera polega na skierowaniu skoncentrowanego promienia lasera w odpowiednie miejsce, co prowadzi do stopienia lub odparowania obrabianego materiału. Co ciekawe, chociaż systemy optyczne odpowiadają za kierowanie promienia w dobrą stronę, to za odprowadzanie stopionego metalu odpowiadają gazy wspomagające. Istotny wpływ na jakość takiego cięcia ma właściwe ogniskowanie, dlatego też w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować ze specjalistą takie rzeczy jak dobór odpowiedniej mocy, prędkości cięcia oraz typu gazu.

Dzięki dużej uniwersalności tej technologii można ją stosować między innymi do tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Najważniejsze jest jednak to, że efektem zawsze będzie prawidłowo obrobiony materiał z wysoką precyzją i odpowiednimi krawędziami. 

Dlaczego warto wybierać cięcie laserem?

Istotne zalety cięcia laserowego to przede wszystkim możliwość przetwarzania przeróżnych materiałów. Najczęściej rozwiązanie to kojarzy się z cięciem laserem blach, ale to możliwych zastosowań jest oczywiście więcej. W końcu laser Fiber praz inne podobne maszyny doskonale sprawdzają się również w przypadku materiałów niemetalowych.

Możliwość uzyskania wysokiej precyzji oraz odpowiedniego wykończenia krawędzi bez konieczności przeprowadzania dodatkowych prac związanych z obróbką przekłada się na wysoką wydajność i możliwość ograniczenia kosztów. Kolejną zaletą jest to, że laser może być wykorzystywany przez cały czas i w żaden sposób nie wpływa to na zużywanie się narzędzia. Dzięki temu można uzyskać dodatkowe oszczędności związane z eksploatacją. 

Nie można również zapominać o wszechstronności, która dotyczy nie tylko łatwej obróbki różnego rodzaju materiałów, ale również ich grubości.  

Maszyny do cięcia laserowego

Wśród popularnych maszyn wykorzystywanych w Polsce do cięcia laserem znajdują się między innymi:

  • Trulaser 5030 Fiber L76 0 model, który poradzi sobie nawet z bardzo grubymi blachami,
  • Kimla Powercut Laser Fiber LF1530 – w przypadku tej maszyny zastosowano specjalny napęd liniowy, który pozwala uzyskać doskonałą precyzję,
  • Trumpf Tru Laser 3030 – idealny wybór, jeżeli kluczowe znaczenie ma uzyskanie optymalnej powtarzalności cięcia.

Laserowe cięcie blach i inne popularne zastosowania

Więcej informacji na temat tego, jak przebiega cięcie laserem oraz jakie technologie najlepiej sprawdzą się w takich branżach jak motoryzacja, medycyna oraz budownictwo, można znaleźć na stronie firmy specjalizującej się w takich procesach obróbki materiałów.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx