Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 grudnia 2023

Namioty awaryjne na wyjazd w góry – co to takiego?

Jesień mieniąca się wieloma kolorami zachęca do przyjemnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wiele osób decyduje się choćby na krótsze lub dłuższe wyjazdy w góry, gdzie przyroda o tej porze roku prezentuje się szczególnie atrakcyjnie. Aby jednak w pełni móc cieszyć się z eskapady, warto dobrze się do niej przygotować. Jak? Choćby poprzez zabranie ze sobą odpowiedniego wyposażenia, w tym też praktycznego namiotu awaryjnego. Co to takiego? Kiedy może się przydać takie rozwiązanie? Jakie są jego największe zalety? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Namiot awaryjny – czym jest i do czego służy?

Namioty awaryjne to produkty, w które powinien wyposażyć się niemal każdy turysta. Są to rozwiązania nieco bardziej rozbudowane niż standardowe plandeki turystyczne. Mają formę rękawa o różnej wielkości (dla jednej osoby lub większej grupy), które w razie potrzeby mogą służyć jako schronienie na szlaku.

Są wykonane z praktycznych materiałów – najczęściej folii aluminiowej lub tworzyw sztucznych (polipropylen metalizowany), które zapewniają wodoszczelność i izolację termiczną. Dzięki temu są w stanie uchronić osoby znajdujące się we wnętrzu przed kaprysami pogody i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Namioty awaryjne – rozwiązanie przydatne nie tylko w bardzo kryzysowych sytuacjach

Z takiego wyposażenia korzysta się w czasie wyjazdu w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji – wypadku, zagubienia się lub gdy chwilowe warunki uniemożliwiają kontynuowanie wędrówki i trzeba znaleźć bezpieczne schronienie. Namiot zabezpiecza przed opadami deszczu (izoluje również od mokrego podłoża), porywami wiatru. Zastosowanie metalizowanej folii chroni przed nadmiernym wychłodzeniem, co świetnie sprawdza się podczas zimowych wypraw w góry lub do lasu.

Namioty wykorzystuje się podczas różnych trudnych sytuacji, bez względu na porę roku. Dzięki temu można zabezpieczyć poszkodowanych w oczekiwaniu na przybycie służb ratunkowych. Co istotne, większość nowoczesnych namiotów awaryjnych jest produkowana z materiałów w intensywnie czerwonym lub pomarańczowym kolorze. Dzięki temu są dobrze widoczne nawet z dużej odległości – ułatwia to prowadzenie działań poszukiwawczych w trudnym terenie.

Z namiotów awaryjnych korzysta się ponadto na trasie (np. na górskim szlaku), jeśli nagle napotka się niesprzyjającą aurę. To również idealny sposób na ochronę mienia w razie gwałtownych opadów atmosferycznych. Taki namiot potrafi być przydatny naprawdę w wielu sytuacjach. Warto zatem się w niego zaopatrzyć, sprawdzając dostępne modele, które oferuje choćby survival: sklep Karaluch.

Czym się kierować podczas poszukiwań idealnego namiotu?

Czym należy się kierować, jeśli chce się znaleźć odpowiedni namiot awaryjny, który powinien trafić do plecaka dobrze przygotowanego podróżnika? Podstawą jest oczywiście waga produktu – namioty tego typu muszą być lekkie i poręczne. To znaczy, że po złożeniu nie powinny zajmować zbyt wiele miejsca w bagażu. Warto zwrócić też uwagę na sam sposób montażu – czy wymaga dużych nakładów czasu.

Duże znaczenie dla survivalowców i turystów górskich ma także wytrzymałość produktu. Warto sięgać po namioty z trwałego tworzywa, odpornego na przetarcie i roztarganie. Dzięki temu schronienie posłuży nam przez dłuższy czas. W zależności od potrzeb można zdecydować się na model stonowany (kamuflaż w terenie) lub dobrze widoczny nawet z większego dystansu (łatwość w zlokalizowaniu dla ratowników). Dodatkowo można uwzględnić takie kwestie, jak termoizolacyjność (metalizowane powierzchnie odbijające światło i zatrzymujące ciepło), jak i wyposażenie namiotu w gwizdek ratunkowy czy specjalną linkę ułatwiającą rozpalenie ognia. Dzięki tak szerokiemu spektrum możliwości, każdy jest w stanie znaleźć idealny namiot na swoją wyprawę.

Praktyczny namiot awaryjny w trasie – podsumowanie

Namiot awaryjny nie zajmuje zbyt wiele miejsca w bagażu, a dosłownie może uratować komuś życie. To ważny element wyposażenia dla survivalowca i miłośnika wypraw górskich, by jak najlepiej zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo w każdej sytuacji i warunkach na trasie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx