Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Czy warto importować samochody używane z USA? Zalety i wady

Import aut z USA jest realną szansą na spełnienie motoryzacyjnych marzeń. Tamtejszy rynek coraz częściej otwiera się na klientów ze Starego Kontynentu, oferując samochody w niższych cenach i z lepszym wyposażeniem. Warto jednak mieć na uwadze, że sprowadzanie aut z USA to rozwiązanie, które ma nie tylko zalety, ale też wady. Jakie dokładnie? Czy import auta z USA to dobry pomysł? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Dlaczego import samochodów z USA jest tak popularny?

Sprowadzanie aut z USA jest coraz częstszą praktyką wśród europejskich kierowców. Głównym czynnikiem zachęcającym do importu jest oczywiście cena – w wielu przypadkach znacznie niższa niż na Starym Kontynencie, i to nawet po uwzględnieniu opłat celnych i transportowych. Wiele osób ma nadzieję na znalezienie motoryzacyjnych okazji i perełek, których próżno szukać na rodzimym rynku. Warto pamiętać, że dużo popularnych, dobrze znanych modeli nie jest tutaj dostępnych.

Nie dziwi więc fakt, że import aut z USA praktycznie z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. To szansa na zakup auta w świetnym stanie, naprawdę korzystnej cenie, a często także z lepszym wyposażeniem. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie i jak szukać tych aut, w jaki sposób licytować, jak weryfikować stan techniczny pojazdów itd. W tym właśnie pomagają renomowani pośrednicy, tacy jak Flycars.

Import aut z USA, czyli szereg korzyści i niewiele minusów

Zwolennicy importu samochodów z USA zwracają uwagę przede wszystkim na stosunkowo niskie koszty tego procesu, a także szeroki wybór aut – od rodzinnych SUV-ów, po samochody sportowe i egzotyczne, kończąc na prawdziwych klasykach motoryzacji. W zasadzie w każdym dużym serwisie aukcyjnym (np. Copart, Iaai) dostępna jest rozbudowana oferta używanych samochodów. Co ciekawe, w większości przypadków są to auta maksymalnie kilkuletnie i zadbane. Amerykanie wolą kupować nowe samochody i po jakimś czasie sprzedawać je jako używane.

Sprowadzanie samochodów z USA – zalety

Jakie korzyści zapewnia sprowadzanie samochodów z USA?

  • Niższa cena – decydując się na import samochodów z USA, możesz zaoszczędzić nawet 20%-30% w porównaniu z kupnem tego samego modelu w Europie. Warto pamiętać, że największe oszczędności pojawiają się przy zakupie używanych aut z wyższych segmentów, np. sportowych, luksusowych i terenowych/SUV-ów.
  • Lepsze wyposażenie – nie jest to reguła, choć bardzo często auta ze Stanów dostępne są z bogatym wyposażeniem fabrycznym, co oznacza większy komfort i bezpieczeństwo na drodze.
  • Bogaty wybór marek i modeli – na rynku amerykańskim można dostać niemal wszystkie auta mniej lub bardziej znanych producentów, w tym samochody osobowe, ciężarowe, ale także motocykle czy łodzie. Wybrane modele projektowane były wyłącznie z myślą o odbiorcach w Stanach Zjednoczonych, przez co nie ma innego sposobu na ich kupno, niż import aut z USA.
  • Samochody w dobrym stanie technicznym – kierowcy w Stanach stosunkowo często wymieniają posiadane auta, dzięki czemu pojawia się szansa na znalezienie wymarzonego egzemplarza w niskiej cenie i bardzo dobrym stanie ogólnym.
  • Niskie koszty sprowadzania auta z USA – po zsumowaniu kosztów związanych z frachtem morskim, transportem do i z portu, akcyzą oraz cłem, nadal możesz liczyć na korzystniejsze warunki finansowe niż w przypadku kupna auta na rodzimym rynku.

Import samochodu z USA – wady

Sprowadzanie samochodu z USA ma oczywiście swoje mniejsze i większe wady, które należy wziąć pod uwagę. Zaliczają się do nich:

  • Stosunkowo długi czas oczekiwania – sprowadzanie auta z USA wymaga odrobiny cierpliwości. Cały proces trwa zwykle ok. kilku tygodni, przy czym w skrajnych przypadkach może się wydłużyć do kilku miesięcy.
  • Ryzyko kupienia samochodu z niepewnego źródła – nie wszyscy sprzedawcy są krystalicznie czyści. Warto dokładnie sprawdzać oferty, weryfikować stan pojazdów i uważać na auta, które sprzedawane są w podejrzanie niskich cenach.
  • Najtańsze sprowadzane auta wymagają często kompleksowych napraw blacharsko-lakierniczych – niektórzy klienci świadomie decydują się zapłacić mniej za pojazd w zamian za konieczność jego renowacji. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami, a często także i ze stresem.

Sprowadzanie aut z USA wypada bardzo korzystnie – podsumowanie

Prawie wszystkie wady importu mogą być wyeliminowane dzięki wsparciu profesjonalnego pośrednika, który pomaga klientom na każdym etapie procesu sprowadzania auta. Korzystając z usług Flycars, otrzymujesz fachowe porady przy wyborze konkretnego modelu samochodu. Specjaliści w Twoim imieniu przeglądają oferty dostępne na renomowanych portalach aukcyjnych. Analizują i doradzają w pełni obiektywnie, co jest zdecydowanie wskazane przy takich licytacjach – warto być wyczulonym na zbyt „atrakcyjne” oferty i nieuczciwych sprzedawców.

Ze wsparciem profesjonalnego pośrednika możesz cieszyć się swoim wymarzonym samochodem i mieć pewność, że cały proces będzie przeprowadzony sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. Tekst powstał we współpracy z Krzysztofem Mikołajczykiem z firmy Flycars, zajmującej się pośrednictwem w zakupie używanych pojazdów ze Stanów Zjednoczonych.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx