Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Recepty przez internet – jak, gdzie i kto może je dostać?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii zmieniło się też podejście lekarzy do wystawiania recept. Rząd w Polsce wprowadził nowe regulacje, które umożliwiają wypisanie tzw. e-recepty, nawet bez fizycznego kontaktu z pacjentem. Chcesz dowiedzieć się, jak działa i gdzie zgłosić się po receptę online? Zobacz poniższy poradnik.

W Polsce działa wiele placówek medycznych, które świadczą usługi związane z teleporadami oraz konsultacjami przez internet. To wygodny sposób na pozyskanie niezbędnej recepty od lekarza potrzebnej do wykupienia leków. Wygodnym sposobem na uzyskanie e-recepty jest konsultacja z lekarzem przez serwis Halomed.

Czym są recepty online? Najważniejsze informacje w pigułce

E-recepta wydawana przez internet to elektroniczny dokument, który pozwala
na wykupienie leków w aptece.
Specjalista po konsultacji z pacjentem i rozpoznaniu choroby może wystawić taki dokument zdalnie, bez potrzeby fizycznego spotkania z osobą, która ma problemy zdrowotne. Nowoczesna recepta online to sposób na usprawnienie procesów leczenia.

Elektroniczne recepty to także spore ułatwienie dla aptek, które nie muszą już gromadzić zbędnej dokumentacji przynoszonej od klientów. Wszystkie wystawione recepty
są widoczne w systemie teleinformatycznym. Pacjent musi tylko podać kod recepty i swój numer PESEL, aby zrealizować zakup leków.

Elektroniczne recepty – jak długo są ważne i gdzie można je zrealizować?

Lekarze wystawiający recepty elektroniczne powinni zawsze poinformować pacjenta,
że dokument jest ważny maksymalnie przez 30 dni od daty wystawienia. W przypadku skierowania na leki antybiotykowe e-recepta jest ważna tylko 7 dni.

Warto dodać, że lekarz wystawiający recepty elektroniczne przez internet nie może mieć żadnych wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta. To znaczy, że osoba ubiegająca się
o e-receptę przez zdalną konsultację powinna przygotować niezbędną dokumentację medyczną oraz dowody, które potwierdzą zaistniałą chorobę wymagającą leków.

A może cierpisz na bóle okresowe i potrzebujesz wsparcia? Zobacz: Cykl miesiączkowy
u kobiety – wszystko, co warto wiedzieć.

Jak można uzyskać receptę online? Krok po kroku

Aby otrzymać receptę na leki przez internet, konieczna jest rejestracja swojego profilu na internetowym portalu do telekonsultacji ze specjalistami. Kolejny krok to wybór usługi: można skorzystać z opcji wydania e-recepty od ręki, zwolnienia L4 czy nawet e-skierowania na badania.

Kolejne kroki to wybór terminu konsultacji z lekarzem. Bez tego niestety wydanie e-recepty jest niemożliwe. Specjalista zawsze musi rzetelnie ocenić stan zdrowia pacjenta i zasadność wpisania leków na e-receptę do realizacji w aptece. Na koniec musisz opłacić usługę, załączyć niezbędną dokumentację medyczną oraz wypełnić ankietę dla pacjenta. Lekarz skontaktuje się z Tobą o wyznaczonej godzinie,
a po przeprowadzeniu wywiadu wyda e-receptę, którą wygodnie zrealizujesz w dowolnej aptece. To wygodne rozwiązanie, z którego może skorzystać każda osoba dorosła.

Materiał zewnętrzny. Przed dokonaniem właściwej decyzji należy skonsultować się z odpowiednim fachowcem.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx