Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 grudnia 2023

Pijawki na atopowe zapalenie skóry – starodawna terapia w nowoczesnym leczeniu

W świecie medycyny, gdzie nowoczesne technologie i innowacyjne leki dominują w terapii wielu chorób, tradycyjne metody leczenia, takie jak hirudoterapia (leczenie pijawkami), zdają się być reliktem przeszłości. Jednak niektóre z tych dawnych technik, uznawanych kiedyś za przestarzałe, wracają do łask, dostarczając pacjentom ulgi w dolegliwościach, które nowoczesne leki czasem nie są w stanie złagodzić. Jednym z takich schorzeń, w przypadku którego hirudoterapia zdaje się przynosić znaczące korzyści, jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Ale jak to możliwe, że proste organizmy jak pijawki mogą pomóc w walce z tak skomplikowanym schorzeniem skórnym? Zapraszamy do lektury!

Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry (AZS), nazywane również egzemą atopową, to przewlekła, często nawracająca choroba skóry, która głównie pojawia się u dzieci, choć może trwać do wieku dorosłego lub pojawić się nawet w dorosłym życiu. AZS jest często związane z innymi atopowymi chorobami, takimi jak alergiczny nieżyt nosa, astma i alergia pokarmowa.

Pijawki w Warszawie: https://euro-bion.pl/pijawki-warszawa/

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest schorzeniem o złożonej etiologii, w której skład wchodzi wiele czynników. Chociaż dokładne przyczyny AZS nie są w pełni zrozumiałe, uważa się, że przyczyniają się do niego następujące czynniki:

 • Genetyka. Istnieje genetyczna predyspozycja do AZS. Osoby, których rodzice lub rodzeństwo mają atopowe choroby (takie jak alergiczny nieżyt nosa, astma lub AZS), są bardziej narażone na rozwinięcie tego schorzenia.
 • Nieprawidłowa bariera skórna. U osób z AZS skóra często ma defekty w białkach, które pomagają utworzyć ochronną barierę na powierzchni skóry. To prowadzi do większej podatności na podrażnienia i infekcje oraz do utraty wilgoci z naskórka, co może prowadzić do suchości skóry.
 • Układ immunologiczny. Osoby z AZS mają skłonność do nadmiernej reaktywności immunologicznej, co prowadzi do stanu zapalnego w skórze po kontakcie z pewnymi alergenami lub podrażniającymi substancjami.
 • Środowisko. Czynniki środowiskowe, takie jak ekspozycja na alergeny (np. roztocza kurzu domowego, pyłki, sierść zwierząt), pewne produkty spożywcze, niski poziom wilgotności, infekcje skórne oraz pewne chemikalia i mydła, mogą wywołać lub pogorszyć objawy AZS.
 • Dysbioza mikrobiomu skóry. Zmienione proporcje i rodzaje bakterii na powierzchni skóry, w szczególności nadmierna kolonizacja przez Staphylococcus aureus, mogą przyczyniać się do stanów zapalnych w AZS.
 • Stres. Chociaż stres nie jest bezpośrednią przyczyną AZS, może zaostrzyć istniejące objawy. 

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba charakteryzująca się różnorodnością objawów, które mogą różnić się w zależności od wieku pacjenta i stadium choroby. Oto najczęstsze objawy AZS:

 • Swędzenie. To kluczowy objaw AZS. Swędzenie może być nasilone, często prowadząc do drapania, co z kolei może nasilać objawy i prowadzić do infekcji.
 • Sucha, szorstka skóra. Skóra osób z AZS często jest sucha, co dodatkowo przyczynia się do swędzenia.
 • Zaczerwienienie. Zaczerwienienie skóry to często obserwowany objaw.
 • Pęcherzyki, krostki. Mogą pojawiać się małe pęcherzyki lub krostki, które po pęknięciu mogą wydzielać płyn.
 • Skóra pokryta strupami. Pęknięte pęcherzyki mogą prowadzić do powstawania strupów.
 • Obrzęk. Skóra może być obrzęknięta w miejscach zapalenia.
 • Lichenizacja. Długotrwałe drapanie może prowadzić do zgrubienia i zrogowacenia skóry, co jest nazywane lichenizacją. Skóra staje się wtedy bardziej chropowata i ma wyraźniejszy wzór.
 • Dyspigmentacja. Po ustąpieniu zapalenia skóra może stać się ciemniejsza (hiperpigmentacja) lub jaśniejsza (hipopigmentacja) w porównaniu z otaczającą skórą. 

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

W leczeniu AZS często sięga się po glikokortykosteroidy do użycia zewnętrznego. W formie doustnej są one stosowane jedynie w sytuacji poważnego nasilenia choroby. Te medykamenty dostępne są jako kremy, maści, płyny czy żele. Lekarz decyduje o konkretnych dawkach i czasie trwania terapii. Zwykle na starcie stosuje się mocniejsze środki, które z czasem są zastępowane łagodniejszymi.

Dodatkowo w leczeniu AZS używa się antybiotyków czy środków przeciwgrzybiczych na miejscu (w sytuacji zakażenia). Leki przeciwhistaminowe I generacji także mogą przynieść ulgę. W skomplikowanych przypadkach pomocne jest naświetlanie skóry promieniowaniem UV oraz stosowanie leków intensywnie wpływających na układ odpornościowy.

Pijawki w Krakowie: https://euro-bion.pl/pijawki-krakow/

Pielęgnacja skóry z AZS

Leczenie atopowego zapalenia skóry wymaga cierpliwości, konsekwencji i dużego zaangażowania ze strony pacjenta. Kluczem do efektywnej terapii jest ścisłe przestrzeganie wskazówek lekarza i dokładne realizowanie proponowanych przez niego czynności.

W walce z AZS głównym celem jest przywrócenie bariery skórnej, co osiąga się poprzez intensywne nawilżanie skóry specjalistycznymi kosmetykami dla cery atopowej. Dzięki temu zapobiega się odwodnieniu. Należy także unikać dłuższego przebywania w wodzie, dodając do niej środki natłuszczające i ograniczając czas jej kontaktu z ciałem. Drapanie dotkniętych AZS miejsc powinno być unikane; lepiej jest stosować na nie mokre kompresy.

Hirudoterapia na atopowe zapalenie skóry

Substancje obecne w ślinie pijawek, nazywane hirudozwiązkami, okazują się skuteczne w leczeniu schorzeń o charakterze zapalnym, takich jak atopowe zapalenie skóry. Wykonano badania na osobach cierpiących na AZS, przy czym u połowy z nich choroba przebiegała w formie przewlekłej. 

Jakie były efekty hirudoterapii?

Mimo że terapia pijawkami nie spowodowała znaczącego zmniejszenia zmian skórnych charakterystycznych dla AZS, symptomy takie jak czerwoność, świąd, obrzęk, rumień, wypryski, przeciekanie i zgrubienie skóry znacząco się zmniejszyły. Pacjenci zgłaszali znaczącą poprawę jakości życia. W przypadku każdego z nich stan choroby stabilizował się w ciągu 6 lat od rozpoczęcia terapii.

Jaki wpływ mają pijawki na AZS?

Hirudoterapia redukuje składniki odpowiedzialne za stany zapalne i stymuluje krążenie krwi. Według twórców badania, egliny i bdeliny o działaniu przeciwzapalnym odegrały kluczową rolę w poprawie zdrowia pacjentów z AZS. Aplikacja pijawek prowadzi do powstawania ziarniny, która aktywuje produkcję kolagenu uczestniczącego w keratolizie, co skutkuje zmniejszeniem grubości zmian skórnych. Dodatkowo, hialuronidaza działa jak antybiotyk, co może przyczynić się do zredukowania wysięku. Więcej o pijawkach: https://euro-bion.pl/pijawki/

Materiał zewnętrzny. Przed dokonaniem jakichkolwiek działań skonsultuj się z odpowiednim fachowcem.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx