Pomoce logopedyczne jako sposób na skuteczną terapię. Czy warto z nich korzystać?
Łączenie zajęć korekcyjnych (terapii logopedycznej), nauki i zabawy, skutecznie zachęca dziecko do podejmowania pożądanych aktywności, a w rezultacie – pozyskiwania nowych umiejętności. Zainteresowanie ze strony dziecka umożliwia prowadzenie systematycznej pracy, której celem może być, m.in. usprawnianie aparatu mowy i prawidłowej artykulacji głosowej. Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie terapii logopedycznej są pomoce logopedyczne. Zobacz, czy warto z nich korzystać.
Czym są pomoce logopedyczne?
Pomoce logopedyczne to materiały dydaktyczne, np. zabawki edukacyjne, których podstawowym celem jest wsparcie terapii zaburzeń mowy. Mają one za zadanie zachęcić dziecko do zabawy, a w rezultacie podjęcia koniecznych ćwiczeń. Najczęściej stosuje się je w terapii słuchu, usprawnianiu aparatu mowy (w tym prawidłowej artykulacji głosowej) oraz terapii logopedycznej dzieci, które borykają się z zaburzeniami integracji sensorycznej.
Oferta kreatywnych pomocy logopedycznych
Niektóre pomoce logopedyczne, np. z oferty sklepu internetowego Wczesna Edukacja: https://www.wczesnaedukacja.pl/pl/c/Logopedia/33 mogą być wykorzystywane zarówno w terapii gabinetowej (podczas pracy z logopedą), jak i w domu (jako uzupełnienie terapii gabinetowej). Na czym polega skuteczność kart Domana?
Proces nauki czytania globalnego metodą Glenna Domana (zwany zabawą w czytanie), przebiega z wykorzystaniem białych kartoników, na których widoczne jest słowo napisane kolorem czerwonym. W proponowanej metodzie, czytanie w stymulacji rozwoju dziecka pełni ogromnie ważną rolę. Umożliwia:
– efektywny rozwój percepcji wzrokowej,
– wzbogaca system pojęć,
– wyraźnie podnosi poziom wiedzy,
– rozwija i ćwiczy percepcję słuchową,
– doskonali artykulację.
Pomoce logopedyczne – jakie efekty zapewniają?
Korzystanie z pomocy logopedycznych uatrakcyjnia terapię logopedyczną i podnosi jej skuteczność. Prawidłowo dobrane, zapewniają właściwy odbiór różnorodnych bodźców sensorycznych, co pozwala na skuteczną korektę ewentualnych nieprawidłowości w obrębie warg i języka, a często także – podniebienia. Dodatkowo, dzieci z wybiórczością pokarmową mogą chętniej próbować nowych smaków. Dlaczego? Wybiórczość pokarmowa bardzo często jest skutkiem niedostatecznego dobodźcowania wnętrza jamy ustnej. Systematyczna terapia logopedyczna gabinetowa i praca w domu z rodzicem, prowadzona przy wsparciu pomocy logopedycznych z całą pewnością przyniesie pożądane rezultaty.