Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 grudnia 2023

Pomoce logopedyczne jako sposób na skuteczną terapię. Czy warto z nich korzystać?

Łączenie zajęć korekcyjnych (terapii logopedycznej), nauki i zabawy, skutecznie zachęca dziecko do podejmowania pożądanych aktywności, a w rezultacie – pozyskiwania nowych umiejętności. Zainteresowanie ze strony dziecka umożliwia prowadzenie systematycznej pracy, której celem może być, m.in. usprawnianie aparatu mowy i prawidłowej artykulacji głosowej. Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie terapii logopedycznej są pomoce logopedyczne. Zobacz, czy warto z nich korzystać. 

Czym są pomoce logopedyczne?

Pomoce logopedyczne to materiały dydaktyczne, np. zabawki edukacyjne, których podstawowym celem jest wsparcie terapii zaburzeń mowy. Mają one za zadanie zachęcić dziecko do zabawy, a w rezultacie podjęcia koniecznych ćwiczeń. Najczęściej stosuje się je w terapii słuchu, usprawnianiu aparatu mowy (w tym prawidłowej artykulacji głosowej) oraz terapii logopedycznej dzieci, które borykają się z zaburzeniami integracji sensorycznej. 

Oferta kreatywnych pomocy logopedycznych

Niektóre pomoce logopedyczne, np. z oferty sklepu internetowego Wczesna Edukacja: https://www.wczesnaedukacja.pl/pl/c/Logopedia/33 mogą być wykorzystywane zarówno w terapii gabinetowej (podczas pracy z logopedą), jak i w domu (jako uzupełnienie terapii gabinetowej). Na czym polega skuteczność kart Domana?

Proces nauki czytania globalnego metodą Glenna Domana (zwany zabawą w czytanie), przebiega z wykorzystaniem białych kartoników, na których widoczne jest słowo napisane kolorem czerwonym. W proponowanej metodzie, czytanie w stymulacji rozwoju dziecka pełni ogromnie ważną rolę. Umożliwia:

– efektywny rozwój percepcji wzrokowej,

– wzbogaca system pojęć, 

– wyraźnie podnosi poziom wiedzy,

– rozwija i ćwiczy percepcję słuchową,

– doskonali artykulację. 

Pomoce logopedyczne – jakie efekty zapewniają?

Korzystanie z pomocy logopedycznych uatrakcyjnia terapię logopedyczną i podnosi jej skuteczność. Prawidłowo dobrane, zapewniają właściwy odbiór różnorodnych bodźców sensorycznych, co pozwala na skuteczną korektę ewentualnych nieprawidłowości w obrębie warg i języka, a często także – podniebienia. Dodatkowo, dzieci z wybiórczością pokarmową mogą chętniej próbować nowych smaków. Dlaczego? Wybiórczość pokarmowa bardzo często jest skutkiem niedostatecznego dobodźcowania wnętrza jamy ustnej. Systematyczna terapia logopedyczna gabinetowa i praca w domu z rodzicem, prowadzona przy wsparciu pomocy logopedycznych z całą pewnością przyniesie pożądane rezultaty. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx