Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 grudnia 2023

Jak korzystać z sauny? Strefa nagości dla początkujących

To idealny sposób na to, by wypocząć, nabrać sił, zrelaksować się, a nawet poprawić krążenie krwi czy wygląd cery. Korzystanie z sauny ma korzenie w starożytności i już wówczas było doceniane za liczne korzyści, które z niego płynęły. Aby jednak cieszyć się urokami sauny fińskiej czy parowej, warto poznać kilka ważnych zasad i przestrzegać ich podczas wizyty w saunie. Jedną z kluczowych kwestii jest zachowanie odpowiedniego szacunku dla innych użytkowników strefy saun. Poniżej przedstawiamy kilka kwestii.

  1. Przygotowanie do pobytu w strefie saun
  2. Sauny suche i sauny parowe – różnice
  3. Strefa nagości. Najważniejsze kwestie

U wielu osób początkujących, które dopiero zgłębiają tajniki pobytu w saunie fińskiej, obawy wywołuje zwłaszcza strefa nagości. Czy rzeczywiście trzeba chodzić do sauny nago? Co do zasady tak, natomiast w wielu miejscach ze strefą nagości zetknąć się można wyłącznie podczas zorganizowanych wydarzeń. Na co dzień natomiast istnieją pewne rozwiązania dla tych, których krępuje strefa nagości, sauna zaś sprawia im przyjemność.

Przygotowanie do pobytu w strefie saun

Przed wejściem do sauny, ważne jest, aby dobrze przygotować się fizycznie i mentalnie. Zaleca się wzięcie prysznica, aby oczyścić skórę z zanieczyszczeń oraz potu. Nigdy nie wchodź do sauny z mokrym ciałem, ponieważ mokra skóra może przyciągać zbyt dużo ciepła, co może prowadzić do poparzeń. Nie chodź do sauny ani na czczo, ani po bardzo obfitym posiłku. W obu przypadkach saunowanie może okazać się zbyt obciążającym wyzwaniem.

Sauny suche i sauny parowe – różnice

Zanim zaczniesz korzystać z sauny, musisz dokonać wyboru: czy interesuje cię pobyt w saunie suchej czy raczej w parowej. Czym różnią się one, poza oczywistymi rozbieżnościami?

W saunie parowej temperatura mieści się w przedziale między 45 a 60 stopniami Celsjusza, natomiast przez wysoką wilgotność powietrza użytkownik odczuwa ją jeszcze jako wyższą. Wewnątrz można pozostawać nawet przez 15 minut, a dodatkową przyjemność dostarcza korzystanie z olejków eterycznych, co intensyfikuje doznania podczas seansu. Sauna sucha, zwana również sauną szwedzką, wyróżnia się ekstremalnie wysoką temperaturą, która może sięgać nawet do 120 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Połączenie intensywnej gorączki z minimalną wilgotnością sprawia, że osoby korzystające z tego typu sauny szybko zaczynają intensywnie się pocić, co przyspiesza proces oczyszczania organizmu i spalania kalorii.

Pamiętaj, że sauna parowa może być bardzo skuteczna w łagodzeniu objawów zapalenia zatok i przeziębienia, podczas gdy korzystanie z sauny suchej może nie tylko nie przynieść ulgi, ale również pogorszyć objawy przeziębienia.

Strefa nagości. Najważniejsze kwestie

Jedną z kluczowych kwestii, z którymi można się spotkać podczas korzystania z sauny, jest strefa nagości. Reguła ta dotyczy przede wszystkim tradycyjnych saun skandynawskich, takich jak sauna fińska. Ponieważ jednak w Polsce nie ma ukształtowanej kultury saunowania i wiele osób tej nagości krępuje się, w niektórych miejscach pojawiają się także wyznaczone strefy dla kobiet i mężczyzn, gdzie obowiązuje pełna nagość. Czasami dopuszcza się możliwość korzystania z tekstyliów i jednoczesnego korzystania z dobrodziejstw sauny, ale pod kilkoma warunkami.

Hotele, baseny i sauny pozwalające na korzystanie z tekstyliów podkreślają, by raczej zrezygnować ze stroju kąpielowego. Zdecydowanie lepszym pomysłem będą zwiewne okrycia wykonane z oddychających i naturalnych tkanin, które są bezpieczniejsze dla naszej skóry podczas seansów saunowania.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx