Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Szyny montażowe: Porównanie technologii i kluczowe cechy w kontekście montażu przemysłowego

Szyny montażowe należą do podstawowych elementów znajdujących zastosowanie w mocowaniu różnych instalacji, urządzeń, maszyn i innych komponentów zakładu przemysłowego. Obecnie wyróżnić można wiele funkcjonalnych i trwałych systemów tego typu. Warto jednak pamiętać, że ich rodzaj powinien być ściśle dopasowany do specyfiki realizowanych procesów technologicznych.

Perforowane i szczelinowe szyny montażowe

System szyn montażowych bardzo często bazuje na elementach perforowanych. Z reguły są one wykonane z metalu, najczęściej aluminium lub stali nierdzewnej. Szyny perforowane występują w licznych długościach i szerokościach, a także współpracują z różnymi uchwytami, prowadnicami, obejmami i innymi akcesoriami. Ze względu na obecność standardowych otworów, komponenty te są łatwe w dostosowaniu do wymagań instalacji. Z metalu wykonane są również szczelinowe szyny montażowe. Ich otwory pozwalają na wygodne dopasowanie położenia mocowanych komponentów, co ma szczególne znaczenie w przypadku systemów wymagających zachowania wysokiej precyzji pozycjonowania. Taka szyna montażowa bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku mocowania różnego rodzaju paneli i obudów o konkretnych rozmiarach. Niektóre elementy mocujące tego typu występują w wariantach przystosowanych do montażu naściennego. W ich przypadku szczególne znaczenie ma ułatwienie mocowania elementów w specyficznych obszarach, wymagających zarazem zapewnienia pożądanej stabilności konstrukcji. Takie szyny z powodzeniem sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Nowoczesne profile montażowe

Standardowe produkty coraz częściej zastępowane są bardziej uniwersalnymi profilami montażowymi. Za ich pomocą można budować praktycznie dowolne konstrukcje wsporcze, w przypadku których użycie podstawowych szyn okazuje się niewystarczające. Dotyczy to zwłaszcza układów narażonych na duże obciążenia. W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzają się szyny montażowe w systemie siFramo, które oferuje firma Sikla. Profile zamknięte wykazują wysoką odporność na ścinanie i skręcanie, przez co utrzymują znacznie większe ciężary w konstrukcjach narażonych na duże i średnie obciążenia. Szyna montażowa od producenta o odpowiedniej renomie jest ocynkowana ogniowo, a tym samym zabezpieczona przed korozją i trwała. Profile o zamkniętej budowie pozwalają na łatwe przyłączanie elementów systemowych z dowolnej strony. Odpowiedni wzór otworów i możliwość użycia wkrętów kształtowych dają pewność bezstopniowego łączenia elementów, a zarazem daje efekt łączenia kształtowego. Dodatkową zaletą jest wzmocnienie materiału przez zgniot oraz bezproblemowe rozkręcanie i ponowne skręcanie samych połączeń gwintowych.

Standardowe szynoprzewody i szyny DIN

W wielu zastosowaniach popularnych rozwiązaniem okazuje się szynoprzewodów. Z reguły są one wykonane z miedzi lub aluminium, a ich użycie sprawdza się w przypadku systemów zasilania wymagających efektywnej dystrybucji energii. Wynika to z dostępności specjalnych zacisków i prowadnic, które znacząco ułatwiają realizację bezpiecznych połączeń z urządzeniami elektrycznymi. Z tego względu szynoprzewody często znajdują zastosowanie w elektrowniach i innych dużych obiektach przemysłowych. Oprócz tego wyróżnić można szyny DIN z metalu lub tworzyw sztucznych, które pozwalają na szybki i łatwy montaż zasilaczy, przekaźników czy innych urządzeń elektrycznych. Występują one w standardowych długościach, co znacząco ułatwia projektowanie układu i przyspiesza cały proces instalacji czy demontażu. Szyny DIN posiadają też stały rozstaw otworów montażowych, dzięki czemu umieszczenia poszczególnych komponentów jest bardzo intuicyjne. Wyroby zgodne z tym standardem posiada w swojej ofercie praktycznie każdy ceniony producent szyn montażowych.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx