Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 grudnia 2023

Faktoring: co to jest? Jak działa? Jakie są rodzaje faktoringu?

Faktoring to istotne narzędzie finansowe, którego coraz częściej używają przedsiębiorstwa, aby zwiększyć płynność finansową i usprawnić zarządzanie swoimi należnościami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omawiając, czym jest faktoring, jak działa, jakie są różne rodzaje tej usługi finansowej oraz jakie korzyści może przynieść przedsiębiorstwu.

Co to jest faktoring?

Faktoring to forma finansowania, która umożliwia przedsiębiorstwom szybkie uzyskanie środków pieniężnych poprzez zbycie swoich nieuregulowanych faktur lub innych należności do specjalistycznej firmy finansowej, zwanej factorinigiem. Firma ta, zwana faktorem, skupuje te faktury od przedsiębiorcy, który w zamian otrzymuje natychmiastową płatność za swoje świadczenia.

Jak działa faktoring?

Proces faktoringu przebiega następująco:

 1. Zawarcie umowy: Przedsiębiorstwo zawiera umowę z firmą faktoringową, określającą warunki skupu faktur i inne szczegóły transakcji.
 2. Wystawienie faktury: Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje produkty lub usługi i wystawia faktury dla swoich klientów.
 3. Przekazanie faktury do faktora: Przedsiębiorstwo przekazuje faktury zaświadczające o nieuregulowanych należnościach do firmy faktoringowej.
 4. Otrzymanie płatności: Faktor przejmuje odpowiedzialność za dalszą windykację tych faktur i w zamian wypłaca przedsiębiorstwu określoną wcześniej kwotę, która może wynosić od 70% do 90% wartości faktury.
 5. Pobranie płatności od klientów: Firma faktoringowa podejmuje próby ściągnięcia należności od klientów przedsiębiorstwa, które wystawiło fakturę.
 6. Rozliczenie transakcji: Po uzyskaniu płatności od klienta, faktor rozlicza się z przedsiębiorstwem, wypłacając różnicę między wcześniejszą wypłatą a pełną kwotą faktury po odjęciu opłat faktoringowych.

Rodzaje faktoringu

Istnieje kilka rodzajów faktoringu, z których firmy mogą korzystać, dostosowując je do swoich potrzeb finansowych. Są to m.in.:

 1. Faktoring klasyczny: Firma faktoringowa skupuje faktury, przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika oraz odpowiada za cały proces windykacji.
 2. Faktoring z regresem: Firma faktoringowa skupuje faktury, ale w razie nieterminowej płatności dłużnika, przedsiębiorstwo zobowiązane jest do zwrotu otrzymanych środków.
 3. Faktoring eksportowy: Dotyczy transakcji z zagranicznymi kontrahentami, gdzie faktor wspiera również w obsłudze transakcji międzynarodowych.

Korzyści płynące z faktoringu

Faktoring niesie ze sobą szereg korzyści dla przedsiębiorstw:

 • Poprawa płynności finansowej: Dzięki faktoringowi przedsiębiorstwo otrzymuje środki pieniężne natychmiast po wystawieniu faktury, co zwiększa płynność finansową i umożliwia szybszy rozwój biznesu.
 • Redukcja ryzyka niewypłacalności: Faktoring pozwala na przeniesienie ryzyka niewypłacalności klienta na firmę faktoringową, co zabezpiecza przedsiębiorstwo przed potencjalnymi stratami finansowymi.
 • Skupienie uwagi na rozwoju: Dzięki natychmiastowemu uzyskaniu środków przedsiębiorstwo może skupić się na rozwoju działalności, inwestycjach czy zwiększaniu produkcji.

Koszty faktoringu

Koszty faktoringu mogą obejmować opłaty związane z obsługą transakcji oraz prowizje faktoringowe. Opłaty są uzależnione od wielu czynników, takich jak wartość faktur, ryzyko klientów czy rodzaj faktoringu.

Wybór odpowiedniej firmy faktoringowej

Przy wyborze firmy faktoringowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 • Doświadczenie i renoma: Sprawdź, jak długo firma działa na rynku i czy ma pozytywne opinie od innych przedsiębiorców.
 • Warunki umowy: Dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy faktoringowej, zwracając uwagę na opłaty, prowizje i inne kluczowe punkty.
 • Obsługa klienta: Skontaktuj się z firmą, aby sprawdzić, jak szybko i profesjonalnie odpowiada na pytania i rozwiązuje ewentualne problemy.
 • Referencje: Poproś o referencje od innych klientów firmy faktoringowej, aby dowiedzieć się więcej na temat jakości jej usług.

Faktoring to skuteczne narzędzie finansowe, które może znacząco wspomóc rozwój przedsiębiorstwa. Więcej informacji na temat faktoringu oraz możliwość skorzystania z tej usługi znajdziesz na stronie https://www.bibbyfinancialservices.pl/, której specjalizacją jest profesjonalne wsparcie finansowe dla firm. Dzięki faktoringowi możliwe jest zdobycie stabilnej podstawy finansowej dla swojego biznesu, co ma kluczowe znaczenie dla sukcesu na rynku.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx