Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 grudnia 2023

Jak sprawdzić, czy wybrana organizacja charytatywna faktycznie istnieje?

Wspieranie organizacji charytatywnych to niezwykle szlachetna i potrzebna inicjatywa. Niestety jednak czasami za organizacje pożytku publicznego podają się po prostu oszuści, którzy wyłudzają pieniądze od osób czy firm działających w dobrej wierze. Jak się przed tym bronić? Sprawdź, czy wybrana organizacja charytatywna faktycznie istnieje! W poniższym artykule podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Organizacje charytatywne – warto pomagać

Bez organizacji charytatywnych los wielu potrzebujących byłby znacznie smutniejszy. Organizacje tego typu są niezwykle potrzebne, a ich wspieranie niesie za sobą wiele korzyści. Przekazywanie nadwyżek finansowych organizacjom pożytku publicznego nie tylko przyczynia się do poprawienia losu potrzebujących, ale również korzystnie wpływa na wizerunek firmy. Ponadto należy pamiętać, że darowizny tego typu przy spełnieniu określonych prawnie warunków dają możliwość dokonania odliczenia podatkowego, a tym samym zmniejszenia kwoty należnej fiskusowi. Tym samym na dobroczynności zyskuje zarówno obdarowany, jak i darczyńca!

Zanim jednak przekażesz w imieniu swojej firmy darowiznę na rzecz organizacji charytatywnej, warto ją zweryfikować. Niestety w tym obszarze ciągle dochodzi do różnego rodzaju nadużyć. Poniżej znajdziesz wskazówki na temat tego, jak sprawdzić, czy dana organizacja pożytku publicznego faktycznie istnieje.

Zanim przekażesz środki fundacji, koniecznie sprawdź, czy istnieje!

Jeżeli planujesz wesprzeć jakikolwiek cel charytatywny, czy to w imieniu firmy, czy też swoim własnym, koniecznie zweryfikuj wiarygodność fundacji. Przede wszystkim należy upewnić się, że dana organizacja pożytku publicznego faktycznie istnieje. Jak to zrobić? W tym przypadku wystarczy posłużyć się publicznym rejestrem KRS, w którym musi być zarejestrowany każdy podmiot tego typu. Więcej informacji można natomiast pozyskać, korzystając z oferty jednego z biur informacji gospodarczej. Jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych instytucji tego typu jest BIG InfoMonitor. Pozwala ona na wygenerowanie raportu o dowolnym podmiocie gospodarczym. Zawiera on jego dane oraz informacje o długach. Dzięki temu zweryfikujesz zatem nie tylko, czy fundacja istnieje, ale również, czy przekazane jej pieniądze faktycznie trafią do potrzebujących. Zadłużona organizacja może bowiem szukać środków na spłacenie wierzycieli.

Jak zweryfikować wiarygodność fundacji?

Jak zatem w praktyce zweryfikować wiarygodność fundacji? Pomocny może się okazać serwis krs-firma.pl. Pozwala on na sprawdzenie danych organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz na wygenerowanie raportu BIG InfoMonitor. Wystarczy podać nr NIP, KRS lub REGON fundacji, aby otrzymać dostęp do jej danych. Zastanawiasz się, jak sprawdzić NIP organizacji pożytku publicznego? Nie jest to wcale trudne. Na stronach KRS można znaleźć narzędzie, które pozwala wyszukiwać firmy i instytucje po nazwie.

Jak sprawdzić, czy fundacja istnieje? Wystarczy wejść na stronę krs-firma.pl i w oknie wyszukiwarki podać jej NIP, REGON, KRS lub nazwę. Po naciśnięciu przycisku „Szukaj w rejestrze KRS” zobaczysz jej najważniejsze dane, w tym adres, formę prawną datę rejestracji i status. Tym samym przekonasz się, czy podmiot istnieje i czy jest aktywny.

Potrzebujesz dodatkowych informacji, w szczególności tych dotyczących zadłużenia? Na tej samej stronie znajdziesz również przycisk „Sprawdź firmę w rejestrze BIG”, który przekieruje Cię do formularza zamówienia raportu z BIG InfoMonitor. Z raportu dowiesz się nie tylko, czy organizacja ma długi, ale również w jakiej kwocie i kto jest wierzycielem. Pomoże Ci to podjąć świadomą decyzję o wsparciu konkretnej fundacji.

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx