Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 grudnia 2023

Jakość powietrza a jakość pracy — dlaczego warto zainwestować w rekuperację w firmie?

Pomimo że odzysk energii cieplnej jest najpowszechniej znaną korzyścią, jak przedstawiana jest w kontekście inwestycji w system rekuperacji – zapewnia on znacznie więcej zysków – których bezpośrednio nie można przełożyć na wyliczenia ekonomiczne, a które w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększenia zysków przedsiębiorstwa. Sprawdź, jak rekuperacja wpływa na produktywność twojej działalności!

Jak działa system rekuperacji?

Rekuperacja jest systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jest zatem źródłem wysokich oszczędności na ogrzewaniu. Co więcej, rekuperacja zapewnia ciągłą, nieprzerwaną wymianę powietrza między otoczeniem nieruchomości a pomieszczeniami nią objętymi – niezależnie od warunków atmosferycznych, różnicy ciśnień czy temperatury. Dzięki zastosowaniu w jednostce centralnej wymiennika ciepła i filtra sprawia, że powietrze dostające się do obiektu zapewnia zdecydowanie wyższy komfort dla osób, które w nim przebywają. Rekuperator nie powoduje bowiem powstawania nieprzyjemnych ciągów chłodnego powietrza, a

Zdrowotne i wydajnościowe korzyści ze stosowanie wentylacji mechanicznej

Specyficzna budowa rekuperatora wymaga zastosowania w jednostce centralnej filtra, który odpowiada za oczyszczanie powietrza wtłaczanego do pomieszczeń. Ciągła wymiana natomiast uniemożliwia zaleganie w powietrzu nadmiaru wilgoci, zanieczyszczeń, dwutlenku węgla czy drobnoustrojów chorobotwórczych – są one bowiem stale wyciągane na zewnątrz obiektu i zastępowane przefiltrowanym, świeżym powietrzem. Dzięki temu zyskujemy zawsze czyste powietrze w domu lub firmie. Powietrze pozbawione zanieczyszczeń w znaczący sposób przyczynia się do poprawy samopoczucia pracowników i klientów, co bezpośrednio oddziałuje na wzrost wydajności pracy i współpracy.

Rekuperacja a jakość i wydajność pracy

Każda działalność gospodarcza, która, chociaż częściowo opiera się na pracy człowieka, wymaga od pracowników i kadry kierowniczej chęci i zaangażowania w pracę. Dzięki oddziaływaniu powietrza z systemu rekuperacji środowisko pracownicze zyskuje zawsze wysokiej jakości powietrze, co przekłada się na zdecydowany wzrost energii i chęci do działania. Świeże, oczyszczone powietrze eliminuje problemy obniżonego samopoczucia spowodowanego przebywaniem w niekorzystnych warunkach obniżonego poziomu natlenienia czy zbyt wysokiego poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Niweluje bóle głowy, wpływa na zmniejszenie lub wyeliminowanie problemów z alergiami czy przesuszonymi śluzówkami, chorobami górnych dróg oddechowych. Pracownik przebywający w komfortowych warunkach jest zdecydowanie wydajniejszy – co potwierdza szereg badań. Może skupić się na wykonywaniu zadań, nie jest rozpraszany przez dolegliwości bólowe czy dyskomfort. Poprawa jakości powietrza jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia ilości zwolnień chorobowych – przede wszystkim powodowanych przez konieczność oddychania powietrzem o nieprawidłowych parametrach. Wszystko to przekłada się na zwiększenie zysków dla firmy.

Dodatkowe korzyści ze stosowania system rekuperacji

Oprócz zwiększenia wydajności pracy, system rekuperacji przyczynia się do wysokich oszczędności. Odzysk ciepła powoduje bowiem redukcję kosztów na ogrzewanie. Wychwytywana bowiem przez wymiennik energia cieplna z powietrza wywiewanego przekazywana jest do powietrza wtłaczanego do obiektu. Dzięki temu zdecydowanie mniej środków będzie trzeba przeznaczyć na dogrzewanie firmy.

Czy brak wentylacji może przyczynić się do strat w firmie?

Nieprawidłowa wentylacja może przyczynić się do wzrostu zachorowalności u pracowników, zmniejszeniem wydajności i jakości ich pracy. Z uwagi na zbyt dużą wilgotność w pomieszczeniach prowadzić może do powstawania zawilgoceń, ognisk pleśni lub grzybów – sprzyjać to może niszczeniu sprzętu lub zmagazynowanego towaru. Stosowanie innego systemu wentylacji – niż rekuperacja – powoduje również konieczność ponoszenia zdecydowanie wyższych kosztów na ogrzewanie.

Rekuperacja niewątpliwie przyczynia się do poprawy jakości powietrza, a tym samym poprawy jakości pracy, wydajności wykonywania obowiązków i realizacji zadań przez pracowników. Jest systemem, którego funkcjonowanie bezpośrednio przekłada się tak na zwiększenie zysków firmy, jak i zmniejszenie kosztów i strat.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx