Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Dlaczego warto mieć dobre ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to forma zabezpieczenia finansowego, która chroni właściciela nieruchomości przed różnego rodzaju ryzykami związanymi z posiadaniem mieszkania. Zakres ochrony zależy od konkretnej oferty i wybranych przez właściciela opcji, ale poniżej przedstawiam najczęstsze ryzyka, od których ubezpieczenie może chronić i właśnie z tych powodów warto je zakupić.

Od czego może chronić ubezpieczenie domu i mieszkania?

Jest mnóstwo powodów, dla których warto kupić ubezpieczenie mieszkania online. Jak już wspomnieliśmy, taka polisa chroni właściciela nieruchomości przed finansowymi konsekwencjami różnego rodzaju zdarzeń, które mogą uszkodzić dom lub mieszkanie, obniżając przy tym jego wartość i narażając właścicieli na dodatkowe koszty. Ubezpieczenie nieruchomości chroni przed takimi zdarzeniami jak te, które wymieniamy poniżej.

 • Uszkodzenia spowodowane pożarem, wybuchem lub uderzeniem pioruna. Koszty naprawy lub odbudowy po takim zdarzeniu mogą być bardzo wysokie, więc kupno ubezpieczenia mieszkania może oszczędzić nam dużych wydatków w takiej sytuacji.
 • Kradzież z włamaniem. W razie kradzieży mienia z mieszkania, ubezpieczenie nieruchomości może pokryć spowodowane straty finansowe.
 • Uszkodzenia wywołane zdarzeniami atmosferycznymi. Obejmuje to szkody spowodowane np. przez grad, powódź, wichurę czy opady śniegu.
 • Uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnych. Wyciek wody z przerwanej rury może powodować znaczne szkody, nie tylko w Twoim mieszkaniu, ale także u sąsiadów mieszkających obok i pod Tobą. W takim przypadku przydaje się polisa z rozszerzeniem od odpowiedzialności cywilnej.
 • Uszkodzenia spowodowane awariami technicznymi. Może to być awaria pieca, przepięcia elektryczne, uszkodzenie napędu bramy wjazdowej i wiele innych.
 • Odpowiedzialność cywilna. Jeśli w wyniku Twojego działania (np. wyciek wody z Twojego mieszkania) powstały szkody w mieszkaniu sąsiada, ubezpieczenie może pokryć koszty naprawy.
 • Dodatkowe opcje. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie od utraty wynajmu (jeśli wynajmujesz mieszkanie), ubezpieczenie szkła, sprzętu AGD/RTV itp.

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na zakup ubezpieczenia mieszkania?

Wiedząc jakimi ryzykami zagrożone są nasze nieruchomości, nie powinien dziwić fakt, że tak wielu właścicieli chce ubezpieczyć mieszkanie lub dom. Jest to nie tylko rozsądne pod względem finansowym, ale również pod kątem spokoju mieszkania. Niespodziewane zdarzenia mogą spowodować duże straty finansowe. Ubezpieczenie domu pozwala na pokrycie tych kosztów bez konieczności sięgania do własnej kieszeni. Nie bez znaczenia jest także wiedza o tym, że jesteś chroniony w razie nieprzewidzianych sytuacji. Daje to pewność i spokój ducha.

Dla większości z nas dom lub mieszkanie to często jedna z największych inwestycji w życiu. Warto więc zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami powodowanymi przez żywioły, na które nie mamy wpływu. Polisy ubezpieczeniowe pozwalają na dostosowanie zakresu ochrony do indywidualnych potrzeb i budżetu, obejmując także ruchomości domowe. Zalicza się do niego całe wartościowe wyposażenie, takie jak sprzęt AGD i RTV, meble, sprzęt sportowy, a także pojazdy. Warto również zakupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Przydaje się ono wtedy, kiedy z Twojego powodu powstaną szkody u innych osób. Takie ubezpieczenie może pokryć koszty naprawy, co chroni Cię przed roszczeniami finansowymi z ich strony.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Koszt ubezpieczenia mieszkania lub domu zależy od wielu czynników, więc trudno podać jednoznaczne kwoty. Zazwyczaj ubezpieczenie domu jednorodzinnego będzie droższe niż ubezpieczenie mieszkania w bloku, ze względu na większą powierzchnię i wartość nieruchomości. W niektórych rejonach kraju ryzyko, np. powodzi czy kradzieży, jest wyższe, co może wpłynąć na wyższą cenę ubezpieczenia nieruchomości. Także im szerszy jest zakres ochrony (np. dodatkowe ubezpieczenie od kradzieży, szkła, sprzętu AGD/RTV, ruchomości domowych, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie do prowadzenia działalności gospodarczej), tym wyższa będzie składka. Jeśli ubezpieczasz także zawartość mieszkania czy domu, czyli meble, sprzęt, biżuterię itp. ich wartość wpłynie na wysokość składki. Dzieje się tak dlatego, że suma ubezpieczenia będzie wtedy wyższa.

Sposoby na tańsze ubezpieczenie mieszkania online

 • Wyższa franszyza (kwota, jaką płacisz z własnej kieszeni w razie szkody) zazwyczaj oznacza niższą składkę.
 • Jeśli nie miałeś wcześniej szkody i korzystałeś z ubezpieczenia, to może wpłynąć na niższą składkę.
 • Niektóre firmy oferują zniżki dla nowych klientów, wieloletnich klientów, czy w przypadku zakupu kilku ubezpieczeń jednocześnie.
 • Decydując się na dodatkowe produkty w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, np. ubezpieczenie komunikacyjne, można zapłacić niższą cenę za swoje polisy.

Mamy nadzieję, że Twoja wiedza dotycząca rynku ubezpieczeniowego została dzięki temu artykułowi poszerzona i znalazłeś w nim ciekawe oraz przydatne informacje dla siebie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx