Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 grudnia 2023

Jod a tarczyca – wpływ jodu na pracę tarczycy i skutki jej zaburzeń

Human thyroid anatomy. 3d illustration

Tarczyca, choć dość niewielka w rozmiarze, odgrywa ogromną rolę dla naszego zdrowia. Jest to jeden z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego, położony w przedniej części szyi. Produkuje hormony, które później biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jednak, aby tarczyca mogła właściwie spełniać swoje zadania, potrzebuje pewnego niezwykle ważnego pierwiastka chemicznego, a mianowicie jodu. W tym artykule skupimy się na roli jodu w funkcjonowaniu tarczycy oraz na skutkach zaburzeń związanych z niedoborem lub nadmiarem tego pierwiastka.

Tarczyca i jej funkcje

Tarczyca to gruczoł endokrynny o kształcie motyla, znajdujący się u podstawy szyi. Głównym zadaniem tarczycy jest produkcja hormonów tarczycy, tj. tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony te mają ogromny wpływ na nasz organizm. Regulują przemianę materii, wpływają na tempo bicia serca, kontrolują temperaturę ciała, a także mają znaczący wpływ na poziom energii, nastrój i zdolność do radzenia sobie z codziennymi obowiązkami.

Innymi słowy, tarczyca to narząd, który kształtuje nasze ogólne samopoczucie i wpływa na wiele kluczowych procesów w organizmie. W związku z tym zrozumienie roli tarczycy i produkowanych przez nią hormonów jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji fizycznej.

Jod jako niezbędny składnik do produkcji hormonów tarczycy

Dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędny jest jod. Stanowi on bowiem główny składnik, z którego tarczyca wytwarza swoje hormony tarczycy. Bez dostępu do odpowiedniej ilości jodu, nasza tarczyca nie byłaby w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonów, co mogłoby prowadzić do zaburzeń w organizmie.

Niestety, nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować jodu, dlatego musimy dostarczać go mu w diecie. Dlatego źródła zewnętrzne jodu, takie jak pokarmy i suplementy diety, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu tarczycy niezbędnych surowców do produkcji hormonów.

Brak odpowiedniej ilości jodu może prowadzić do niedoboru hormonów tarczycy i związanych z tym problemów zdrowotnych. Dlatego też dla zachowania zdrowej tarczycy i dobrego samopoczucia ważne jest dbanie o dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości jodu.

Czy wiesz, że jod wpływając na tarczycę, w pośredni sposób przyspiesza metabolizm? Więcej na ten temat przeczytasz na https://www.rodzinneskarby.pl/jod-na-odchudzanie-czy-jod-przyspiesza-metabolizm/.

Niedobór jodu a zaburzenia tarczycy

Niedobór jodu wpływa na pracę tarczycy, ponieważ ogranicza jej zdolność do produkcji wystarczającej ilości hormonów. W odpowiedzi na to niedobór tarczyca próbuje się powiększyć, aby zwiększyć swoją zdolność do magazynowania jodu i produkcji hormonów. To prowadzi do powstania wola endemicznego, który jest jednym z charakterystycznych objawów niedoboru jodu.

Nadmiar jodu a tarczyca

Chociaż jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, jego nadmiar może zaburzać pracę tego narządu, prowadząc do stanu zwłóknienia tarczycy, co z kolei może wpłynąć na jej funkcję. W wyniku nadmiaru jodu tarczyca może przestać prawidłowo regulować poziom hormonów, a w konsekwencji może dojść do nadczynności tarczycy.

Należy zaznaczyć, że nadmiar jodu w diecie może być szczególnie problematyczny dla osób z istniejącymi chorobami tarczycy, takimi jak Hashimoto lub choroba Gravesa-Basedowa. W przypadku tych osób nadmiar jodu może zaostrzyć istniejące problemy tarczycy i prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Jod podawano ludziom w strefie ryzyka po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, wiesz dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj.

Jod w diecie i profilaktyka

Jod jest pierwiastkiem, który występuje naturalnie w różnych pokarmach. Jednym z najbogatszych jego źródeł jest sól jodowana. Dodawanie takiej soli do jedzenia to prosty sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnej ilości jodu. Dobrymi źródłami jodu są też ryby morskie, wodorosty, owoce morza, jaja, a także mleko i produkty mleczne.

Prawidłowa podaż jodu zależy od wielu czynników, m.in. wieku, płci czy stanu zdrowia. Ogólnie jednak zaleca się, aby dorośli dostarczali organizmowi około 150 mikrogramów jodu dziennie. W okresie ciąży i karmienia piersią, jak i w przypadku niektórych chorób zapotrzebowanie na jod może się zwiększyć. Wtedy warto sięgnąć po suplement diety Jodavit z jodem w płynie, do kupienia tutaj. Dobrze jest też skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiednich zaleceń dotyczących podaży jodu w okresie ryzyka niedoborem.

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx