Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 grudnia 2023

Konsekwencje nieleczenia bakterii Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to bakteria, która wywołuje zmianę pH żołądka na zasadowe. Ponadto wytwarza toksyny, negatywnie wpływające na błonę śluzową danego narządu. Zakazić się bakterią można na wiele sposobów, np. poprzez pocałunek, picie z jednej butelki, czy nie dbając o higienę.

Czy Helicobacter pylori trzeba leczyć?

Bakterii Helicobacter pylori można się pozbyć z organizmu poprzez zastosowanie odpowiedniej metody leczenia. Lekarz zaleca następujące badania: badanie gastroskopowe z testem urazowym, badanie kału oraz mocznikowy test oddechowy. A gdy już wiadomo, że bakteria jest obecna w organizmie, przepisuje antybiotyk.

Poza antybiotykiem, bardzo ważna jest zdrowa dieta. Dietę może zalecić doświadczony dietetyk. Na pewno zdradzi tajniki prawidłowego żywienia, które korzystnie wpłynie zarówno na leczenie danej dolegliwości, jak i na zapobieganie danemu problemowi w przyszłości.

Niektórzy dietetycy na stałe mają w swojej ofercie diagnostykę Helicobacter pylori. Nie trzeba więc od razu iść do lekarza. Podejrzewając ten problem, można w pierwszej kolejności udać się do profesjonalnego dietetyka. Ten wykona odpowiednie badania, a następnie wskaże właściwą drogę postępowania w celu pozbycia się bakterii. Na pewno kluczowa będzie tu dieta.

Bez względu na to, czy obecność bakterii Helicobacter pylori objawia się jakimiś dolegliwościami, czy jednak nie, trzeba zastosować leczenie. Powikłania są dość poważne.

Powikłania zakażenia Helicobacter pylori

Osoby, które mają w organizmie bakterię Helicobacter pylori, a zrezygnują z leczenia, mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W ten sposób powstaje choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Dolegliwości te mogą objawiać się bólem w nadbrzuszu, nudnościami i wymiotami.

Brak konsekwentnego leczenia w przypadku obecności wspomnianej bakterii może prowadzić do raka żołądka. Początkowo rak ten nie wykazuje objawów. Z czasem jednak pojawiają się bóle brzucha, następuje utrata apetytu i dochodzi do spadku wagi.

Przez obecność bakterii Helicobacter pylori, może pojawić się choroba Menetriera. To rzadkość, ale jednak ryzyko istnieje. Objawia się bólem w podbrzuszu, przesiękami do jamy ciała, wymiotami, a także obrzękiem wokół oczu, czy nawet znacznym spadkiem wagi.

Obecność bakterii może niczym się nie objawiać. Czasem objawy te są znośne. Dlatego pacjenci nie podejmują leczenia, nie stosują też żadnej diety. Konsekwencje takiego działania jak widać mogą być poważne. Nie należy więc bagatelizować problemu i udawać, że się nic nie dzieje, kiedy objawy są delikatne.

Obecność bakterii Helicobacter pylori nie objawia się w jakiś charakterystyczny sposób. Jeżeli jednak ktoś ma zaburzenia ze strony układu pokarmowego, brak apetytu, nudności, może też ból w podbrzuszu, powinien skorzystać z pomocy specjalisty i zbadań, czy to przypadkiem nie jest ten problem. Dziś istnieją skuteczne metody leczenia bakterii, a ogromne wsparcie dla tych działań stanowi właściwa dieta, najlepiej zalecona przez doświadczonego dietetyka.

Materiał zewnętrzny. Przed dokonaniem jakiegokolwiek wyboru związanego z leczeniem czy stylem życia, należy skonsultować się z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem. Artykuł przybliża zagrożenia związane z bakterią Helicobacter pylori i podkreśla konieczność profesjonalnej opieki oraz zdrowego trybu życia.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx