Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 grudnia 2023

Jakie dokumenty potwierdzają autentyczność przebiegu samochodu?

Zakup używanego samochodu to transakcja wymagająca sporej ostrożności. Jednym z największych zagrożeń, jakie czyhają na kupującego to manipulacja drogomierza, czyli popularne cofanie licznika w samochodzie. To dość często stosowana przez nieuczciwych sprzedawców praktyka, a jednocześnie trudna do wykrycia. Możesz zweryfikować te informacje poprzez sprawdzenie vin pojazdu, ale warto także wiedzieć, jakie dokumenty potwierdzają rzeczywisty przebieg samochodu. Kupujący może w wielu przypadkach sam zweryfikować przebieg, aby uniknąć oszustwa i mieć pewność co do faktycznego stanu auta.

Książka serwisowa

Książka serwisowa to jedno z najważniejszych źródeł informacji o historii pojazdu. Od niedawna papierowe książki zostały praktycznie wyparte przez elektroniczne rejestry. Mimo to nadal na rynku można spotkać auta, w których prowadzona jest fizyczna dokumentacja dat przeglądów, wymiany oleju, napraw oraz innych czynności serwisowych. Regularne i dokładne prowadzenie książki serwisowej — czy to w formie tradycyjnej, czy w rejestrze elektronicznym — może dostarczyć rzetelnych informacji o przebiegu samochodu.

Przeglądając książkę serwisową, warto zwracać uwagę na regularność wpisów oraz ich zgodność z interwałami podawanymi przez producenta. Większość samochodów ma je ustalone na poziomie 15-20 tys. km, ale zdarzają się producenci, którzy dopuszczają przegląd z wymianą oleju co 30 tys., km. Regularne odstępy serwisowe i brak anomalii w książce (np. przegląd raz na 2 lata, a później co 6 miesięcy) serwisowej dobrze świadczą o danym pojeździe.

Historia przeglądów technicznych

Przeglądy techniczne to obowiązkowe kontrole, które każdy pojazd musi przechodzić, aby móc legalnie poruszać się po drogach. Dokumentacja z tych przeglądów od 2014 r. musi zawierać informację o aktualnym przebiegu samochodu. Sprawdzenie tych informacji to cenna i wiarygodna wskazówka co do stanu pojazdu. W przeciwieństwie do papierowych książek serwisowych, tego rejestru nie da się w zasadzie sfałszować bez ryzyka poważnych konsekwencji dla diagnosty. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, to należy koniecznie  porównać wpisy z obowiązkowych, corocznych przeglądów z książką serwisową.

Faktury za naprawy i zakupione części

Faktury za przeprowadzone naprawy i zakupione części również mogą pomóc w zweryfikowaniu stanu licznika. Sprawdzając historię pojazdu, warto poprosić właściciela o kopię faktury z warsztatów, gdzie samochód był serwisowany. Informacje zawarte w tych dokumentach, czyli daty napraw, zakres prac oraz rodzaj i specyfikacja wymienionych części (np. czy były stosowane markowe zamienniki, czy najtańsze części), mogą dostarczyć cennych wskazówek odnośnie faktycznego przebiegu. Jeśli liczba napraw i wymienionych części eksploatacyjnych (np. częste wymiany amortyzatorów, klocków i tarcz hamulcowych, co wskazuje na duże przebiegi) nie zgadza się z podawanym przez sprzedawcę stanem licznika, to należy być ostrożnym.

Raporty z serwisów weryfikacji

W dzisiejszych czasach istnieją specjalistyczne serwisy, takie jak autoDNA, które oferują szczegółowe raporty na temat historii przebiegu pojazdu na podstawie sprawdzenia numeru vin. Korzystanie z takich narzędzi może znacząco ułatwić proces weryfikacji faktycznego przebiegu. Raporty historii pojazdu na podstawie numeru VIN zawierają informacje na temat przeglądów technicznych, napraw, tytułów własności samochodu, usterek fabrycznych oraz innych aspektów mających związek z odczytami przebiegów pojazdu. Dzięki nim można szybko uzyskać pełny obraz o pojeździe i zweryfikować czy przebieg jest autentyczny. Tym samym kupujący znacząco zwiększy szansę na zakup dobrego auta w rzetelnym stanie.

Podsumowanie

Weryfikacja autentyczności przebiegu samochodu to jeden z kluczowych etapu dobrego przygotowania się do zakupu używanego auta. Pozwala uniknąć potencjalnego oszustwa, a w dłuższej perspektywie nieprzyjemnych niespodzianek już po zakupie pojazdu.

Warto pamiętać, że obecnie dostęp do informacji pozwala zminimalizować ryzyko zakupu samochodu z cofniętym licznikiem. Wystarczy skorzystać z dostępnych źródeł, takich jak książka serwisowa, dokumenty z przeglądów technicznych, faktury za naprawy oraz raporty historii pojazdów.

Korzystając z raportu historii pojazdów autoDNA możemy uchronić się od ryzyka znacznego przepłacenia za używanych samochód. Pozwalają one uzyskać dokładny i wyczerpujący obraz przeszłości danego pojazdu. Zamieszczenie takiego raportu w ogłoszeniu może przyciągnąć większą liczbę potencjalnych nabywców i zwiększyć zaufanie do sprzedawcy. Dodatkowo raport historii pojazdu autoDNA pomoże zweryfikować podany w ogłoszeniu przebieg auta.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx