Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Tabletka dzień po – kiedy się ją stosuje i jak ją zdobyć?

Antykoncepcja dzień po stanowi dodatkową metodę zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, z której możemy skorzystać w pewnych ściśle określonych warunkach. Kiedy zastosowanie antykoncepcji awaryjnej uważa się za niezbędne? Na czym polega jej działanie i w jaki sposób możemy ją zdobyć? O czym należy pamiętać, zanim sięgniemy po tabletkę dzień po?

  1. Czym jest tabletka dzień po?
  2. Kiedy należy skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?
  3. Jak zdobyć antykoncepcję awaryjną?
  4. Jakie są skutki uboczne stosowania antykoncepcji awaryjnej?

Czym jest tabletka dzień po?

Każda metoda antykoncepcji niesie ze sobą pewne ryzyko niepowodzenia. Zwykle jest ono obecne, gdy korzystamy z wybranego środka w niewłaściwy sposób (na przykład nieregularnie) lub też gdy jest on fizycznie uszkodzony (na przykład uszkodzona prezerwatywa). Jeżeli podejrzewamy, że wybrany środek mógł nie zadziałać tak, jak powinien, ostatnią deską ratunku jest antykoncepcja awaryjna, często określana mianem tabletki dzień po. Przyjmuje się ją już po odbytym stosunku seksualnym, możliwie jak najszybciej. Zadaniem antykoncepcji awaryjnej jest niedopuszczenie do zagnieżdżenia się zarodka, jeżeli jest on obecny.

Kiedy należy skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?

Antykoncepcja awaryjna jest ostateczną formą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą w czasie, gdy podejrzewamy, że tradycyjne środki antykoncepcyjne zawiodły. Najczęściej występującymi sytuacjami są:

  • nierozpuszczenie się globulki antykoncepcyjnej;
  • pominięcie jednej lub większej ilości tabletek hormonalnych;
  • mechaniczne uszkodzenie prezerwatywy;
  • współżycie w czasie dni płodnych bez żadnego zabezpieczenia;
  • zerwanie, przesunięcie lub odklejenie się plastra antykoncepcyjnego.

Najpopularniejsza tabletka dzień po nosi nazwę ellaOne. Jej głównym czynnym składnikiem jest octan uliprystalu i według zaleceń producenta należy ją przyjąć w czasie 120 godzin od zbliżenia. Najlepiej jednak, jeżeli zdecydujemy się na nią jak najszybciej. Alternatywnym wyjściem może być także tabletka Escapelle, jednak tę musimy zażyć szybciej – maksymalnie do 72 godzin po stosunku. W innym wypadku skuteczność antykoncepcji awaryjnej może okazać się niewielka.

Jak zdobyć antykoncepcję awaryjną?

Podobnie, jak w przypadku klasycznych hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, opcja awaryjna również jest wydawana w Polsce na receptę. Aby ją zdobyć, musimy udać się do lekarza ginekologa i poprosić o jej wystawienie, lub też zrealizować konsultację online – bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że skuteczność tabletki maleje, im później zdecydujemy się ją zażyć. Z tego powodu, jeżeli mamy cień podejrzeń co do zawodności innych wykorzystanych środków, powinniśmy zgłosić się do lekarza jak najszybciej.

Jakie są skutki uboczne stosowania antykoncepcji awaryjnej?

Choć skuteczność szybkiego zastosowania tabletki jest wysoka, czasem możemy zetknąć się z niepożądanymi skutkami ubocznymi. Do najczęściej występujących zaliczają się między innymi nudności, przesunięcie cyklu miesiączkowego, ból w dolnej części brzucha, nudności i wymioty, ból piersi oraz ból głowy. Ze względu na to, że działanie tabletki opiera się o wysoką dawkę hormonów, należy z niej korzystać wyłącznie w prawdziwie awaryjnych sytuacjach – w innym wypadku możemy sobie zwyczajnie zaszkodzić.

Tabletka dzień po z octanem uliprystalu to ostateczna forma zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, z której najczęściej korzystamy, gdy standardowe metody antykoncepcji zawiodą. Pamiętajmy, że jest to silny środek, w związku z czym należy używać go rozważnie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx