Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Inteligentne oświetlenie do domu – największe zalety rozwiązania

Oświetlenie to jedna z najważniejszych domowych instalacji. Od niego zależy bezpieczeństwo i komfort użytkowników, a także charakter przestrzeni. Warto zadbać zatem o odpowiednie oprawy oświetleniowe i źródła światła. Oprócz nich przydaje się dobrze przemyślany system sterowania lampami. Obok klasycznych włączników coraz chętniej wybiera się rozwiązania inteligentne. Na czym polega smart oświetlenie domu? Co wchodzi w jego skład? Jakie są jego największe zalety? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Smart oświetlenie do domu – co to takiego?

Czym w ogóle jest inteligentne (smart) oświetlenie? To zespół komunikujących się ze sobą produktów oświetleniowych, którymi można sterować zdalnie, za pośrednictwem pilota, aplikacji mobilnej lub komend głosowych. Do dyspozycji użytkowników są też dotykowe panele ścienne – do kontrolowania z jednego miejsca wszystkimi oprawami.

W ten sposób nie tylko włącza się i wyłącza poszczególne punkty świetlne oraz modyfikuje kluczowe parametry światła, jak natężenie, temperatura barwowa czy kolor. Zyskuje się też opcję zapisywania ulubionych ustawień do wykorzystania w przyszłości lub tworzenia praktycznych harmonogramów świetlnych, by konkretne lampy lub zespoły źródeł światła uruchamiały się o ściśle określonych porach.

Oświetlenie inteligentne – co wchodzi w jego skład?

Nowoczesne oświetlenie inteligentne bazuje na zaawansowanych technologicznie źródłach światła LED, dostępnych choćby na stronie: https://azzardo.com.pl.

W skład inteligentnego oświetlenia mogą wchodzić źródła światła (żarówki i taśmy LED) lub całe lampy. Łączność między nimi da się nawiązać za pośrednictwem choćby Bluetooth lub domowej sieci WiFi. W zależności od wybranego rozwiązania potrzebne mogą być zatem dodatkowe akcesoria, w tym choćby router lub specjalne mostki, pozwalające na zbudowanie z pojedynczych produktów świetlnych spójny i kompleksowo działający system.

Zalety oświetlenia inteligentnego – dlaczego warto je zamontować?

Czym wyróżnia się inteligentne oświetlenie? Z jakich powodów warto je zainstalować w swoim domu? Przede wszystkim to sposób na poprawę komfortu świetlnego w domu i ogrodzie. Sterowanie lampami staje się zdecydowanie prostsze. Czasami przydają się też dodatkowe czujniki (ruchu lub zmierzchu). Nie trzeba już podnosić się z kanapy, by poprawić warunki we wnętrzu, ani nerwowo poszukiwać włącznika w ciemnościach, stojąc na klatce schodowej. Dom staje się zatem znacznie przyjaźniejszy, również dla osób z ograniczoną mobilnością.

Smart oświetlenie to większe bezpieczeństwo użytkowników. Nie tylko ułatwia uruchamianie lamp w domu i w jego otoczeniu, ale też może odstraszać potencjalnych włamywaczy. Wystarczy tylko zapisać odpowiedni harmonogram, by dom symulował obecność mieszkańców podczas wszelkich wyjazdów.

Sceny świetlne pomagają zbudować we wnętrzach odpowiedni klimat i łatwo dopasować oświetlenie do konkretnych sytuacji. O tym, jak osiągnąć optymalne warunki oświetleniowe można przeczytać też na stronie: pt-wnetrza.pl. Co więcej z ich pomocą dodatkowo zmniejsza się zużycie energii elektrycznej (przy zachowaniu optymalnego poziomu doświetlenia), co wpływa korzystnie na domowy budżet.

Funkcjonalne i zoptymalizowane oświetlenie domu – smart systemy dla wymagających

Inteligentne oświetlenie sprawia, że dom staje się wygodniejszy, co przekłada się na satysfakcję wszystkich użytkowników. Warto zatem rozważyć takie rozwiązanie również w swoich domach – dla funkcjonalności, oszczędności i walorów estetycznych.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx