Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Czy tradycja wysyłania kart świątecznych przemija bezpowrotnie?

Z każdym rokiem przekraczamy nowe granice, a tradycje, które kiedyś wydawały się niezmiennie zakorzenione, zaczynają ewoluować. Jedną z nich jest zwyczaj wysyłania kart świątecznych, który przez dziesięciolecia stanowił uroczystą i serdeczną formę przekazywania życzeń w okresie Bożego Narodzenia. Czy w epoce internetu, mediów społecznościowych i komunikacji online, kartki świąteczne są formą przekazu, która ma rację bytu? 

Historia kartek świątecznych

Historia wysyłania kartek świątecznych sięga XIX wieku, kiedy to zwyczaj ten zaczął nabierać popularności w Wielkiej Brytanii. Pierwsza karta świąteczna, według historyków, została zaprojektowana przez artystę Johna Calcotta Horsleya w 1843 roku na zlecenie sir Henry’ego Cole’a. Karta przedstawiała scenę z jedzeniem i pomocą potrzebującym, podkreślając zarówno radość wspólnego świętowania, jak i wartość dobroczynności. W Stanach Zjednoczonych popularność kartek świątecznych wzrosła dzięki wydawnictwu Hallmark, które w latach 20. XX wieku zaczęło masowo produkować te ozdobne kartki.

Wysyłanie kartek świątecznych stawało się tradycją, nie tylko w kręgu rodzinnym, ale także wśród przyjaciół i współpracowników. Wraz z rozwojem technologii, zwłaszcza internetu, tradycja ta przeszła swoją cyfrową transformację, umożliwiając wysyłanie wirtualnych kartek. Mimo tego, wiele osób nadal ceni tradycyjne, papierowe kartki, jako wyraz szczególnej troski. Kartki świąteczne pozostają wyjątkowym i sentymentalnym elementem świątecznej atmosfery.

Współczesne odpowiedniki kartek świątecznych

Tradycyjne kartki świąteczne zaczęły ustępować miejsca nowoczesnym formom przekazu. Jedną z popularnych alternatyw stały się e-kartki, czyli elektroniczne wersje kartek świątecznych, które można wysłać drogą mailową. Charakteryzują się one różnorodnymi efektami dźwiękowymi i wizualnymi, dodając interaktywny wymiar do tradycyjnego zwyczaju.

Kolejną nowoczesną formą są kreatywne wideo-kartki świąteczne, które umożliwiają przesłanie spersonalizowanego filmu z życzeniami. Coraz częściej także wykorzystywane są platformy społecznościowe, gdzie można udostępniać wirtualne kartki świąteczne dla szerszego grona znajomych i rodzinę.

Mimo nowoczesnych form, wiele osób nadal ceni sobie tradycję wysyłania papierowych kartek, jednak współczesne rozwiązania dają nam szereg możliwości wyrażenia świątecznych uczuć w innowacyjny sposób.

Tradycyjne kartki świąteczne – co zrobić aby tradycja nie przeminęła? 

Choć w dobie nowoczesnych technologii tradycja wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych może zdawać się powoli przemijać, istnieją kreatywne sposoby, aby ożywić ten piękny zwyczaj. Możemy własnoręcznie zaprojektować piękną kartkę i skorzystać z usług drukarni. Punkt ksero zatrudnia profesjonalistów, którzy pomogą dobrać papier i wydrukują projekt, tak aby kartka wyglądała perfekcyjnie. Dodanie personalizowanych elementów, takich jak własne zdjęcia czy ręcznie pisane życzenia, sprawi, że kartka będzie wyjątkowa.

Kolejnym sposobem na zachowanie tradycji jest organizowanie warsztatów, na których można stworzyć własną kartkę świąteczną. Techniki mogą być przeróżne – akwarela, pastele, wyklejanki. W ten sposób można spędzić czas z najbliższymi na tworzeniu własnych, unikatowych kartek świątecznych. To doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu i wzmocnienia więzi rodzinnych. Można sięgnąć także po kartki wykonane ręcznie przez artystów oraz rękodzielników. Udzielimy w ten sposób wsparcia małym, lokalnym przedsiębiorstwom. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx