Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Kroplówka dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Kroplówka polega na podaniu pacjentowi leku lub składników odżywczych do krwiobiegu. Jest skuteczną formą terapii i jest stosowana w placówkach medycznych, a za zgodą lekarza również w domach.

Kroplówka – kiedy i gdzie może być stosowana?

Kroplówka umożliwia podawanie pacjentowi krwi, leku, płynów lub składników odżywczych. Wlewy dożylne stosowane są w celach zdrowotnych, ponieważ błyskawicznie nawadniają i wyrównują gospodarkę wodno-elektrolitową. Kroplówka jest stosowana w przypadku odwodnienia organizmu, leczeniu chorób onkologicznych, układu krążenia i pokarmowego. Za pomocą kroplówki uśmierzany jest ból po przeprowadzonej operacji chirurgicznej oraz nasilający się przy chorobach nowotworowych.

Wlewy dożylne dostarczają składniki odżywcze, takie jak: glukoza, elektrolity, aminokwasy lub witaminy do krwiobiegu. Taka konieczność występuje, gdy pacjenci nie przyjmują pokarmów doustnie lub wymagają zbilansowanej diety. Zalecane są przez lekarzy i wymagają monitorowania. Kroplówki stosowane są w placówkach medycznych, ale za zgodą lekarza mogą być podawane również w domach, co jest komfortowym rozwiązaniem dla pacjentów.

Kroplówka dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Kroplówka składa się z pojemnika z płynem oraz rurki, do której zostaje przyłączona kaniula dożylna. Butelka umieszczana jest na stojaku, by płyn mógł swobodnie przepływać do żyły pacjenta. Do aplikowania kroplówek czy przetaczania krwi służy wenflon, umieszczany w żyle pacjenta, by móc podłączyć do niego rurkę kroplówki. Wenflon jest zazwyczaj zakładany w kończynie górnej, ale w nagłych stanach, na szyi, natomiast u pacjentów paliatywnych, może zostać umieszczony w kończynie dolnej, w geriatrii i onkologii na brzuchu.

Kaniula dożylna nie powoduje skutków ubocznych i jest bardzo wygodna dla personelu medycznego. Ma zastosowanie w każdego rodzaju wlewie, umożliwiając wielokrotne podawanie leku, bez konieczności ponownego nakłuwania chorego. U pacjentów w ciężkich stanach lekarze bardzo często stosują kroplówki, dlatego każdorazowe poszukiwanie żyły i wkuwanie igły wiązałoby się z dużym stresem, a co więcej, z kolejnym bólem. Przy zakładaniu wenflonu mogą pojawić się też problemy, szczególnie u osób z kruchymi i ledwo zauważalnymi żyłami oraz obrzękniętymi. Wenflon jest zawsze umieszczamy w taki sposób, by nie przeszkadzał pacjentowi.

Jaka kroplówka wspomaga pracę układu nerwowego?

Kiedy podaż płynów za pomocą pokarmów jest niewystarczająca powinna być podana kroplówka nawadniająca, ponieważ jony odgrywają podstawową rolę w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu. Niezbędne są elektrolity takie jak: wapń, sód, magnez, potas, chlorki oraz fosforany. Płyn wieloelektrolitowy zawiera także wodorowęglan, regulujący pH krwi. Z kolei kroplówka elektrolitowa przywraca lub utrzymuje równowagę elektrolitową organizmu, przy występowaniu niedoboru czy zaburzenia elektrolitów.

Utrata płynów może być spowodowana: wymiotami, biegunką, nadmiernym poceniem, utratą krwi, zaburzeniami nerkowymi, rehydratacjami po zabiegach chirurgicznymi, ale też nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Wskazaniami do podania wlewów dożylnych należą zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, ale również: uporczywe gorączki, zatrucie alkoholem lub lekami, toksyny, cukrzyca, anemia, niewydolność nerek, nowotwory. Kroplówka w domu jest podawana nie tylko w stanach chorobowych, ale w sytuacjach, gdy spada odporność organizmu. Wlewy witaminowe dostarczają składników mineralnych niezbędnych dla zdrowia.

Kroplówki witaminowe na funkcjonowanie układu nerwowego

Kroplówka witaminowa ma na celu wzmocnienie organizmu. Dożylne wlewy witaminowe są stosowane w przypadku niedoboru witamin. Dostarczanie organizmowi składników za pomocą wlewu dożylnego, jest skuteczniejsze niż doustnie. Przykładem jest wchłanianie żelaza. Minerał odgrywa bardzo ważną rolę dla organizmu, dlatego w przypadku niedoboru należy przyjmować w formie leku. Jednak z powodu chorób nerek czy serca nie każdy jednak może przyjmować tabletki.

Niekiedy zachodzi konieczność natychmiastowego dostarczenia pierwiastka do organizmu, a taką możliwość zapewnia jedynie kroplówka w domu lub w szpitalu. Odpowiedni poziom żelaza zmniejsza uczucie zmęczenia, dodaje energii i doskonale wpływa na funkcjonowanie umysłu. Za pomocą kroplówki, dostarczane są wszystkie niezbędne minerały oraz witamina C, z grupy B, kwas foliowy, aminokwasy, a także inne niezbędne składniki odżywcze. W przypadku problemów związanych z układem nerwowym, jak zaburzenia neurologiczne lekarz wybiera odpowiedni rodzaj kroplówki.

Podsumowanie

Wlewy dożylne są skuteczną metodą leczenia wielu chorób oraz wzmocnienia organizmu, ale przeprowadzane są tylko na wniosek lekarza. Dlatego, decydując się na kroplówkę witaminową należy wcześniej udać się na konsultację do specjalisty. Lekarz zalecając wlewy dożylne, uwzględnia indywidualne potrzeby oraz warunki zdrowotne pacjenta. Zabiegi mogą być wykonywane w domu, co jest komfortowe, ale nie wolno ich przeprowadzać samodzielnie, ale skontaktować się z prywatnym podmiotem medycznym, świadczącym tego rodzaju usługi.

Niniejsza publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny. Publikacja nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek wyrobów medycznych, środków farmaceutycznych czy form terapii. Wszelkie decyzje w w/w kwestii należy konsultować z lekarzem.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx