Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Bezpieczeństwo systemów fotowoltaicznych – co należy o nim wiedzieć?

Fotowoltaika (PV) to branża, która każdego roku odnotowuje dynamiczny wzrost w skali globalnej na skalę globalną. W Polsce trend wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł słonecznych zdobywa coraz większe uznanie. Na koniec 2022 roku, na polskich dachach zainstalowano imponującą liczbę 1 200 000 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy wynoszącej 8,7 GW.

Warto również podkreślić, że Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Fotowoltaiki przewiduje kontynuację tego dynamicznego trendu w nadchodzących latach, wynikającą m.in. z państwowych dotacji na instalacje fotowoltaiczne, związane z konieczności realizacji unijnych wymogów w zakresie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w tzw. miksie energetycznym. Czy bezpieczeństwo systemów fotowoltaicznych czyni z nich odpowiednie rozwiązanie dla użytkowników indywidualnych?

Bezpieczeństwo systemów fotowoltaicznych jest potwierdzone licznymi badaniami

Fotowoltaika to technologia o udowodnionej trwałości i niezawodności, a także wysokim poziomie ochrony przed potencjalnymi wypadkami. Bezpieczeństwo systemów PV zostało potwierdzone rygorystycznymi testami niezawodności na etapie produkcji w ramach badań, przeprowadzonych przez renomowane instytucje, takie jak TÜV Rheinland, Fraunhofer ISE, BRE National Solar Center i Międzynarodowa Agencja Energii (IEA PVPS).

Bezpieczeństwo systemów fotowoltaicznych jest również potwierdzone liczbami. W Niemczech, gdzie w latach 2000-2013 zainstalowano 1,3 mln systemów fotowoltaicznych, zaledwie 0,016%, wywołał tzw. incydent pożarowy. Dowodzi to, że przy właściwej instalacji i normalnych warunkach eksploatacji, systemy fotowoltaiczne nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, bezpieczeństwa bądź naturalnego środowiska. Co więcej, odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe w systemach fotowoltaicznych chronią służby ratownicze oraz mieszkańców przed potencjalnymi szkodami.

Co wpływa na bezpieczeństwo systemów fotowoltaicznych?

Warto zauważyć, że czynniki zewnętrzne, takie jak wyładowania elektryczne, stanowią jedynie część przyczyn incydentów pożarowych w systemach fotowoltaicznych. Duża część z zaistniałych wypadków jest skutkiem błędów w instalacji systemu w zakresie prądu stałego. Niewłaściwe rozmieszczenie kabli, narażanie na uszkodzenia izolacji czy też obciążenie przewodów są głównymi źródłami poważnych usterek. Uszkodzone lub niekompatybilne połączenia wtykowe oraz wadliwa izolacja mogą prowadzić do iskrzenia i powstania tzw. łuku elektrycznego. Szczególnie istotne odgrywa odpowiednie dopasowanie poszczególnych komponentów systemu, takie jak gniazda i wtyczki.

Bezpieczeństwo systemów PV jest również w dużej mierze uzależnione od czynnika ludzkiego. Regularna konserwacja, stałe monitorowanie instalacji i wykorzystanie zintegrowanych systemów monitorowania stanowią kluczowe elementy, sprzyjające wykrywaniu usterek i potencjalnych zagrożeń w systemach fotowoltaicznych. Dzięki nim możliwe jest identyfikowanie i usuwanie problemów w odpowiednim czasie, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności instalacji.

Jakie rozwiązania konstrukcyjne mają wpływ na bezpieczeństwo systemów PV?

Zabezpieczenia na poziomie modułu w systemach fotowoltaicznych są ważnym aspektem w kontekście bezpieczeństwa systemu fotowoltaicznego, szczególnie w przypadku pożaru. Przykładem zintegrowanej ochrony przeciwpożarowej są optymalizatory prądu stałego oraz tzw. „wyłączniki strażaka”, które mają na celu ułatwienie działań gaśniczych. Optymalizatory prądu stałego, podłączone do każdego modułu fotowoltaicznego, umożliwiają obniżenie napięcia modułów w przypadku pożaru do praktycznie zerowego poziomu, a „wyłącznik strażaka” doprowadza do zwarcia przewodów do uziemienia, co również eliminuje potencjał elektryczny każdego modułu w stosunku do ziemi.

Niemniej jednak, warto podkreślić, że skuteczność tych rozwiązań i bezpieczeństwo systemów fotowoltaicznych nie jest obecnie zagwarantowana przez aktualne standardy produktów. Istnieją pewne wyzwania i zagrożenia związane z tymi technologiami. Montaż optymalizatorów prądu stałego na dachu niesie ze sobą ryzyko, związane z ryzykiem pojawienia się ekstremalnych warunków atmosferycznych, obciążeń mechanicznych oraz korozji, które mogą wpłynąć na ich funkcjonowanie w przypadku pożaru. Dodatkowo, stosowanie elementów zewnętrznych między modułami zwiększa ryzyko niedopasowania złączy, co z kolei może prowadzić do błędów montażowych.

Bezpieczeństwo systemów PV w świetle badań

BRE National Solar Center przeprowadziło badania, które podważają niezawodność rozłączników prądu stałego w systemach PV i uważa tę technologię za niesprawdzoną. Wprowadzenie „wyłączników strażaka” lub innych urządzeń wyłączających na poziomie modułu może stworzyć fałszywe poczucie bezpieczeństwa służb ratowniczych, ponieważ system fotowoltaiczny nadal może dostarczać energię, co zwiększa ryzyko poważnych wypadków i obrażeń. Dlatego istotne jest, aby rozwijać bardziej skuteczne i bezpieczne rozwiązania, które uwzględniają specyfikę systemów fotowoltaicznych.

Bezpieczeństwo służb ratowniczych w kontekście obiektów wyposażonych w systemy fotowoltaiczne jest sprawą kluczową. Warto podkreślić, że straż pożarna jest w stanie gasić pożary na budynkach z zainstalowanymi systemami fotowoltaicznymi w taki sam sposób, jak każdy inny system elektryczny pod napięciem. Nie ma potrzeby dokonania rozróżnienia między markami i typami systemów fotowoltaicznych. Należy również pamiętać, że służby ratownicze zawsze działają z założeniem obecności napięcia w instalacji.

W jaki sposób obecność procedur wpływa na bezpieczeństwo system PV?

Odpowiednie przygotowanie i regularne szkolenie służb ratowniczych w celu przyswojenia właściwych procedur działania jest kluczowe podczas gaszenia pożarów na budynkach z systemami fotowoltaicznymi. W krajach, takich jak Niemcy, system fotowoltaiczny jest uważany za system niskonapięciowy, a obsługa jest uregulowana przez normy krajowe, takie jak DIN VDE 0132, która określa bezpieczne odległości podczas działań gaśniczych. Dodatkowo, wyraźne oznakowanie elementów fotowoltaicznych ułatwia służbom ratowniczym trafią ocenę sytuacji.

Niestety, mimo obowiązujących przepisów i wieloletniego doświadczenia, pojawiają się nieuzasadnione plotki, dotyczące rzekomych działań straży pożarnej w obiektach z systemami fotowoltaicznymi, takich jak odstąpienie od gaszenia pożarów. Podobne obawy pojawiają się w kwestii ryzyka uderzenia pioruna związanego z instalacją PV. Plotki te zostały obalone przez fakty i badania przeprowadzane przez ekspertów zajmujących się fotowoltaiką. Raporty z działań gaśniczych potwierdzają, że służby ratownicze potrafią bezpiecznie i skutecznie działać na budynkach wyposażonych w systemy fotowoltaiczne.

Bezpieczeństwo systemów fotowoltaicznych jest niepodważalne

Najważniejszym środkiem zwiększającym bezpieczeństwo systemów PV jest dogłębne szkolenie techniczne dla instalatorów, a planowanie i profesjonalna instalacja systemów fotowoltaicznych jest zależna przede wszystkim od czynnika ludzkiego. Instalatorzy mogą uczestniczyć w specjalistycznych kursach, warsztatach lub nabywać bieżącą wiedzę poprzez literaturę i webinary. Strażacy mogą liczyć na szkolenia i materiały informacyjne, które pomogą ich w zwalczaniu pożarów w budynkach z fotowoltaiką.

Pragniesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych? Powyższy artykuł powstał w oparciu o pierwszy z czterech referatów, opublikowanych na stronie marki Fronius Polska (https://www.forum-fronius.pl/) – jednego z wiodących dostawców falowników i ekspertów w dziedzinie fotowoltaiki. Już dziś zapoznaj się z serią artykułów na Forum-Fronius.pl (https://www.forum-fronius.pl/tag/bezpieczenstwo-systemow-fotowoltaicznych/) i przekonaj się, że bezpieczeństwo systemów PV czyni z nich optymalne rozwiązanie na miarę XXI wieku.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx