Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Terapia M.M. w Polsce – Recepty, koszty i dostępność

Wykorzystanie M.M. przy zróżnicowanych schorzeniach zdrowotnych lub dolegliwościach staje się coraz bardziej powszechne. Wielu ludzi otwiera się na taką formę uśmierzenia bólu lub dyskomfortu, rezygnując przy tym ze środków syntetycznych, które mocno obciążają ich organizm.

Warto więc zainteresować się tematem konopi, która dostępna jest aptekach dla pacjentów szukających alternatywy. Przedstawiamy więc wiele przydatnych informacji, które mogą okazać się pomocne podczas podejmowania decyzji – niezależnie od tego, czy rozważasz stosowanie konopi, czy korzystasz z nich od dłuższego czasu w celu poprawy zdrowia.

Recepty – kto może wystawić?

Pamiętaj, że recepta na medyczną marihuanę musi zostać wystawiona na podstawie szczegółowej konsultacji z lekarzem. Musi on nie tylko dobrać dawkowanie leku, ale i jego rodzaj, by zapewnić w ten sposób właściwe rezultaty terapii. Samodzielne podejmowanie decyzji i posiłkowanie się pomocą lekarzy niewyspecjalizowanych w tego typu leczeniu może przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego. Postaw więc na ekspertów i poznaj Carenabis.pl.

Koszty leczenia

Koszt pierwszej konsultacji z lekarzem to ok. 199 złotych. Zakładana jest wtedy karta pacjenta w danej klinice konopnej, która ułatwia późniejsze prowadzenie terapii z wykorzystaniem konopi. Dzięki temu kolejne konsultacje są tańsze nawet o połowę i następna rozmowa z lekarzem (za ok. 2-3 miesiące) będzie kosztować już zaledwie 100 złotych. 

Cena środków farmaceutycznych jest już nieco bardziej złożonym tematem. Koszt zakupu może wahać się między 250-900 złotych. Jest to spowodowane zróżnicowaną pojemnością opakowań (w większości przypadków od 5 do 15 gramów), wielkości miasta, apteki i ich strategii sprzedażowych, odmiany czy daty ważności. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź: Olej RSO – Właściwości, zastosowanie, działanie i dawkowanie

Czy można w jakikolwiek sposób optymalizować koszty terapii? Wielu pacjentów decyduje się po otrzymaniu recepty (lub jeszcze przed) na research. Należy w tym celu zadzwonić do pobliskich aptek z pytaniem o dostępność, termin ważności i cenę. Zdarza się, że w niektórych aptekach termin przydatności konopi jest stosunkowo krótki (ok. miesiąc) i obniżki cenowe sięgają nawet 50%. Produkt jest jednak w pełni wartościowy i w przypadku wielu pacjentów jest to wystarczający termin ważności. 

Dostępność medycznych konopi

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność terapii z wykorzystaniem konopi, medyczna marihuana w Polsce jest medykamentem o bardzo intensywnej rotacji. Odmiany przychodzą często partiami, które nie są w stanie zaspokoić wszystkich pacjentów w jednym momencie. Na szczęście w aptekach znaleźć można wiele podobnych odmian o zbliżonych genotypach czy terpenach, co gwarantuje bezpieczeństwo terapii. 

Warto zauważyć również, że w aptekach pojawia się coraz więcej odmian i producentów. Oznacza to, że nasycenie rynków jest również coraz większe, a zróżnicowane schorzeń powoduje, że poszczególne gatunki konopi są rzadziej kupowane. Nie należy więc obawiać się przerw w terapiach spowodowanych niedostępnością medykamentów.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx