Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Bardziej wydajne ogrzewanie w domu – praktyczne wskazówki

Dobra instalacja grzewcza to podstawa komfortu cieplnego, bez którego nie da się funkcjonować w domowych wnętrzach. Do tego celu potrzeba oczywiście wydajnych urządzeń. O czym pamiętać, by zachować optymalną temperaturę w domu lub mieszkaniu? Jak dobrać wydajne rozwiązania grzewcze? Co robić, a czego unikać, jeśli chce się utrzymać optymalną temperaturę w domu? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Ogrzewanie domowe – jak dopasować odpowiednią wydajność urządzeń grzewczych?

Podstawą dla stworzenia dobrego ogrzewania w domu jest oczywiście zainwestowanie we właściwe urządzenia grzewcze – na przykład w wariancie ściennym lub podłogowym. Czym się kierować?

Nie można zapominać o kwestii wydajności kotła i grzejników. Aby dopasować grzejniki, należy rozpocząć od obliczenia powierzchni ogrzewanego pomieszczenia, przy założeniu standardowej wysokości ok. 2,6 metra. Szacunkowo należy zapewnić 70-80 W na każdy metr kwadratowy, jeśli chce się uzyskać 20 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak we wnętrzu występuje więcej otworów okiennych czy ściany zewnętrzne, lepiej zdecydować się na modele dające nawet do 150 W na metr kwadratowy.

Nie tylko grzejniki, czyli jak ograniczyć straty ciepła?

Wpływ na warunki termiczne we wnętrzach ma także kwestia termoizolacji budynku. Postawienie na odpowiednie docieplenie ścian, podłóg i dachu oraz zastosowanie uszczelnień okien i drzwi, pozwala zmniejszyć potrzebną moc urządzeń grzewczych, takich jak ogrzewanie centralne z kotłem lub elektryczne podłogowe maty grzewcze, jak te dostępne na: Econovli.pl. Pomaga to ograniczyć straty ciepła, które potrafią obniżać wydajność domowego ogrzewania.

Przyjmuje się, że dla starych budynków bez izolacji potrzeba aż do 150-200 W na metr kwadratowy. Z kolei w przypadku nowoczesnych i dobrze izolowanych budynków wartość ta spada nawet do 30-40 W na metr kwadratowy.

Dodatkowe wskazówki, jak zadbać o ciepło w domu

Co jeszcze zrobić, by w domu było ciepło i przytulnie? Warto kierować się kilka praktycznymi zasadami. Zalicza się do nich właściwe wietrzenie w okresie grzewczym (krótko i intensywnie, ale przy skręconych kaloryferach). Oprócz tego nie należy zasłaniać kaloryferów praniem, meblami lub zasłonami, a także pamiętać o ich regularnym odpowietrzaniu. Bardzo przydatne bywają ekrany zagrzejnikowe – zmniejszają pochłanianie ciepła przez chłodniejszą ścianę. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć straty ciepła wieczorową porą, można zasłonić okna grubymi kotarami (które jednak nie utrudniają rozprzestrzeniania się ciepła z grzejników). Dodają one przytulności i ciepła w danym pomieszczeniu. Sporo pomysłów na praktyczne zaaranżowanie przestrzeni w pobliżu grzejnika można znaleźć również na stronie: https://ihome24.pl.

W ciągu dnia w domowych wnętrzach optymalna temperatura to 20 stopni Celsjusza. W nocy można ją zmniejszyć do 18 stopni, co korzystnie wpływa na jakość snu. Dla oszczędności warto ponadto skręcać ogrzewanie do 16 stopni, gdy wychodzi się na dłużej z domu. Dobrą praktyką jest korzystanie z regulatorów na grzejnikach, a także automatycznych czujników, dbających o to, by w pomieszczeniu zawsze panowały optymalne warunki.

Funkcjonalne i skuteczne ogrzewanie domowe

Precyzyjne zaplanowanie domowej instalacji grzewczej i termoizolacji wpływa na wydajność rozwiązań oraz komfort cieplny użytkowników przestrzeni. Należy ponadto postępować w odpowiedni sposób w sezonie jesienno-zimowym. Czasami naprawdę małe rzeczy są w stanie sprawić, że w każdym pomieszczeniu panuje idealna temperatura, a wysokość rachunków zdecydowanie spada.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx