Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Oświetlenie bramy garażowej – jakie lampy wybrać?

Kiedy wracasz do domu po zmroku, pierwsze, co chcesz zobaczyć, to dobrze oświetlona brama garażowa, która zapewnia bezpieczeństwo i komfort. Wybór odpowiednich lamp do bramy garażowej to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i bezpieczeństwa. W dobie nowoczesnych technologii, oświetlenie garażu może być nie tylko praktyczne, ale i inteligentne. Lampy z czujnikami ruchu i zmierzchu to rozwiązania, które dostosowują się do potrzeb użytkownika. Odpowiednia regulacja czujników pozwala na stworzenie systemu oświetleniowego, który jest idealnie dopasowany do indywidualnych preferencji. Jak wybrać najlepsze rozwiązania oświetleniowe, które połączą w sobie efektywność, estetykę i nowoczesną technologię?

Wybór oświetlenia LED do bram garażowych

Naświetlacze LED są popularnym wyborem ze względu na ich energooszczędność i długą żywotność. Z kolei lampy z czujnikami ruchu zapewniają komfort użytkowania i zwiększają bezpieczeństwo, automatycznie oświetlając przestrzeń w momencie wykrycia ruchu. Czujniki zmierzchu pozwalają na automatyczne włączanie światła po zmroku. 

Wybierając lampy z czujnikami ruchu weź pod uwagę 3 opcje:

  • Naświetlacz LED o mocy 20-50W, żywotność 30 000h – bez czujników (koszt około 50 zł)
  • Lampa z czujnikiem ruchu o mocy 10W-30W, żywotność 25 000h – koszt około 100 zł
  • Lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu o mocy 10W-30W, żywotności 25 000h – koszt około 200 zł

Jak widać, różnice w cenie są niewielkie, bowiem dodatkowe 150 zł zdecydowanie ułatwi życie na dobre kilka kolejnych lat.

Na rynku dostępne są różne modele lamp z czujnikami ruchu, które różnią się zasięgiem wykrywania, kątem detekcji oraz czasem świecenia po aktywacji. Przykładowo, model Philips Lutec Peri oferuje zasięg detekcji do 10 metrów i kąt 180 stopni, podczas gdy Steinel IS 130-2 zapewnia zasięg do 12 metrów i kąt 130 stopni. Wybór odpowiedniego modelu powinien być dostosowany do wielkości i konfiguracji przestrzeni wokół bramy garażowej.

Przy wyborze oświetlenia z czujnikiem ruchu warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji parametrów czujnika. Umożliwia to dostosowanie czasu świecenia, zakresu detekcji oraz progu czułości na zmierzch. Takie regulacje pozwalają na optymalizację działania lampy, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy chcemy uniknąć fałszywych alarmów spowodowanych przez zwierzęta lub poruszające się gałęzie drzew. Osram Noxlite to przykład lampy, która oferuje szeroki zakres regulacji, co sprawia, że jest to wybór ceniony przez wielu użytkowników. Wszystkie naświetlacze LED znajdziesz tutaj: https://ardant.pl/zewnetrzne/naswietlacze-led/

Montaż oświetlenia nad garażem

Optymalne wykorzystanie czujników zmierzchu wymaga przestrzegania kilku zasad. Poniżej przedstawiamy listę kroków, które należy rozważyć podczas instalacji i konfiguracji systemu oświetlenia z czujnikami zmierzchu:

  1. Wybór odpowiedniego miejsca montażu czujnika, tak aby nie był on narażony na światło sztuczne (np. latarnie uliczne), które może zakłócić jego działanie.
  2. Dobór czujnika o właściwej czyłości, umożliwiającej detekcję zmierzchu zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
  3. Regulacja czujnika, aby czas reakcji na zmianę natężenia światła był optymalny dla potrzeb użytkownika i warunków panujących w miejscu instalacji.
  4. Zapewnienie, że wszystkie elementy systemu są kompatybilne i mogą współpracować ze sobą, co jest kluczowe dla prawidłowego działania automatyzacji.

Przygotowanie odpowiedniego planu montażu jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa i estetyki elewacji. Należy dokładnie określić miejsca, w których lampy będą zamontowane, aby zapewnić równomierne rozłożenie światła oraz uniknąć tworzenia niepożądanych cieni.

Montując lampy na elewacji zwróć uwagę na odporność materiałów na warunki atmosferyczne. Wybierając oprawy, należy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale przede wszystkim klasą szczelności, która gwarantuje długotrwałe użytkowanie bez ryzyka uszkodzenia przez deszcz, śnieg czy mróz.

Regulacja czujników ruchu i zmierzchu

Regulacja czujników jest kluczowym elementem użytkowania oświetlenia bramy garażowej. Aby oświetlenie było jak najbardziej funkcjonalne, należy dokładnie dostosować parametry czujników do indywidualnych potrzeb. Ustawienie czułości czujnika ruchu pozwala na wykrywanie ruchu tylko wtedy, gdy jest to konieczne, co zapobiega niepotrzebnemu zużyciu energii i przedłuża żywotność lamp. Jest to czynność dość prosta i najczęściej wykonywana za pomocą potencjometrów. Dokładne ustawienia znajdziesz w instrukcji obsługi, która nie jest skomplikowana.

Moc lamp garażowych

Im większa przestrzeń garażowa, tym większa moc światła może być wymagana, aby równomiernie oświetlić cały garażu. Zaleca się stosowanie lamp o mocy od 10 do 20 W na każde 10 m² powierzchni. Przykładowo, dla garażu o powierzchni 20 m² odpowiednia będzie lampa o mocy około 20-40 W.

Przy doborze mocy lamp nie można zapomnieć o zewnętrznym oświetleniu bramy garażowej. Tutaj również moc powinna być dostosowana do wielkości przestrzeni przed garażem. Naświetlacze LED o mocy 10-30 W są zazwyczaj wystarczające do oświetlenia podjazdu czy wjazdu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx