Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 kwietnia 2024

Ile kosztuje ubezpieczenie w podróży?

Zastanawiałeś się kiedyś czy opłaca się inwestować w ubezpieczenie na wyjazd, czy lepiej polegać na szczęściu? Z pewnością takie pytanie zadaje sobie wiele osób, a odpowiedzi na nie mogą mieć kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu. W tym artykule przyjrzymy się nie tylko różnym rodzajom ubezpieczeń podróżnych, ale także czynnikom, które mogą wpływać na ich cenę. Przekonajmy się razem, czy cena bezpieczeństwa w podróży jest rzeczywiście tak wysoka, jak nam się wydaje.

Czym jest ubezpieczenie turystyczne i co obejmuje?

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj polisy ubezpieczeniowej zaprojektowanej specjalnie dla osób podróżujących. Obejmuje ono różnorodne aspekty związane z podróżą, mające na celu zapewnienie ochrony finansowej oraz pomoc w przypadku nieprzewidzianych sytuacji podczas wyjazdu. Główne elementy, które zazwyczaj obejmuje ubezpieczenie turystyczne to:

 • opieka medyczna, 
 • ubezpieczenie bagażu, 
 • odpowiedzialność cywilna, 
 • anulowanie podróży 
 • assistance podróżne.

Ubezpieczenie turystyczne może różnić się w zależności od konkretnego planu i dostawcy, więc zawsze warto dokładnie przeczytać warunki polisy, aby zrozumieć, jakie dokładnie sytuacje są objęte ochroną.

Ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie dla osoby 18+ na tygodniowy wyjazd do kraju europejskiego?

Ceny podstawowego ubezpieczenia podróży dla osoby dorosłej na tygodniowy wyjazd do kraju europejskiego mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela, zakresu ochrony oraz dodatkowych opcji. Jednakże średnio możesz spodziewać się, że koszt takiego ubezpieczenia będzie się mieścił w przedziale od około 30 do 100 złotych za osobę na cały okres podróży. Korzystając z ubezpieczenia Balcia zapłacisz już od 72 zł za cały wyjazd. 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Cena może być niższa lub wyższa w zależności od czynników takich jak:

 • wiek podróżnika, 
 • stan zdrowia, 
 • kwota ubezpieczenia,
 • rodzaj aktywności planowanych podczas wyjazdu, 
 • kraje objęte ubezpieczeniem,
 • ewentualne dodatkowe opcje, np. ubezpieczenie sprzętu sportowego czy wydłużenie okresu ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla osoby 18+ na tygodniowy wyjazd w góry obejmujący uprawianie sportów ekstremalnych i ochronę od wypadków?

Cena podstawowego ubezpieczenia dla osoby dorosłej na tygodniowy wyjazd w góry, który obejmuje uprawianie sportów ekstremalnych i ochronę od wypadków, może być wyższa niż standardowe ubezpieczenie podróży ze względu na większe ryzyko związane z aktywnościami w górach. Średnio można spodziewać się, że taka polisa będzie kosztować od około 50 do 300 złotych za osobę na cały okres podróży w Polsce.  W ubezpieczeniach Balcia to koszt już od 191 zł za cały wyjazd. 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Cena może być zależna od różnych czynników, takich jak:

 • wiek podróżnika, 
 • zakres ochrony, 
 • kwota ubezpieczenia,
 • rodzaj aktywności sportowych, których planujesz się podejmować,
 • ewentualne dodatkowe opcje ubezpieczeniowe.

Od czego zależy cena za ubezpieczenie?

Przyjrzyjmy się jak wysokość składki wpływa na zakres i kwotę ubezpieczenia. 

Zakres i sumy gwarantowane polisy

Im szerszy zakres ochrony i wyższe sumy gwarantowane, tym większa jest składka ubezpieczeniowa. To dlatego, że szerszy zakres pokrywa więcej potencjalnych zdarzeń, a wyższe sumy oznaczają większe potencjalne wypłaty.

Rozszerzenia ochrony

Dodanie opcji takich jak ubezpieczenie od sportów ekstremalnych czy ryzyka związane z COVID-19 zwiększa zakres sytuacji, w których ubezpieczyciel może być zobowiązany do wypłaty, co podnosi cenę polisy.

Kierunek podróży

Destynacje, gdzie koszty opieki medycznej są wyższe lub ryzyko wystąpienia szkody jest większe (np. ze względu na warunki polityczne czy zdrowotne), mogą wiązać się z wyższymi składkami ubezpieczeniowymi.

Kto płaci mniej za polisę?

 1. Dzieci — mogą zostać objęte podstawową ochroną już od 3,00 zł/dzień.
 2. Turyści, którzy wykupili wycieczkę w biurze podróży wraz z podstawowym ubezpieczeniem na wyjazd.

Kto płaci więcej za polisę?

 1. Osoby chore przewlekle.
 2. Osoby planujące aktywnie spędzać czas na stoku lub uprawiające sporty uznawane za ekstremalne lub wysokiego ryzyka.
 3. Osoby starsze — koszt ubezpieczenia może być wyższy w zależności od wieku.
 4. Osoby, które chcą objąć swoją polisą dodatkową ochronę na wypadek spożycia wysokoprocentowych trunków (klauzula alkoholowa).
 5. Osoby zabierające ze sobą na podróż sprzęt sportowy lub elektroniczny, które chcą zabezpieczyć w ramach ochrony bagażu.

Jaka jest optymalna cena za polisę turystyczną?

Optymalna cena za polisę turystyczną powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, kierunku i charakteru wyjazdu. Jest to cena, która zapewnia adekwatny zakres ochrony dla konkretnych działań podejmowanych podczas podróży za granicę.

Optymalna cena nie jest jedynie determinowana przez kwotę, ale raczej przez faktyczny zakres ochrony dostosowany do planowanych aktywności i ewentualnych ryzyk związanych z podróżą. Zamiast patrzeć tylko na cenę, należy porównać oferty ubezpieczeń, wybierając tę, która najlepiej spełnia potrzeby podróżującego.

Warto zatem zwrócić uwagę na kompleksowość ubezpieczenia, które zapewni pełną ochronę i wsparcie w różnych sytuacjach, takich jak nieszczęśliwe wypadki, choroby czy inne zdarzenia podczas pobytu za granicą. Optymalna cena za polisę będzie taka, która proporcjonalnie balansuje pomiędzy ceną a dostarczaną ochroną, adekwatnie do potrzeb podróżującego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx