Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 kwietnia 2024

Rodzaje drabin ewakuacyjnych

Drabiny ewakuacyjne są konieczne, ponieważ w chwili zagrożenia, umożliwiają ludziom szybkie opuszczenie budynku. Stają się przydatne także w wielu innych sytuacjach, ponieważ umożliwiają dojście do trudno dostępnych miejsc.

Gdzie jest niezbędna drabina ewakuacyjna?

Drabiny ewakuacyjne są wykorzystywane w miejscach, gdzie konieczna jest szybka ucieczka ludzi z miejsca zagrożonego pożarem czy awarią. Można je znaleźć: w budynkach przemysłowych, biurowych i mieszkalnych, szkołach, przedszkolach oraz innych placówkach edukacyjnych. Drabiny ewakuacyjne instalowane są również w centrach handlowych, kinach, teatrach, hotelach i restauracjach.

Drabiny ewakuacyjne zapewniają bezpieczne wchodzenie na dachy budynków, a także umożliwiają dojście do trudno dostępnych miejsc oraz urządzeń (dojścia do maszyn i kominów, drabiny techniczne, konstrukcje przemysłowe). Wykonywane są z wysokiej jakości stali i cynkowane ogniowo czy nierdzewne, a na życzenie malowane proszkowo. Odpowiadają normom technicznym, jakie określa prawo budowlane.

Drabiny ewakuacyjne – rodzaje

Drabiny ewakuacyjne mają powierzchnię antypoślizgową, dzięki temu umożliwiają bezpieczne wejście do budynku czy na pokład statku bez względu na warunki atmosferyczne. Występują w wielu rodzajach, takich jak:

  • drabiny ewakuacyjne bez kosza ochronnego – drabiny pionowe, których maksymalna wysokość wejścia od poziomu gruntu wynosi 3 m. Składają się z elementów skręcanych ze sobą, a dodatkowo każdy jest wymienny, co pozwala na skompletowanie drabiny o dowolnej długości,
  • drabiny ewakuacyjne z koszem ochronnym od 3 do 10 m wysokości — kosz ochronny jest potrzebny, gdy różnica poziomów jest większa niż 3 m. Mocowane są na stałe do ścian budynków, kominów, silosów, maszyn, na dachach hal i magazynów
  • drabiny ewakuacyjne z koszem ochronnym i spocznikiem powyżej 10 m wysokości – podest spoczynkowy pozwala na odpoczynek podczas wchodzenia. Drabiny są systemowe i skręcane z segmentów. Wyposaża są w poręcze i stopień zejścia czy podest przejścia nad attyką.

Montaż drabin odgrywa istotną rolę. Musi być zachowana odpowiednia odległość drabiny od ściany, dlatego warto to zadanie powierzyć fachowcom.

Drabiny mocowane a drabiny pionowe mocowane

Drabiny mocowane mogą być w dowolny sposób, w zależności od potrzeb. Montowane są niekiedy poziomo na suficie, ścianach lub na innych powierzchniach. Ich celem jest uzyskanie dostępu do niektórych miejsc, niekoniecznie się wznoszącyc. Natomiast drabiny pionowe mocowane przytwierdzane są ścian z płyt warstwowych lub innych pionowych konstrukcji. Drabina mocowana musi być zaprojektowana, by umożliwiała bezpieczne wchodzenie i schodzenie. Konieczny jest wygodny dostęp do konstrukcji, na wypadek pojawienia się zagrożenia.

Drabiny muszą być stabilne i solidne przymocowanie do ścian, by podczas wspinania się użytkownika, nie doszło do wypadku. Niezwykle ważną kwestią jest trwałość, dlatego konstrukcje wykonywane są z wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium lub stal nierdzewna, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Drabiny mocowane często wyposażane są w poręcze, podesty oraz inne elementy będące wsparciem podczas wspinaczki, co minimalizuje ryzyko upadków. Montowane są w miejscach, gdzie nie mogą być zastosowane tradycyjne schody lub drabiny. Konstrukcje instalowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, a niekiedy także na pojazdach. Ich zaletą jest wielofunkcyjność. Mogą być wykorzystywane do różnych celów, a ilość dostępnych modeli umożliwia wykorzystywanie drabin w budynkach komercyjnych i niekomercyjnych.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx