Na co pomaga olej lniany?
Olej lniany to bogactwo aromatu i dobrodziejstw dla naszego organizmu. Spożywanie go mocno przyczynia się m.in. do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, jak również do poprawy kondycji naszej skóry. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze warto po niego sięgać!
Co to jest olej lniany?
Olej lniany jest nazywany również olejem budwigowy. Określenie to zawdzięcza nazwisku niemieckiej uczonej, autorce tezy o niedoborze kwasów omega 3. Dr Budwig, bo o niej mowa, doszła do wniosków, że może on doprowadzić do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Poszła o krok naprzód i opracowała dietę (dieta dr Budwig), pomocną w profilaktyce i wsparciu między innymi obniżania cholesterolu we krwi. Uczona kilkukrotnie była nominowana do nagrody Nobla.
Nic więc dziwnego, że olej lniany określa się również jako “budwigowy”. Jednak, aby móc go tak nazwać musi być tłoczony na zimno i nie może być rafinowany (poddany procesowi, który polega na oddziaływaniu na olej środkami chemicznymi czy też temperaturą).
Właściwości oleju lnianego
Olej lniany pozyskiwany jest z nasion lnu, które poddawane są procesowi tłoczenia. Zawiera moc cennych składników, wśród których warto wyróżnić kwas alfa-linolenowy (ALA), jak również kwas linolowy (LA). Ponadto znajdziemy w nim cenne dla naszego zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Na wysoką jakość oleju lnianego wpływa przede wszystkim technologia jego produkcji. Cała tajemnica tkwi w tłoczeniu nasion lnu na zimno, dzięki czemu produkt wyróżnia się szeregiem właściwości prozdrowotnych. Kluczem do sukcesu jest utrzymanie takiego samego składu biochemicznego oleju jakim charakteryzują się nasiona, z których jest wyciskany. Najlepszy to taki, który jest nierafinowany, nieoczyszczony i niefiltrowany. To czyni go olejem extra virgin z najwyższej półki.
Dlaczego warto wprowadzić olej lniany do swojego jadłospisu? Warto docenić jego działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu przyczynia się do zwalczania wolnych rodników, wirusów i bakterii. Ponadto hamuje rozwój stanów zapalnych i reguluje profil lipidowy, przeciwdziałając dyslipidemii. O jego stosowaniu powinny pomyśleć również osoby chorujące na cukrzycę typu 2 – wszystko dzięki jego właściwościom obniżającym insulonooporność, jak również glikemię.
Regularne spożywanie oleju lnianego przyczynia się do obniżania złego cholesterolu we krwi, a co za tym idzie, jest ważnym elementem profilaktyki miażdżycy. Do tego wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawanie chorób układu krążenia.
Na tym jednak festiwal korzyści się nie kończy. Olej lniany wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Przyspiesza metabolizm, a to z kolei duży krok w stronę poprawy trawienia i sprawnego usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Ponadto działa oczyszczająco i wspiera działanie wątroby. Olej lniany warto pić również ze względu na układ nerwowy. Korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację.
Do czego można wykorzystać olej lniany?
Właściwości i zastosowanie oleju lnianego są bardzo szerokie. Oprócz wspomnianego wpływu na zdrowie, można wykorzystać jego potencjał również między innymi w kuchni, jak również pielęgnacji skóry i włosów.
Zacznijmy od oleju lnianego w kuchni. Tutaj nie ma miejsce na przekroczenie temperatury 40 stopni w procesie jego pozyskiwania, stąd można w pełni wykorzystać jego właściwości zdrowotne, jak również walory smakowe. Jako, że charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem, z powodzeniem można go dodawać do większości potraw na zimno i surowo. Absolutnie nie można go smażyć lub podgrzewać.
Olej lniany znakomicie sprawdza się także w trakcie pielęgnacji skóry. Z jego pomocą staje się odżywiona i zadbana. Odpowiedzialna jest za to w dużej mierze witamina E. Ponadto warto zwrócić uwagę na nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania skóry, a zwłaszcza zwiotczałej, suchej i dojrzałej. Znakomicie wspomaga jej odnowę – wpływa zarówno na elastyczność, jak i zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Działa wzmacniająco i sprawia, że skóra staje się zdecydowanie bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Warto również docenić potencjał oleju lnianego w masażu. Wystarczy dodać olejek eteryczny i gotowe.
Olej lniany doskonale sprawdza się także w przypadku pielęgnacji włosów. Niekoniecznie należy inwestować w kosmetyki z jego dodatkiem, a olej dostępny w naszej lodówce! Bogata w niego dieta to utrzymanie prawidłowego poziomu kwasów omega-3 i omega-6 z pomocą których włosy stają się mocniejsze – nie łamią się i przestają wypadać. Zawarta w nim witamina E wpływa m.in. na regulację gospodarki lipidowej naskórka i procesy anti-aging.
Warto również sięgać po olej z wiesiołka m.in. w trakcie PMS i bolesnych miesiączek.
Jak dawkować olej lniany?
Zgodnie z dietą dr Budwig, dorośli powinni pić 4-8 łyżek oleju lnianego dziennie. Starszym dzieciom najlepiej podawać 1-2 łyżki dziennie – najlepiej jako dodatek do posiłku. Jeśli chodzi o młodsze dzieci – dawka dzienna powinna wynosić 1 łyżeczkę.