Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 kwietnia 2024

Kiedy wybrać się do psychologa, a kiedy psychiatry?

Zarówno psychologowie, jak i psychiatrzy są specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego, ale mają oni różne role. Decyzja o wizycie u psychologa lub psychiatry zależy od różnych czynników, w tym od odczuwanych objawów oraz od rodzaju wymaganego leczenia. W jakiej sytuacji zapisać się do psychologa, a kiedy do psychiatry?

Kiedy zgłosić się do psychologa?

Psychologowie są przeszkoleni w zakresie opieki psychologicznej, a niektórzy dodatkowo w ramach psychoterapii. Jeśli szukasz osoby, z którą możesz omówić i zgłębić swoje myśli, emocje i zachowania, psycholog może być dobrym wyborem.

Psychologowie często pracują z osobami doświadczającymi problemów behawioralnych, trudności w relacjach, stresu, lęku, depresji, żalu i innych typowych problemów ze zdrowiem psychicznym. Mogą pomóc Ci w opracowaniu strategii postępowania w wielu sytuacjach, umiejętności rozwiązywania problemów i poprawie ogólnego samopoczucia psychicznego poprzez poradnictwo i terapię.

Dodatkowo psychologowie przeprowadzają oceny psychologiczne, testy i oceny w celu zdiagnozowania i zrozumienia konkretnych schorzeń psychicznych, zaburzeń uczenia się lub funkcjonowania poznawczego.

Warto wskazać, że psycholog, także psycholog online – https://avigon.pl/ nie może wystawiać recept oraz skierowań. Jeśli szukasz pomocy opartej na terapii, psycholog może być w takiej sytuacji właściwym wyborem.

Kiedy zgłosić się do psychiatry?

Psychiatrzy to lekarze posiadający specjalizację w zakresie psychiatrii. Skupiają się na biologicznych i neurologicznych aspektach zdrowia psychicznego. W związku z tym mają inne uprawnienia od psychologów, między innymi w zakresie przepisywania leków na receptę. Przepisywane przez nich leki stanowią kluczową część planu leczenia zdrowia psychicznego.

Jeśli cierpisz na poważne schorzenia psychiczne, takie jak choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia, depresja lub inne zaburzenia psychiczne, psychiatra może być lepszą osobą, która będzie mogła zapewnić kompleksową opiekę.

W przypadkach, gdy połączenie terapii i leków zostanie uznane za korzystne, psychiatra może współpracować z psychologiem lub psychoterapeutą, aby zapewnić kompleksową opiekę.

Należy podkreślić, że granice między rolą psychologów i psychiatrów mogą czasami się zacierać. Niezależnie od wyboru, szybkie zwrócenie się po pomoc ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Jeśli nie masz pewności, do kogo warto się udać, konsultacja z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) może pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniej opieki.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx