Magia wazonów – jak odmienić wiele pomieszczeń za pomocą jednego elementu

Wazony to znacznie więcej niż praktyczne naczynia na kwiaty. Nie od dziś stanowią samodzielne i pełnoprawne dzieła sztuki. Występując w wielu:

  • barwach (przeźroczyste i kolorowe),
  • kształtach (wysokie i smukłe, niskie i pękate oraz wszystko pomiędzy),  
  • w macie i połysku,
  • w formie gładkiej i zdobionej,

oferują nieskończone możliwości. Wystarczy przyjrzeć się propozycjom z Trend For Home, by samodzielnie się o tym przekonać.

Nowoczesne wazony dekoracyjne są jednymi z najbardziej subtelnych, a przy tym absolutnie zjawiskowych elementów aranżacyjnych. To kameleony. Mistrzowie przemian i metamorfoz, nadający charakteru i definiujący przestrzeń domu. Designerskie wazony, wykonane z różnorodnych materiałów (od tradycyjnej ceramiki po nowoczesne szkło), z łatwością mogą stanowić centralny punkt dekoracyjny w salonie, jadalni czy przedpokoju. Odmieniają wnętrze, wprowadzając do niego życie, wyrafinowanie, a nawet powiew luksusu. Pozwalają na wykazanie się osobistym stylem i nadanie go pomieszczeniom. Z łatwością wnoszą harmonię i spokój, ale nawet dramatyzm (!) do domowego zacisza.

Znaczenie kształtu i koloru wazonu

Wybór wazonu powinien być podyktowany osobistymi upodobaniami oraz charakterem wnętrza. Decyzja o postawieniu na konkretny wazon dekoracyjny do salonu wpływa na percepcję pomieszczenia. Jasne, przezroczyste szkło doda mu lekkości i nowoczesności, podczas gdy ciemne, matowe tekstury, wprowadzą elementy głębi i tajemniczości.

Forma modnego wazonu szklanego również ma znaczenie. Od klasycznych, okrągłych kształtów po nowoczesne, geometryczne linie, każdy z nich „przyciągnie oko” i odegra swoją rolę. Prosty, wysoki wazon wniesie element elegancji i wysublimowania, podczas gdy okrągły, niski model harmonię i spokój.

Wybór barwy wazonu na stół również nie powinien być przypadkowy. Jego zadaniem jest stopienie się lub odwrotnie – zdecydowane skontrastowanie z kolorem wnętrza. Wybór zależy od efektu, jaki zamierzasz osiągnąć. Wazony z grubego, kolorowego szkła dodadzą ciepła pomieszczeniom o surowej estetyce, natomiast delikatne, szklane modele wprowadzą powiew lekkości do tradycyjnych przestrzeni. W aranżacjach minimalistycznych, gdzie dominuje prostota i symetria, wazon w żywym kolorze przyciągnie wzrok. W eklektycznych przestrzeniach różnorodne formy i rozmiary będą z łatwością współgrać z innymi elementami, tworząc spójną całość.

Czy wazony wpływają na odczuwanie przestrzeni?

Ustawienie wazonu w odpowiednim miejscu pomoże Ci zmienić percepcję przestrzeni. Wazony umieszczone w punktach strategicznych, takich jak środek stołu, kominek lub konsola, staną się centralnymi punktami zainteresowania, które przyciągną wzrok i dodadzą głębi wnętrzu. Odbijające się w nich refleksy światła, wprowadzą wrażenie dynamiki, życia, świeżości i przestrzeni.

Istotne jest, aby dobierać wazony nie tylko pod kątem estetyki, ale i funkcjonalności. Muszą być dostosowane do rodzaju i wielkości roślin, które mają się w nim znajdować. W końcu ich zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków do wyeksponowania naturalnego piękna kwiatów, gałęzi, ziół, etc.

Wykorzystanie wazonów w różnych stylach dekoracyjnych

Wazony doskonale wpisują się w każdy styl dekoracyjny: od minimalistycznego (np. loftowego), przez skandynawski, aż po bogato zdobione wnętrza eklektyczne czy w stylu boho. Szklane wazony o nowoczesnych, prostych formach świetnie odnajdują się w surowych przestrzeniach, podczas gdy te z ceramiki czy zdobione, są pięknym dodatkiem w tradycyjnie urządzonych domach.

Podsumowując – wazony mogą być użyteczne na wiele sposobów. Nie tylko jako pojemniki na świeże kwiaty, ale także jako samodzielne dzieła sztuki. Wypełnione kolorowym piaskiem, kamieniami, czy lampkami LED, staną się super ciekawymi, „żywymi” instalacjami. Przekonaj się o tym, eksperymentując z wazonami z Trend For Home.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx