Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Jak rozpoznać skręt żołądka u psa

Skręt żołądka, znany również jako żołądkowe rozdęcie z torsją, to stan, który może wystąpić u psów o głębokich, szerokich klatkach piersiowych.

Co prawda skręt żołądka najczęściej dotyczy to dużych ras psów, ale żaden pies nie jest całkowicie wolny od ryzyka. Skręt żołądka może wystąpić, gdy w żołądku psa nagromadzi się gaz, płyn lub jedzenie, co prowadzi do jego powiększenia i potencjalnego obrócenia się, blokując przepływ krwi do żołądka i innych ważnych organów.

Ryzyko skrętu żołądka wzrasta po spożyciu dużej ilości jedzenia lub wody, szczególnie jeśli pies po posiłku angażuje się w intensywną aktywność fizyczną. Ponadto, szybkie jedzenie, które prowadzi do połykania powietrza, również może przyczynić się do tego stanu. Zrozumienie czynników ryzyka i objawów tego stanu jest kluczowe dla właścicieli psów, by mogli szybko reagować i zapobiegać potencjalnie śmiertelnym konsekwencjom.

Skręt żołądka u psa to poważne i potencjalnie śmiertelne schorzenie, które może wystąpić u psów. Jego główne objawy obejmują znaczące wzdęcie brzucha psa, co jest widoczne poprzez powiększenie jego obrysu i ogólnych rozmiarów. Pies dotknięty tym stanem zazwyczaj szybko traci energię, pies staje się apatyczny.

Zachowanie psa ulega zmianie – staje się mniej ruchliwy i wykazuje znaczny niepokój. Można zauważyć, że pies mocno się ślini oraz podejmuje próby wymiotowania, które jednak nie przynoszą ulgi. Te symptomy są alarmującymi sygnałami, które powinny natychmiast zwrócić uwagę opiekuna.

Osoby, które mają więcej doświadczenia w obserwacji stanu zdrowia swoich psów, mogą również zauważyć inne objawy, takie jak duszność i przyspieszone bicie serca. Dodatkowo, bladość błon śluzowych może wskazywać na poważniejsze problemy z krążeniem spowodowane skrętem żołądka. Każdy z tych objawów wymaga niezwłocznego kontaktu z weterynarzem, aby zapobiec dalszym komplikacjom i zwiększyć szanse na przeżycie psa.

Jak leczy się skręt żołądka dowiesz się z artykułu „Skręt żołądka u psa” zamieszczonym na łamach czasopisma Co w Sierści Piszczy

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx