Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne i jakie są jego rodzaje?

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne i jakie są jego rodzaje

Ubezpieczenia komunikacyjne dotyczą kierowców. Z tego artykułu dowiesz się, jakie wyróżniamy rodzaje polis, a także, w jakich sytuacjach będą mogły Ci pomóc.  Zapraszamy do lektury!

Definicja ubezpieczenia komunikacyjnego

Ubezpieczenia komunikacyjne zalicza się do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II. W ich skład wchodzi:

  • Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, zwane OC,
  • Autocasco, zwane AC,
  • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych wypadków, zwane NNW,
  • Ubezpieczenie Assistance.

Celem polis jest ochrona przed finansowymi kosztami, związanymi z poniesionymi stratami, do których doszło wskutek jazdy samochodem lub gdy Twój pojazd został uszkodzony (na przykład przez wandali). Więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych przeczytasz między innymi tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/artykuly/0.html

Polisy obowiązkowe i dobrowolne

Nie każde ubezpieczenie jest obowiązkowe. Możesz jednak zdecydować się na dodatkową ochronę, jeśli uznasz to za stosowne. Podział polis prezentuje się następująco:

  • obowiązkowe – jako właściciel samochodu jesteś zobligowany do posiadania ważnego OC. Jego zakres jest określany przez przepisy prawa, dlatego warunki tej polisy są takie same dla każdego kierowcy. Niemniej jednak towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedają je w różnej cenie.
  • dobrowolne – są to polisy, które możesz kupić, ale nie jesteś do nich zobligowany. Możesz samemu ocenić, na jakich usługach Ci zależy i znaleźć ubezpieczenie, które będzie spełniać Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że ubezpieczenia komunikacyjne mogą obejmować nie tylko sam pojazd, ale także osoby, które się w nim znajdują.

Ubezpieczenie OC

Należy je zakupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeżdżenie samochodem bez ważnego OC jest karane mandatem. Polisę kupuje się na okres 12 miesięcy, po tym czasie należy ją odnowić. Ważne jest również pilnowanie, aby zachować ciągłość tego ubezpieczenia. Do tego należy mieć je wykupione nawet w momencie, gdy samochód stoi nieużywany, ale jest na Ciebie zarejestrowany. Obejmuje ono nie tylko pojazd, ale również zdrowie i życie poszkodowanych. 

Ubezpieczenie AC

Jego celem jest ochrona przed kradzieżą i zniszczeniem pojazdu. Sumy gwarancyjne nie są narzucone ustawowo, dlatego warto zapoznać się z różnymi ofertami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, abyś samemu ustalił, jaka propozycja będzie dla Ciebie korzystna. Na rynku dostępne są również mini AC, które zazwyczaj są tańszym rozwiązaniem, ale jednocześnie oferują mniejszy zakres zdarzeń. Pamiętaj, że w polisie będzie zaznaczone, w jakich przypadkach ubezpieczyciel będzie zwolniony z wypłaty odszkodowania. Zazwyczaj są to sytuacje, w których właściciel pojazdu dopuścił się rażącego zaniedbania, na przykład jechał pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. 

Ubezpieczenie NNW

Ta polisa pozwala na uzyskanie zwrotów kosztów leczenia i rehabilitacji, jeśli kierowca i/lub pasażerowie ucierpieli podczas wypadku samochodowego. Prawo pozwala na zakup kilku takich ubezpieczeń, aby w razie nieszczęśliwego zdarzenia móc otrzymać wsparcie od każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym podpisało się umowę.

Ważne jest również to, że NNW może działać nie tylko w przypadku wypadku na drodze. Odpowiednia polisa może zapewnić Ci odszkodowanie w sytuacji, gdy wsiadałeś do samochodu lub pakowałeś ciężkie przedmioty do bagażnika. Może być ona również ochroną finansową dla Twoich najbliższych, jeśli dojdzie do śmierci spowodowanej wypadkiem.

Ubezpieczenie Assistance

To ubezpieczenie może zapewniać wsparcie różnego rodzaju. Na przykład w ramach pomocy serwisowej, medycznej czy informacyjnej. Wszystko zależy od tego, na jaki wariant świadczeń się zdecydujesz. Zazwyczaj kierowcy decydują się na zakup Assistance, aby w razie czego mieć zapewnioną usługę holowania, serwisu czy zakwaterowania dla kierowcy i pasażerów, jeśli na trasie pojazd odmówi posłuszeństwa. Jest to również możliwość otrzymania auta zastępczego na czas naprawy samochodu. W przypadku częstych podróży za granicę sprawdź, jaki zakres terytorialny obejmuje Assistance, a także ile wynosi limit kilometrów holowania. 

Na te rzeczy warto zwrócić uwagę

Wybierając polisę, zwracaj uwagę na następujące kwestie:

  • zakres ochrony – jest to lista zdarzeń, w razie których otrzymasz pomoc ubezpieczyciela. Zazwyczaj znajdują się w nich pewne limity bądź ograniczenia, dlatego dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy.
  • suma ubezpieczenia – jest to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela, którą określa się konkretną kwotą. W przypadku OC jest to stała wartość, w przypadku innych polis wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego.
  • sposób likwidacji szkody – sposób, w jaki ubezpieczyciel zajmie się Twoim problemem. Na przykład wypłaci Ci odszkodowanie lub pokryje koszty naprawy.
  • cena ubezpieczenia – kwota, jaką przyjdzie Ci zapłacić za polisę.

Mamy nadzieję, że uznałeś nasz artykuł za pomocny! Ubezpieczenie potrafi przydać się w krytycznej sytuacji, dlatego dobrze wiedzieć, na jakie zdarzenia można się zabezpieczyć.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx