Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Jakie są objawy zakażenia Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to bakteria zagnieżdżająca się w ścianie żołądka i dwunastnicy. Jest trudna do zwalczenia i może powodować liczne objawy żołądkowo-jelitowe. Może przyczynić się do wystąpienia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Dowiedz się o badaniach w kierunku Helicobacter pylori i symptomach, które mogą świadczyć o aktywnej infekcji.

Co to jest Helicobacter pylori?

Gram-ujemne bakterie Helicobacter pylori (H. pylori) mogą wywoływać liczne symptomy ze strony układu pokarmowego. Patogeny dzięki swojej specyficznej tj. spiralnej budowie mają możliwość penetracji w głąb błony śluzowej, a dodatkowo nie przeszkadza im kwaśne środowisko żołądka. H. pylori odpowiada za chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także jest zaliczana do tzw. onkogenów, czyli czynników sprzyjających rozwojowi nowotworu np. raka żołądka.

Warto wiedzieć:

Sama obecność Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym nie świadczy o chorobie, ponieważ ponad 60% dorosłych jest „nosicielem” tej bakterii, a jedynie u 5-10% z nich występują objawy związane z zakażeniem.

Badania na Helicobacter pylori

Badania wykrywające obecność H. pylori można podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne.

Metody nieinwazyjne wykrywające H. pylori to:

Inwazyjne metody stwierdzające obecność tej bakterii to test ureazowy przeprowadzany podczas badania endoskopowego – gastroskopii.

Helicobacter pylori objawy

  1. pylori to bakteria zasiedlająca błonę śluzową żołądka. Jej obecność wiąże się z potencjalnym występowaniem objawów, które na początku są słabo nasilone.

U osób zakażonych H. pylori mogą pojawić się symptomy żołądkowo-jelitowe. Są to:

  • bóle brzucha,
  • zgaga i odbijanie,
  • niestrawność,
  • mdłości, nudności i wymioty,
  • ograniczony apetyt prowadzący do niezamierzonego chudnięcia.

Warto wiedzieć:

Obecność H. pylori może wiązać się z okresowym pojawianiem się objawów. Niepodjęcie odpowiedniego leczenia prowadzi do nasilenia się symptomów i wystąpienia powikłań np. rozwoju choroby wrzodowej.

Helicobacter pylori leczenie

Jak wyleczyć zakażenie H. pylori? Stosuje się przede wszystkim farmakoterapię, która ma na celu eradykację, czyli eliminację bakterii z organizmu w każdym przypadku, w którym stwierdza się w organizmie obecność tego patogenu. To dwutygodniowa terapia, w skład której wchodzą 2-3 leki (zależnie od przyjętego schematu leczenia). W każdym z nich występuje:

  • lek z grupy IPP (inhibitorów pompy protonowej), które ograniczają produkcję kwasu solnego w żołądku,
  • antybiotyki (zwykle 2 lub 3 stosowane równolegle).

Decyzję na temat rodzaju leczenia podejmuje lekarz.

Pamiętaj, że

W procesie leczenia, który ma na celu zwalczanie bakterii kluczową kwestią jest konieczność przestrzegania zaleconej przez lekarza długości terapii antybiotykami. Wynika to z faktu, że H. pylori to trudna w zwalczaniu bakteria, którą cechuje szereg mechanizmów adaptacyjnych czyniących ją odporną na niesprzyjające warunki żołądka i niskie pH (kwaśne środowisko).

Bibliografia

  • https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/helicobacter-pylori/ (dostęp 10.05.2024)
  • Gajewski, P., Szczeklik, A. (2021) Interna Szczeklika: Mały Podręcznik 2021/22. Kraków: Medycyna Praktyczna.

Artykuł Sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx