Jakie są objawy zakażenia Helicobacter pylori?
Helicobacter pylori to bakteria zagnieżdżająca się w ścianie żołądka i dwunastnicy. Jest trudna do zwalczenia i może powodować liczne objawy żołądkowo-jelitowe. Może przyczynić się do wystąpienia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Dowiedz się o badaniach w kierunku Helicobacter pylori i symptomach, które mogą świadczyć o aktywnej infekcji.
Co to jest Helicobacter pylori?
Gram-ujemne bakterie Helicobacter pylori (H. pylori) mogą wywoływać liczne symptomy ze strony układu pokarmowego. Patogeny dzięki swojej specyficznej tj. spiralnej budowie mają możliwość penetracji w głąb błony śluzowej, a dodatkowo nie przeszkadza im kwaśne środowisko żołądka. H. pylori odpowiada za chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także jest zaliczana do tzw. onkogenów, czyli czynników sprzyjających rozwojowi nowotworu np. raka żołądka.
Warto wiedzieć:
Sama obecność Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym nie świadczy o chorobie, ponieważ ponad 60% dorosłych jest „nosicielem” tej bakterii, a jedynie u 5-10% z nich występują objawy związane z zakażeniem.
Badania na Helicobacter pylori
Badania wykrywające obecność H. pylori można podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne.
Metody nieinwazyjne wykrywające H. pylori to:
- test na obecność antygenów w kale (https://sklep.alablaboratoria.pl/badanie/30446/helicobacter_pylori_w_kale_-_antygen_-_metoda_automatyczna_u15_),
- test na obecność przeciwciał IgG i uzupełniająco IgA we krwi,
- testy oddechowe z mocznikiem znakowanym 13C lub 14C.
Inwazyjne metody stwierdzające obecność tej bakterii to test ureazowy przeprowadzany podczas badania endoskopowego – gastroskopii.
Helicobacter pylori objawy
- pylori to bakteria zasiedlająca błonę śluzową żołądka. Jej obecność wiąże się z potencjalnym występowaniem objawów, które na początku są słabo nasilone.
U osób zakażonych H. pylori mogą pojawić się symptomy żołądkowo-jelitowe. Są to:
- bóle brzucha,
- zgaga i odbijanie,
- niestrawność,
- mdłości, nudności i wymioty,
- ograniczony apetyt prowadzący do niezamierzonego chudnięcia.
Warto wiedzieć:
Obecność H. pylori może wiązać się z okresowym pojawianiem się objawów. Niepodjęcie odpowiedniego leczenia prowadzi do nasilenia się symptomów i wystąpienia powikłań np. rozwoju choroby wrzodowej.
Helicobacter pylori leczenie
Jak wyleczyć zakażenie H. pylori? Stosuje się przede wszystkim farmakoterapię, która ma na celu eradykację, czyli eliminację bakterii z organizmu w każdym przypadku, w którym stwierdza się w organizmie obecność tego patogenu. To dwutygodniowa terapia, w skład której wchodzą 2-3 leki (zależnie od przyjętego schematu leczenia). W każdym z nich występuje:
- lek z grupy IPP (inhibitorów pompy protonowej), które ograniczają produkcję kwasu solnego w żołądku,
- antybiotyki (zwykle 2 lub 3 stosowane równolegle).
Decyzję na temat rodzaju leczenia podejmuje lekarz.
Pamiętaj, że
W procesie leczenia, który ma na celu zwalczanie bakterii kluczową kwestią jest konieczność przestrzegania zaleconej przez lekarza długości terapii antybiotykami. Wynika to z faktu, że H. pylori to trudna w zwalczaniu bakteria, którą cechuje szereg mechanizmów adaptacyjnych czyniących ją odporną na niesprzyjające warunki żołądka i niskie pH (kwaśne środowisko).
Bibliografia
- https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/helicobacter-pylori/ (dostęp 10.05.2024)
- Gajewski, P., Szczeklik, A. (2021) Interna Szczeklika: Mały Podręcznik 2021/22. Kraków: Medycyna Praktyczna.
Artykuł Sponsorowany