Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

W jaki sposób pierścienie osadcze wspierają trwałość konstrukcji?

Głównym zadaniem pierścieni osadczych jest zapobieganie przesunięciom osiowym w obrębie danej konstrukcji. Redukują one także ryzyko wypadania elementów znajdujących się na wałach. Elementy tego typu mają szerokie zastosowanie – od budowy maszyn, po sprzęt AGD czy branżę motoryzacyjną. Dowiedz się więcej o tym, jak pierścienie osadcze wpływają na wyższą trwałość konstrukcji. 

Czym są pierścienie osadcze?

Pierścienie osadcze (dostępne m.in. w na stronie https://inoxa.pl/elementy-zlaczne-nierdzewne-i-kwasoodporne/pierscienie-osadcze) są też nazywane pierścieniami Segera lub segerami. Ta nazwa dotyczy w dosłownym znaczeniu pierścieni osadczych sprężynujących. Takie elementy mogą być wytwarzane z różnych rodzajów stali: 

  • węglowej, 
  • nierdzewnej A1
  • nierdzewnej INOX (A2).

Pierścienie osadcze ze stali nierdzewnej są odporne na korodowanie, dlatego zapewniają wyższą trwałość konstrukcji, w której zostały umieszczone. Takie elementy mogą być stosowane zewnętrznie – do wałów, a także wewnętrznie – do otworów. Ponadto pierścienie można wykańczać w różne sposoby, czyli:

  • olejować, 
  • fosfatyzować,
  • cynkować płatowo.

Pierścienie osadcze są bardzo wszechstronne i mają wiele zastosowań. Z tego względu jest dostępna bardzo szeroka oferta takich elementów – o różnych kształtach i ciężarze (np. pierścienie osadcze lekkie), a także o specjalnych właściwościach. Przykładem mogą być pierścienie osadcze sprężynujące do otworów, stabilizowane wkrętem dociskowym czy płytki osadcze sprężynujące. 

Normy związane ze stosowaniem pierścieni osadczych

Wykorzystywanie tych elementów w konstrukcjach musi być zgodne z określonymi normami. Tylko wówczas pierścienie osadcze rzeczywiście wspierają ich trwałość. Zgodnie z wytycznymi można je zakładać na wałach o średnicach od 5 do 1000 mm. Otwory mogą mieć natomiast średnice od 8 do 1000 mm. Zwykle jednak stosuje się mniejsze pierścienie, czyli dopasowane do wałów lub otworów o średnicach poniżej 300 mm. 

W jaki sposób pierścienie osadcze wzmacniają konstrukcje?

Pierścienie osadcze stosuje się w wielu różnych rodzajach konstrukcji. Są wykorzystywane między innymi do budowy sprzętu AGD, pojazdów, maszyn przemysłowych i wielu innych urządzeń. W każdym z tych zastosowań spełniają bardzo ważną funkcję. Przyczyniają się przede wszystkim do podwyższenia trwałości konstrukcji i zredukowania ryzyka jej szybkiego zużycia lub awarii. 

Pierścienie osadcze, czyli tzw. segery, nie są wyśrodkowane, ale mimośrodowe. Dzięki temu mogą one zostać stabilnie osadzone w przewidzianym dla nich miejscu, bez ryzyka przesunięć. 

Dzięki zastosowaniu pierścieni osadczych np. na sworzniach tłoków i przegubów napędowych w motoryzacji, te elementy nie przesuwają się. Pozostają na właściwym miejscu, zapewniając wysoką trwałość konstrukcji pojazdu. 

Omawiane elementy służą również do zapobiegania przesunięciom osiowym takich części maszyn i urządzeń jak:

  • tarcze, 
  • tuleje, 
  • koła zębate na wałach oraz w otworach,
  • łożyska.

Choć budowa pierścieni osadczych nie jest skomplikowana, odgrywają one bardzo ważną rolę w stabilizowaniu konstrukcji. 

Montaż i demontaż pierścieni osadczych

Warto pamiętać, że prawidłowo przeprowadzony montaż pierścieni osadczych wpływa nie tylko na stabilność konstrukcji, ale także na bezpieczeństwo montażysty. Do zakładania i usunięcia pierścienia wykorzystuje się specjalne szczypce do segerów. Mają budowę zbliżoną do zwykłych kombinerek, ale ich końce są zaokrąglone. Pierścienie osadcze wewnętrzne i zewnętrzne wymagają innych rodzajów szczypców. 

Jeśli planujesz zakup pierścieni Segera, pamiętaj, aby wybierać te wykonane z wysokiej klasy materiałów. Dobrze sprawdzi się przede wszystkim stal nierdzewna, która zapewnia tym elementom długą żywotność. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx