W jaki sposób pierścienie osadcze wspierają trwałość konstrukcji?

Głównym zadaniem pierścieni osadczych jest zapobieganie przesunięciom osiowym w obrębie danej konstrukcji. Redukują one także ryzyko wypadania elementów znajdujących się na wałach. Elementy tego typu mają szerokie zastosowanie – od budowy maszyn, po sprzęt AGD czy branżę motoryzacyjną. Dowiedz się więcej o tym, jak pierścienie osadcze wpływają na wyższą trwałość konstrukcji.
Czym są pierścienie osadcze?
Pierścienie osadcze (dostępne m.in. w na stronie https://inoxa.pl/elementy-zlaczne-nierdzewne-i-kwasoodporne/pierscienie-osadcze) są też nazywane pierścieniami Segera lub segerami. Ta nazwa dotyczy w dosłownym znaczeniu pierścieni osadczych sprężynujących. Takie elementy mogą być wytwarzane z różnych rodzajów stali:
- węglowej,
- nierdzewnej A1
- nierdzewnej INOX (A2).
Pierścienie osadcze ze stali nierdzewnej są odporne na korodowanie, dlatego zapewniają wyższą trwałość konstrukcji, w której zostały umieszczone. Takie elementy mogą być stosowane zewnętrznie – do wałów, a także wewnętrznie – do otworów. Ponadto pierścienie można wykańczać w różne sposoby, czyli:
- olejować,
- fosfatyzować,
- cynkować płatowo.
Pierścienie osadcze są bardzo wszechstronne i mają wiele zastosowań. Z tego względu jest dostępna bardzo szeroka oferta takich elementów – o różnych kształtach i ciężarze (np. pierścienie osadcze lekkie), a także o specjalnych właściwościach. Przykładem mogą być pierścienie osadcze sprężynujące do otworów, stabilizowane wkrętem dociskowym czy płytki osadcze sprężynujące.
Normy związane ze stosowaniem pierścieni osadczych
Wykorzystywanie tych elementów w konstrukcjach musi być zgodne z określonymi normami. Tylko wówczas pierścienie osadcze rzeczywiście wspierają ich trwałość. Zgodnie z wytycznymi można je zakładać na wałach o średnicach od 5 do 1000 mm. Otwory mogą mieć natomiast średnice od 8 do 1000 mm. Zwykle jednak stosuje się mniejsze pierścienie, czyli dopasowane do wałów lub otworów o średnicach poniżej 300 mm.

W jaki sposób pierścienie osadcze wzmacniają konstrukcje?
Pierścienie osadcze stosuje się w wielu różnych rodzajach konstrukcji. Są wykorzystywane między innymi do budowy sprzętu AGD, pojazdów, maszyn przemysłowych i wielu innych urządzeń. W każdym z tych zastosowań spełniają bardzo ważną funkcję. Przyczyniają się przede wszystkim do podwyższenia trwałości konstrukcji i zredukowania ryzyka jej szybkiego zużycia lub awarii.
Pierścienie osadcze, czyli tzw. segery, nie są wyśrodkowane, ale mimośrodowe. Dzięki temu mogą one zostać stabilnie osadzone w przewidzianym dla nich miejscu, bez ryzyka przesunięć.
Dzięki zastosowaniu pierścieni osadczych np. na sworzniach tłoków i przegubów napędowych w motoryzacji, te elementy nie przesuwają się. Pozostają na właściwym miejscu, zapewniając wysoką trwałość konstrukcji pojazdu.
Omawiane elementy służą również do zapobiegania przesunięciom osiowym takich części maszyn i urządzeń jak:
- tarcze,
- tuleje,
- koła zębate na wałach oraz w otworach,
- łożyska.
Choć budowa pierścieni osadczych nie jest skomplikowana, odgrywają one bardzo ważną rolę w stabilizowaniu konstrukcji.
Montaż i demontaż pierścieni osadczych
Warto pamiętać, że prawidłowo przeprowadzony montaż pierścieni osadczych wpływa nie tylko na stabilność konstrukcji, ale także na bezpieczeństwo montażysty. Do zakładania i usunięcia pierścienia wykorzystuje się specjalne szczypce do segerów. Mają budowę zbliżoną do zwykłych kombinerek, ale ich końce są zaokrąglone. Pierścienie osadcze wewnętrzne i zewnętrzne wymagają innych rodzajów szczypców.
Jeśli planujesz zakup pierścieni Segera, pamiętaj, aby wybierać te wykonane z wysokiej klasy materiałów. Dobrze sprawdzi się przede wszystkim stal nierdzewna, która zapewnia tym elementom długą żywotność.