Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Afternoon tea, czyli angielska sztuka picia herbaty

W Polsce wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez popołudniowej filiżanki kawy. W Anglii o godzinie piątej po południu przychodzi czas na podwieczorek i tradycyjną herbatę. Chociaż coraz częściej Brytyjczycy porzucają eleganckie spotkania, to wciąż można znaleźć specjalne oferty restauracji czy hoteli, które serwują desery, kanapki i herbatę. Sprawdź, skąd wzięła się angielska tradycja picia herbaty i zrób sobie afternoon tea w domu!

Tradycja picia herbaty

Herbata na wsypy brytyjskie zawitała w XVII wieku, za sprawą angielskich inwestorów, którzy wówczas pracowali w Indiach, Azji Południowo-Wschodniej i na Dalekim Wschodzie. Początkowo, ze względu na wysoką cenę zakupu herbaty mogła pozwolić sobie jedynie najbogatsza część brytyjskiej arystokracji. Z czasem popołudniowa herbata stała się okazją do spotkania towarzyskiego, plotek i wymiany poglądów. Obecnie najpopularniejszymi odmianami herbat, które niezmienne kochają Brytyjczycy, są:

  • English Breakfast Tea – mocna, wyrazista w smaku i pobudzająca herbata, najczęściej podawana do śniadania,
  • Earl Grey – herbata czarna aromatyzowana bergamotką,
  • English Afternoon Tea – dedykowana właśnie na podwieczorek herbata o łagodniejszym smaku i lekkich, orzeźwiających nutach. Poszczególne odmiany herbat zamówisz wygodnie w sklepie https://coffeelove.pl/.

Poczuj się jak arystokracja w domowym zaciszu

By w pełni poczuć się jak na prawdziwym podwieczorku z herbatą, warto zaopatrzyć się w kilka potrzebnych akcesoriów. Zamiast zwykłych kubków, wybierz filiżanki. Dobierz ulubioną herbatę liściastą i przygotują ją zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej sprawdzi się do tego dzbanek z zaparzaczem. Liście będą mogły się swobodnie rozwinąć i oddać naparowi pełny aromat. Stylowe dzbanki znajdziesz w sklepie https://coffeelove.pl/pl/c/Zaparzacz-do-herbaty/812. W trakcie popołudniowej herbatki nie może zbraknąć również drobnych deserów ułożonych na piętrowych paterach i minikanapek. Jeżeli nie przepadasz za herbatą, to możesz zamienić ją na filiżankę kawy przelewowej. Zaparzysz ją przy użyciu ekspresu lub z wykorzystaniem alternatywnych metod parzenia. Aromatyczne, pełne smaku ziarna, a także potrzebne akcesoria, jak na przykład filtry znajdziesz tutaj: https://coffeelove.pl/pl/c/Filtry/156.

Z pewnością wiesz, że Brytyjczycy dolewają do herbaty mleka. Tradycja ta wiąże się bezpośrednio z ceną liści – mniej zamożni obywatele dolewali więcej mleka, a bogatsi mniej. Obecnie na tradycyjną afternoon tea można wybrać się, wcześniej rezerwując miejsce w lokalu, który oferuje atrakcje (najczęściej to koszt kilkudziesięciu funtów) lub stworzyć ten wyjątkowy klimat w domowym zaciszu na własnych zasadach!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx