Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Zawroty głowy po bieganiu lub w trakcie treningu. Co mogą oznaczać?

Zawroty głowy pojawiające się podczas lub po treningu mogą wywołać niepokój. W większości przypadków ich przyczyna nie jest poważna, ale nie wolno ich bagatelizować. Każdy objaw warto skonsultować z lekarzem, w szczególności, jeśli często występuje. O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Czy można im zapobiec samodzielnie? Sprawdź.

Jak rozpoznać zawroty głowy?

Zawroty głowy są subiektywnym odczuciem każdego człowieka przypominającym wirowanie, kołysanie i utratę stabilności. Mogą pojawić się w różnych momentach życia, a ich częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem. Zazwyczaj nie są objawem poważnych chorób, ale nie należy ich bagatelizować, w szczególności, jeśli często się powtarzają.

Jeśli trenujesz i doświadczasz zawrotów głowy, to jest to sygnał od Twojego organizmu, który należy sprawdzić. W szybki sposób możesz zweryfikować stan swojego zdrowia, wykonując pakiet badań dla osób aktywnych fizycznie https://alabsport.pl/pakiety/fitness. Dzięki temu sprawdzisz, czy Twój organizm prawidłowo funkcjonuje, co jest ważne, jeśli regularnie trenujesz lub masz za sobą wyczerpujące zawody sportowe. To również dobry pomysł dla każdego, kto chce powrócić do sportu po kontuzji lub dłuższej rehabilitacji.

Z wynikami koniecznie wybierz się do specjalisty, który omówi je wraz z Tobą, a także przeprowadzi wywiad medyczny, dobierze odpowiednią suplementację lub leczenie. Zweryfikuje on również, czy zawroty głowy po ćwiczeniach nie są spowodowane poważną chorobą.

Warto wiedzieć: To, co jesz przed treningiem ma ogromne znaczenie. Postaw na dobre źródła węglowodanów, jak kasza, ryż czy płatki owsiane. Dobrym pomysłem jest jaglanka z owocami.

Co powoduje zawroty głowy po ćwiczeniach?

Każda dawka ruchu niesie za sobą szereg zalet, o ile nie masz do niej żadnych przeciwwskazań. Zawroty głowy mogą zaniepokoić każdą aktywną fizycznie osobę. Zazwyczaj wynikają ze złej diety, braku nawodnienia organizmu czy nieprawidłowego treningu. Zawroty głowy po bieżni czy treningu na siłowni mogą być spowodowane nawet tak prozaicznymi rzeczami, jak zbyt duszne powietrze lub wysoka temperatura w budynku. Jakie mogą być inne przyczyny gorszego samopoczucia?

Odwodnienie organizmu

Zawroty głowy po bieganiu, zwłaszcza w upalne dni mogą wynikać z odwodnienia organizmu. To niebezpieczny stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej poziomu, jaki jest potrzebny do jego prawidłowego funkcjonowania. Możesz tego uniknąć pilnując regularnego picia wody. Staraj się być nawodnionym przed treningiem, a podczas ćwiczeń wypijaj co kilka minut kilka łyków napoju. Najłatwiej pamiętać o tym, nosząc ze sobą butelkę wody. Jeśli nie lubisz jej smaku, dodaj plasterek cytryny czy kilka liści mięty. Po zakończonym treningu pamiętaj o ponownym uzupełnieniu płynów i zjedzeniu wartościowego posiłku.

Niski poziom cukru we krwi

Podczas ćwiczeń Twoje ciało czerpie glukozę z krwi i mięśni. Kiedy jej ilość się wyczerpuje, dochodzi do spadku stężenia poziomu cukru we krwi, co na pewno odczujesz. Organizm zaczyna wtedy pobierać energię z glukozy zmagazynowanej w wątrobie. Pojawiają się objawy, takie jak zawroty i ból głowy, drżenie ciała, zmęczenie. Coraz trudniej również kontynuować trening.

Aby uniknąć spadków cukru i zawrotów głowy po ćwiczeniach, należy przed wysiłkiem fizycznym zjeść posiłek. Dobrze, aby zawierał odpowiednią ilość białka, węglowodany złożone i niewielką ilość zdrowych tłuszczów. Jeśli nie masz czasu na większe danie lub trenujesz wcześnie rano, zjedz banana lub jogurt.

Obniżone ciśnienie tętnicze

Regularny sport jest zalecany osobom z wysokim ciśnieniem krwi. Dzięki tego można wyregulować jego wartości i zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia. Pamiętaj, że niskie ciśnienie również nie jest dobre. Zazwyczaj najmocniej spada ono do godziny po wysiłku. Zazwyczaj wtedy możesz odczuwać zawroty głowy po treningu. Aby zapobiec gwałtownym spadkom ciśnienia tętniczego, pij wodę. Odwodnienie zaostrza ten problem. Jeśli poczujesz się gorzej, usiądź, połóż głowę między kolanami i głęboko oddychaj. Nie rób szybkich zmian pozycji, ponieważ sprzyjają one zawrotom głowy.

Przetrenowanie

Intensywny trening to duże obciążenie dla organizmu. Osoby, które wcześniej trenowały lżej i postanowiły w krótkim czasie zintensyfikować ćwiczenia mogą borykać się z wieloma objawami. Czasem pojawiają się zawroty głowy podczas treningu, w szczególności, jeśli szybko zmieniasz pozycję. Ponadto trenując zbyt często pozbawiasz swoje mięsnie czasu na regenerację. A to duży błąd! Możesz doświadczyć wielu nieprzyjemnych dolegliwości, jak kontuzja, zmęczenie czy brak energii.

Hiperwentylacja

Prawidłowy wzorzec oddychania jest bardzo pomocny w sporcie. Pozwala na wykonanie nie tylko dobrego jakościowo treningu, ale również pozwala uniknąć zawrotów głowy podczas biegania czy aktywności siłowej. Jeśli oddychasz zbyt szybko podczas wysiłku, serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi do mózgu, co może powodować szereg dolegliwości.

Bibliografia

  1. Sienkiewicz-Jarosz H., Rejdak K., Zawroty głowy: przyczyny, epidemiologia, rodzaj i leczenie, „Polski Przegląd Neurologiczny”, 14 (2), 2018, s. 67-74.
  2. Prusiński A., Zawroty głowy w praktyce neurologicznej, Wydawnictwo Termedia, Warszawa 2010.
  3. Łuszczyńska A., Psychologia sportu i aktywności fizycznej. Zagadnienia kliniczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011.

Artykuł Sponsorowany

Fot.: stock.adobe.com

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx