Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Lee Isaac Chung: Reżyser, który dorastał z tornadami, tworzy kontynuację kultowego Twistera

Reżyser Lee Isaac Chung, znany z nominowanego do Oscara filmu „Minari”, powraca na wielki ekran z kontynuacją kultowego „Twistera” z 1996 roku. Dorastając na Środkowym Zachodzie, Chung nabrał respektu dla tornad, co wpłynęło na jego decyzję o kręceniu „Twisters” w autentycznych lokalizacjach w Oklahomie. W artykule Chung opowiada o wyzwaniach związanych z produkcją filmu, swojej inspiracji oraz współpracy ze Stevenem Spielbergiem. „Twisters” to nowa, samodzielna historia o grupie łowców burz, która łączy klasyczne elementy z nowoczesnymi wątkami ekologicznymi i technologicznymi.

Dorastanie na Środkowym Zachodzie

Reżyser Lee Isaac Chung, dorastając na Środkowym Zachodzie, nabrał zdrowego respektu wobec tornad i uznania dla katastroficznego filmu Jana de Bonta z 1996 roku „Twister”. Jako nastolatek obejrzał ten film w kinie z rodziną. „Pamiętam, jak pomyślałem: Nie wiedziałem, że można ścigać takie zjawiska” – wspomina Chung. „Było to dla mnie bardzo oszałamiające”.

Wpływ „Twistera” na Chunga

Chung i jego szkolni koledzy w wiejskim Arkansas, niedaleko granicy z Oklahomą, uczyli się, jak bezpiecznie ukrywać się przed siłami natury. Tymczasem w filmie Helen Hunt, Bill Paxton, Philip Seymour Hoffman i Alan Ruck ścigali tornada z premedytacją.

Realizacja kontynuacji „Twistera”

Gdy zatrudniono Chunga do wyreżyserowania kontynuacji „Twisters”, który wejdzie na ekrany kin 19 lipca, wiedział, że film musi być kręcony w Oklahomie, a nie w studiach zdjęciowych. „Powiedziałem wszystkim, że musimy to zrobić. Nie możemy mieć tylko niebieskich ekranów” – stwierdził Chung. „Musimy być na drogach z naszymi pickupami oraz w zielonym otoczeniu, w którym faktycznie rozgrywa się ta historia”.

Wyzwania produkcji

Aby zmieścić się w budżecie, trzeba było skrócić liczbę dni zdjęciowych, ale było to konieczne. „Twister” był wielkim przebojem, ale dla Chunga zawsze wydawał się filmem lokalnym, kręconym na jego podwórku. W Oklahomie nakręcił również „Minari”, swój autobiograficzny film rodzinny, który otrzymał sześć nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film i reżyserię.

Przejście od „Minari” do filmów katastroficznych

Choć większość może pamiętać „Minari” jako spokojny film, to właśnie on skłonił Chunga do myślenia o czymś bardziej widowiskowym. „Naprawdę podpaliliśmy tę stodołę i po prostu podjęliśmy ryzyko nakręcenia jej w jednym ujęciu” – powiedział Chung. „Po tym byłem tak naładowany adrenaliną, że pomyślałem: «Chcę nakręcić film katastroficzny»”.

Poszukiwanie lokalizacji i powrót do korzeni

Pierwszym miejscem, do którego udał się na poszukiwanie lokalizacji dla „Twisters”, był dom wiejski. Właściciel przywitał Chunga uściskiem i ciekawostką, że jest statystą w „Minari”. „Poczułem, że wracam do domu. To było potwierdzenie, że podjęliśmy właściwą decyzję” – powiedział Chung.

Nowa ekipa i nowe wyzwania

Cały film Twisters to samodzielny sequel do filmu z 1996 roku, z Daisy Edgar-Jones, Anthony’m Ramosem i Glenem Powellem jako nową grupą łowców burz. Żadna z postaci z oryginału nie powraca, ale dziedzictwo ich pracy jest obecne — czujniki Dorothy i odniesienia do fikcyjnego Muskogee State University.

Ekologiczne aspekty i technologia

„Podkreślamy, że z punktu widzenia ochrony środowiska burze stały się bardziej nieprzewidywalne. Tornada stały się również bardziej nieprzewidywalne” – powiedział Chung. „Rozwijamy technologię pozwalającą lepiej zrozumieć tornada”.

Produkcja w sezonie tornad

Produkcja rozpoczęła się wiosną 2023 roku, aby wykorzystać prawdziwy sezon tornad w regionie. Podczas jednej ze scen, gdy Edgar-Jones i jej przyjaciele uciekali przed tornadem, ekipa otrzymała ostrzeżenie o nadchodzącej burzy i musiała szybko zakończyć zdjęcia. Po ich zakończeniu tornado dotarło do celu około 40 mil dalej.

Wsparcie i inspiracja od Spielberga

Steven Spielberg, producent wykonawczy oryginału, od zawsze fascynował się tornadami. „On jest prawdziwym fanatykiem tornad” – powiedział Chung. „Podczas prezentacji, każdy filmik na YouTube o tornadach, który mu pokazywałem, on już widział”.

Finalizacja „Twisters”

Film „Twisters” nie jest jeszcze w pełni ukończony, ale Chung czuje się pewnie, mając wsparcie Spielberga, którego nazywa prawdziwym partnerem w całym procesie. Film ma być gotowy do lipca 2024.

Artykuł stworzony przy współpracy z Vider – wyszukiwarką filmów i legalnych źródeł VOD.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx