Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Wojna w Ukrainie. Dlaczego wybuchła?

Dla większości z nas wybuch wojny w Europie w XXI w. jeszcze kilka lat temu wydawał się czymś niemożliwym. Niemożliwe stało się jednak możliwe 24 lutego 2022 r., kiedy Rosja zbrojnie napadła na Ukrainę i wywołała trwający po dziś dzień konflikt. Mimo tego, że o wojnie w Ukrainie wiele mówi się w środkach masowego przekazu, wiele osób nadal zadaje sobie pytania o powody jej wybuchu, perspektywy rozwoju oraz wpływ na przyszłość Europy.

Jak doszło do wojny w Ukrainie? Jakie były jej przyczyny?

Była godzina 3:45, 24 lutego 2022 r. To właśnie wtedy rosyjska telewizja publiczna wyemitowała przemówienie Władimira Putina, prezydenta Federacji Rosyjskiej. Informował on swoich obywateli o rozpoczęciu tzw. „specjalnej akcji militarnej”, która oznaczała nic innego, jak rozpoczęcie zbrojnego ataku na Ukrainę – kraj, który po rozpadzie Związku Radzieckiego stał się niezależny od Rosji. O tym, jak pierwsze dni konfliktu zapisały się w pamięci jego bezpośrednich uczestników, Ukraińców, opowiada wydana przez Centrum Mieroszewskiego książka o wojnie na Ukrainie „Wojna 2022”.

Wskazana przez Putina przyczyna wojny była prosta – cała akcja militarna miała za zadanie obronę samozwańczych republik ługańskiej i donieckiej zlokalizowanych we wschodniej części Ukrainy. Rosja, w przeciwieństwie do Ukrainy i państw zachodnich, uznała je bowiem za niepodległe i chciała zbrojnie chronić ich interesy. Czy jednak była to faktyczna przyczyna wojny? Okazuje się, że niekoniecznie.

Powodów zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę należy szukać przede wszystkim w ambicjach samego Putina, który dąży do zapisania się na kartach historii. Rosja atakując Ukrainę miała na celu podporządkowanie sobie tego kraju – zajęcie Kijowa miało zostać uwieńczone ustanowieniem w stolicy państwa marionetkowego rządku na czele z politykiem całkowicie podporządkowanym Putinowi. Celów tych nie udało się jednak zrealizować, co nie spowodowało jednak zakończenia konfliktu. Wojna w Ukrainie trwa nadal, wywierając ogromnie negatywny wpływ zwłaszcza na codzienne życie obywateli kraju, na którego terenie się toczy.

„Wojna 2022”. Konflikt ukraińsko-rosyjski w oczach ukraińskich pisarzy

Wojna w Ukrainie to nie tylko konflikt polityczny. To przede wszystkim starcie militarne, w którym udział biorą miliony ludzi takich, jak my. To krwawa, wyczerpująca obie strony wojna, która na zawsze odmieniła życie i codzienność tysięcy ukraińskich rodzin. O tym, jak wojna w Ukrainie wygląda z perspektywy obserwujących jej przebieg ludzi opowiada m. in. książka o wojnie w Ukrainie.

Nosi ona tytuł „Wojna 2022” i stanowi zbiór fragmentów dzienników, esejów i wierszy pióra ponad 40 ukraińskich pisarzy i pisarek. Wszystkie wchodzące w jej skład utwory łączy nie tylko wspólna tematyka, ale także miejsce ich powstania – zostały napisane w okopach, schronach przeciw bombowych, na przejściach granicznych i w ośrodkach dla uchodźców, do których trafili uciekający przez wojną ukraińscy artyści.

Pomimo swojego tragicznego wydźwięku, „Wojna 2022” niesie także nadzieję na lepszą przyszłość – że wojna wkrótce się zakończy a Ukraina odzyska wolność i niezależność, o którą tak bohatersko walczy. „Wojna 2022” to niezwykle przejmująca, emocjonalna książka o wojnie w Ukrainie, która pozwala czytelnikowi wczuć się w emocje ukraińskich kobiet i mężczyzn, których beztroskie życie z dnia na dzień uległo kompletnej zmianie, a także uświadomić sobie, że za każdą wojnę płacą nie politycy, lecz niewinne jednostki.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx