Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

13 września 2024

Wirtualna rzeczywistość w komunikacji biznesowej – nowoczesne szkolenia i konferencje

Nowoczesne technologie znajdują rozmaite zastosowania we współczesnym biznesie, wspomagając codzienne działania, zwiększając bezpieczeństwo oraz stanowiąc solidne wsparcie dla konkurencyjności firmy na nawet trudnych rynkach. Do takich rozwiązań bez wątpienia zalicza się wirtualna rzeczywistość, która świetnie sprawdza się między innymi w przypadku szkoleń i konferencji. W jaki sposób VR odmienia oblicze branży szkoleniowej? Jakie korzyści przynosi? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Wirtualna rzeczywistość – jak działa technologia?

Czym w ogóle jest wirtualna rzeczywistość (ang. Virtual Reality, VR)? Tak określa się przestrzeń cyfrową wytworzoną przez komputery. W ramach takiego świata mogą pojawiać się elementy znane z naszej codzienności, choć nie jest to warunek konieczny. Niejednokrotnie buduje się przestrzenie w całości fantastyczne, oparte na wyobraźni twórców.

Obok VR często stosuje się także rozszerzoną rzeczywistość (ang. Augmented Reality, AR). Różnica między nimi polega na tym, że AR bazuje na świecie rzeczywistym, cały czas widzianym przez odbiorcę. To w nim osadza się cyfrowo wygenerowane elementy dodatkowe.

Do pełnego odbioru VR niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Wykorzystuje się specjalne okulary oraz słuchawki, które pozwalają w całości odizolować się od świata zewnętrznego i zagłębić się w przestrzeni stworzonej w ramach danej aplikacji.

Konferencje w wirtualnym świecie – nowe oblicze branży

Technologia VR bywa stosowana w rozmaitych branżach. Często kojarzy się z rozrywką, choć zdecydowanie nie jest to jedyny obszar jej intensywnego rozwoju. Równie ciekawe rozwiązania da się zaproponować z udziałem rzeczywistości wirtualnej w obszarze szkoleń i konferencji, czego dobrym przykładem są działania EpicVR.

W dobie pandemii przyzwyczailiśmy się do pracy w świecie wirtualnym – większość spotkań służbowych z pracownikami, klientami czy kontrahentami odbywała się zdalnie. W tym zakresie wirtualna rzeczywistość daje spore możliwości, jak choćby tworzenie cyfrowych pokoi konferencyjnych do odbywania spotkań. Mają do nich dostęp uprawnione osoby, które dołączają z pomocą wygenerowanych przez siebie avatarów. W efekcie podczas całego spotkania można patrzeć na swojego rozmówcę i wchodzić z nim w interakcje, równocześnie na bieżąco udostępniając prezentacje czy dzieląc się cennymi danymi. A to przekłada się na większe zaangażowanie i skuteczność takich rozmów.

Atrakcje na szkoleniach i konferencjach dzięki użyciu VR

VR bywa także stosowany podczas klasycznych spotkań i konferencji, by uatrakcyjnić działania lub zwiększyć ich efektywność. Coraz częściej wykorzystuje się bowiem aplikacje wirtualnej rzeczywistości, by przygotować prezentacje lub nawet stworzyć dedykowane dla konkretnych osób kursy i szkolenia, np. z zakresu obsługi urządzeń, pierwszej pomocy czy BHP. Pozwala to zwiększyć zaangażowanie uczestników, poprawić zapamiętywanie informacji. Wzrasta też bezpieczeństwo użytkowników, którzy mogą wielokrotnie testować rozmaite rozwiązania w całkowicie komfortowym środowisku, bez zagrożeń pojawiających się normalnie w takich sytuacjach w świecie rzeczywistym.

Skuteczne i angażujące formy komunikacji – VR dla branży szkoleniowo-konferencyjnej

Wirtualna rzeczywistość w świecie szkoleń i konferencji przydała się nie tylko w czasie przymusowej izolacji społecznej. Widać już teraz, że technologia ta na dobre przyjęła się w nowoczesnym biznesie. Pozwala zorganizować spotkania ludzi znajdujących się fizycznie w różnych zakątkach świata, obniża koszty związane z komunikacją (np. wydatki na podróże służbowe), ale też poprawia bezpieczeństwo, zwiększa skuteczność przekazywania informacji oraz skraca czas potrzebny na organizację rozmaitych szkoleń, które można odbyć wielokrotnie w bezpiecznym środowisku. Wciąż nie znamy wszystkich korzyści, jakie może dać VR dla biznesu – z pewnością wiele z nich odkryjemy w niezbyt odległej przyszłości.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx