Rodzaje rolet zewnętrznych – jakie wybrać?

Rolety zewnętrzne to obecnie rozwiązanie, na które decyduje się znaczna większość osób budujących lub remontujących dom – zresztą nie bez powodu! Rola tych produktów nie ogranicza się bowiem jedynie do ochrony przed wpadaniem nadmiernej ilości promieni słonecznych do wnętrza. Służą one także do tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz, zapewniają lepszą izolację termiczną, a także zwiększają prywatność i bezpieczeństwo mieszkańców. Aby jednak gwarantowały maksymalną funkcjonalność i dobrze wkomponowały się w bryłę budynku, należy wybrać odpowiedni ich rodzaj. Wśród tych najpopularniejszych wyróżnić można rolety natynkowe, nadstawne oraz podtynkowe – przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z nich!
Rolety natynkowe
Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów rolet – zarówno do budownictwa tradycyjnego, jak i nowoczesnego – są rolety natynkowe (https://www.oknoteka.pl/oferta/rolety-zewnetrzne). Popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że nie muszą zostać uwzględnione w projekcie domu i mogą być montowane w dowolnym momencie. Z tego też powodu są chętnie wybierane przez właścicieli już eksploatowanych obiektów. Charakteryzują się w pełni widoczną skrzynką z pokrywą rewizyjną z przodu, na zewnątrz budynku, którą montuje się na ścianie lub we wnęce okiennej. Skrzynki te można znaleźć w kilku kształtach – prostokątnych, półokrągłych, ćwierćokrągłych i ściętych pod kątem 45⁰, co ułatwia dopasowanie wyglądu rolety do bryły budowli.
Rolety nadstawne
Innym rodzajem rolet, chętnie stosowanym w budownictwie pasywnym, są rolety nadstawne. Ich skrzynie montuje się najpierw na ramę okna, a następnie razem z nim we wnęce okiennej, którą trzeba powiększyć o wysokość skrzynki. Dodatkowo pokrywę rewizyjną umieszcza się od wewnątrz, dlatego też rozwiązanie to wymaga zaplanowania już na etapie projektowania stolarki. Ich montaż w już eksploatowanych budynkach jest co prawda możliwy, jednak jedynie podczas wymiany stolarki okiennej. Duży atut tego typu rolet stanowi ich estetyka – wiele systemów nadstawnych, np. tych dostępnych pod adresem: https://www.oknoteka.pl/ może być bowiem zamontowanych bez zabudowy, z zabudową częściową i całkowitą, co pozwala na stworzenie spójnego efektu wizualnego. Część z nich zostało dodatkowo docieplone, dzięki czemu zapewniają lepszą izolację termiczną, a więc i niższe rachunki za prąd i ogrzewanie.
Rolety podtynkowe
Rolety podtynkowe, podobnie jak rolety nadstawne, to rozwiązanie, na które zdecydować się należy już na etapie budowy domu lub ewentualnej wymiany stolarki okiennej (https://www.oknoteka.pl/poradniki). Są one bowiem montowane po montażu okien, jednak jeszcze przed ociepleniem. Umieszcza się je przed oknem, na prowadnicach przymocowanych do ramy okiennej, a pokrywa rewizyjna znajduje się na zewnątrz. Systemy podtynkowe cieszą się szczególną popularnością w budownictwie nowoczesnym, ze względu na to, że idealnie wpasowują się w elewację zewnętrzną – skrzynki zostają zakryte przez warstwę ociepleniową, co przekłada się na wysoką estetykę.
Ostateczny wybór między roletami powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji. W już stojących budynkach, w przypadku, gdy okna nie wymagają jeszcze wymiany, najlepiej będzie postawić na systemy natynkowe. Jeśli natomiast jesteś na etapie budowy domu lub też masz zamiar wymienić stolarkę okienną, strzałem w dziesiątkę może okazać się system podtynkowy bądź nadstawny. Wszystkie wspomniane rolety dostępne są m.in. na stronie Oknoteka – decydując się na zamówienie w tym sklepie, masz gwarancję najwyższej jakości wykonania!