Jak dobrać śpiwór na zimową wyprawę? Kilka wskazówek
Zimowe wyprawy, m.in. w góry, wymagają odpowiedniego przygotowania. Nie obejdzie się bez wyposażenia dostosowanego zarówno do miejsca wyprawy, jak i panujących tam warunków. Jednym z takich podstawowych elementów jest śpiwór, który wbrew pozorom może się przydać nie tylko w czasie kalendarzowej zimy. Jak jednak właściwie dobrać śpiwór, który sprawdzi się przede wszystkim podczas wyjazdu w miesiącach zimowych? Na co zwracać uwagę na etapie jego kupowania?
Weź pod uwagę warunki panujące w miejscu docelowym
Zimą może nam być wystarczająco ciepło w syntetycznym śpiworze, ale i zbyt zimno, aby przetrwać w wysokich górach. Czas wyprawy, czyli miesiące zimowe, będą głównym wyznacznikiem podczas wybierania śpiwora, ale nie jedynym. Wybieramy się bowiem w polskie góry, w wysokie Alpy czy na koło podbiegunowe? W każdym z tych miejsc będzie równie zimowo, ale otoczy nas zupełnie inna temperatura.
Śpiwór musimy zatem dobrać pod względem tego, na jakie temperatury jest skonstruowany. Na każdym produkcie znajdziemy informacje i oznaczenia, w jakim zakresie temperaturowym, uwzględniając standardowe parametry osoby dorosłej, ciepło i komfort będzie w stanie zapewnić dany śpiwór.
Konstrukcja, która ma znaczenie
Kolejna kwestia tyczy się konstrukcji śpiwora. Do wyboru są przede wszystkim tradycyjne śpiwory typu kołdra oraz tzw. mumia. Te pierwsze mają prostokątny kształt, oferują całkiem sporo miejsca, więc można się w nich wygodnie poruszać. Niekoniecznie jednak sprawdzą się w typowo zimowych wyprawach, ze względu na ciężar, fakt, że zajmują sporo miejsca, a do tego ich warstwa izolacyjna może nie być wystarczająca.
Podczas wypraw w nawet ekstremalnie zimne rejony, doskonale poradzą sobie śpiwory typu mumia, które są lekkie, kompaktowe, a kształt oferujący zwężany dół gwarantuje utrzymanie ciepła. Dodatkowo można także postawić na awaryjny śpiwór survivalowy (np. z oferty dostępnej na stronie https://karaluch.com.pl/), który spełnia funkcję koca termicznego i staje się jeszcze jedną warstwą ochronną, utrzymującą ciepło.
Wypełnienie śpiwora – puchowe czy syntetyczne?
Śpiwory z wypełnieniem syntetycznym są nieco tańsze od wersji puchowych, bardzo dobrze chronią przed wilgocią i szybko schną. Puchowe zaś oferują bardzo dobrą izolację, a do tego można postawić na ultralekkie wersje, które są idealne na piesze wyprawy.
Nie da się jednak jednoznacznie odpowiedzieć, która opcja będzie lepsza, bo wszystko zależy od tego, jaki mamy budżet na zakup śpiwora, na jakich elementach nam najbardziej zależy, a także – gdzie i w jakim celu się wybieramy.
Elementy dodatkowe – kaptur, kołnierz, listwy i kieszenie
Zwróćmy uwagę na elementy dodatkowe, które posiadają śpiwory. Kaptur, który szczelnie okrywa głowę (przez nią ucieka najwięcej ciepła) i nie pozwala na dostawanie się zimnego powietrza do wnętrza śpiwora. Kołnierz regulowany oddzielnie od kaptura, pozwalający na zachowanie nieco większej swobody, jednak wciąż chroniący przed ucieczką ciepła z wnętrza. Listwy kryjące zamki, aby zapobiegać i ucieczce nagromadzonego ciepła, i zawilgoceniu zamka. Do tego kieszenie, aby w cieple i pod ręką przechowywać np. telefon czy inne niezbędne drobiazgi.
Każdy ma szansę znaleźć śpiwór, który zmieści się w zaplanowanym budżecie zakupowym. Najważniejsze jest jednak, aby gwarantował on ciepło, wygodę użytkowania, nie sprawiał problemów w trakcie przenoszenia, rozkładania i składania, a zatem był bezpiecznym schronieniem nawet w najtrudniejszych warunkach zimowych wypraw.