Niealimentacja – gdzie szukać pomocy

Niealimentacja to unikanie płacenia alimentów przez osobę, która została do tego zobowiązana poprzez orzeczenie sądowe, ugodę zawartą przed sądem lub przed innym organem albo inną umowę. Uchylanie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Sprawdź, jak odzyskać świadczenie, gdzie szukać pomocy, gdzie zgłosić niepłacenie alimentów.
Spis treści
Co grozi za niealimentację?
O niealimentacji mówi się, tedy, kiedy łączna wartość powstałych zaległości wynosi równowartość co najmniej trzykrotności ustalonej kwoty alimentów albo jeżeli opóźnienie w zapłacie świadczenia wynosi co najmniej 3 miesiące. Za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego grozi odpowiednio:
- kara grzywny na rzecz Skarbu Państwa,
- kara ograniczenia wolności – na przykład w formie prac społecznych w określonej w miesiącu ilości dni lub godzin,
- kara pozbawienia wolności do jednego roku
Jeżeli kara zostanie zasądzona i wymierzona osobie, która uchyla się obowiązku płacenia alimentów to oznaczenie wyroku jest wpisywane do karty karnej sprawcy. To wpływa na przykład na poszukiwania kolejnej pracy, gdzie jest wymagana nieposzlakowana opinia lub niekaralność. Jeżeli sprawca nie płacił alimentów i tym samym doprowadził do niemożliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, to kara pozbawienia wolności może wynosić nawet dwa lata.
Gdzie zgłosić niepłacenie alimentów?
W związku z tym, że niealimentacja jest przestępstwem, można złożyć zawiadomienie o jego popełnieniu na policji lub w prokuraturze. Może to zrobić sam pokrzywdzony jeżeli jest pełnoletni, drugi rodzic lub opiekun prawny (jeżeli alimenty dotyczą dziecka), organ pomocy społecznej lub organ podejmujący działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Przed złożeniem wniosku warto skontaktować się z prawnikiem https://www.haczykowska.legal/porady-prawne-lodz, który pomoże w merytorycznym przygotowaniu pisma. Na kolejnych etapach adwokat będzie uczestniczył w rozprawach sądowych, wyjaśni wszelkie procedury prawne oraz będzie mógł na bieżąco informować o postępach w sprawnie. Prawnik od spraw rodzinnych https://www.haczykowska.legal/ może zapewnić konsultacje stacjonarne w kancelarii lub spotkanie online.
Warto pamiętać, że jeżeli sprawca w ciągu 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego zapłaci zaległe alimenty może uniknąć kary. Sprawę o niealimentację rozpoznaje sąd rejonowy, chyba że sprawcy zarzucono popełnienie również innego przestępstwa, wtedy trafi ona do sądu okręgowego.