Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

W trakcie jesiennych i zimowych miesięcy dużym obciążeniem dla domowego budżetu bywają rachunki za ogrzewanie, niezależnie od sposobu, w jaki sposób ogrzewamy budynek. W wielu przypadkach duże rachunki wynikają jednak z niewłaściwych nawyków lub braku stosowania optymalnych technologicznie rozwiązań przez użytkowników. Sprawdź, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Uszczelnij budynek

Podstawowym problemem może być ciepło uciekające z budynku w wyniku nieszczelności konstrukcji. Z sytuacją taką można spotkać się przede wszystkim w obiektach starszego typu. Ciepło najbardziej ucieka przez dach i fundamenty, lecz przyczyniają się do tego również nieocieplone ściany. Warto zadbać o to, aby każdy z tych elementów miał skuteczną warstwę izolacyjną. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ocieplania dostępnych na rynku jest piana PUR. To materiał rozprężający się po naniesieniu, dzięki czemu jest w stanie dotrzeć nawet w najmniejsze szczeliny, bez tworzenia mostków termicznych. Jest niepylący, lekki, a także polecany dla alergików. Nie nasiąka wilgocią, jest odporny na pleśń i grzyby. Warunkiem skuteczności warstwy izolacyjnej jest jednak jej poprawne wykonanie. Wysokiej jakości usługi ocieplania wszelkiego rodzaju obiektów mieszkalnych i przemysłowych pianą PUR oferuje Isosolutions.

Szczelność stolarki otworowej

Drugą istotną kwestią jest także szczelność stolarki otworowej, czyli okien oraz drzwi. Problem nieszczelnego wyposażenia również bardzo często pojawia się w przypadku starszych budynków, gdzie od dawna nie było ono wymieniane. Stosowane przed laty produkty tworzone były z wykorzystaniem innych technologii, a także nie musiały spełniać obecnych norm dotyczących termoizolacji. Inwestycja w wymianę starych okien lub drzwi również szybko zwróci się zatem w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie.

Zweryfikuj własne nawyki

Przyjrzyj się nawykom oraz zachowaniom swoim i innych mieszkańców. Może okazać się, że one również w znacznym stopniu nie pomagają w osiągnięciu oszczędności w domowym budżecie. Warto stosować się do kilku praktycznych zasad. Jeśli salon, w którym często przebywasz, sąsiaduje bezpośrednio z korytarzem, zamykaj w nim drzwi podczas ogrzewania, dzięki czemu temperatura nie będzie spadać z powodu chłodniejszego powietrza płynącego od strony drzwi wejściowych. Pamiętaj też o tym, aby nie zastawiać grzejników. Nawet niewielka szafka zmniejszy skuteczność nagrzewania się całego pomieszczenia. Warto również pamiętać o tym, aby nie wychładzać nadmiernie przestrzeni, np. w czasie dłuższej nieobecności w domu. Gdy wiesz, że nie będzie Cię przez dłuższy czas, zmniejsz temperaturę, lecz nie rezygnuj z grzania całkowicie. Ustaw temperaturę na poziomie 17-18 stopni Celsjusza. Dzięki temu nagrzanie po powrocie będzie łatwiejsze, niż w sytuacji, gdyby spadła ona znacznie poniżej komfortowego przedziału.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx