Jak czyścić psie oczy?

Dbanie o higienę psa jest niezwykle ważne. Zaniedbania na tym polu mogą prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem – niektóre z nich mogą być bardzo poważne. Z tego względu warto dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić psu czystość na każdym polu. Niezwykle ważna jest pielęgnacja psich oczu, które są bardzo wrażliwe. Dowiedz się, w jaki sposób powinno się czyścić oczy psa i jakie konsekwencje grożą pieskom, o których oczy nie dba właściciel.

Jakie zagrożenie niesie ze sobą brak higieny psich oczu?

Oczy to bez wątpienia najbardziej wrażliwe narządy zewnętrzne psa. Z tego względu każdy właściciel powinien o nie dbać, ponieważ pies nie jest w stanie samodzielnie wyczyścić sobie oczu. A konsekwencje mogą być bardzo poważne – zbierający się pył, kurz czy sierść może powodować blokowanie się kanalików łzowych. Efektem tego będzie znacznie utrudnione nawilżanie oka, co jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Brak odpowiedniego nawilżenia oczu może się przekształcić w inne, poważne choroby, które będą skutkowały koniecznością przeprowadzenia operacji pod pełnym znieczuleniem.

Czego unikać podczas czyszczenia oczu psa?

Przed przystąpieniem do czyszczenia psich oczu, należy wiedzieć, czego nie powinno się robić, aby nie stworzyć większego zagrożenia dla psa. Przede wszystkim powinno się unikać preparatów przeznaczonych dla ludzi – ich skład jest inny niż środków przeznaczonych dla psów i dlatego mogą pogorszyć stan zdrowia zwierzaka. Wystrzegać powinno się również rumianku, który może powodować wysuszenie oczu oraz ich podrażnienie. Właściwe, dedykowane psom preparaty znajdziesz na https://vetamicus.pl/. Pamiętaj, że czyszczenie psich oczu nie powinno również odbywać się przy pomocy waty, której strzępki mogłyby dostać się pod powiekę, czym mogłyby uszkodzić oko czworonoga.

Jak czyścić oczy psa?

Czyszczenie oczu psa wbrew pozorom nie jest wcale trudnym zadaniem. Potrzebny będzie odpowiedni preparat, a także wacik lub ściereczka, które nie zostawią swoich części na oku psa. Podczas tego procesu istotna jest delikatność, ponieważ oczy są niezwykle czułe. Odpowiednią pozycją psa jest siad z głową przechyloną do tyłu lub leżenie na boku. Istotne jest, aby czyścić oko psa od zewnątrz do wewnątrz, ponieważ w ten sposób wyklucza się ryzyko wprowadzenia zanieczyszczeń pod powieki. Jeżeli posiadasz rasę długowłosą, pamiętaj by przed przystąpieniem do czyszczenia, zaczesać oraz spiąć sierść, aby nie przeszkadzała ona podczas czyszczenia. Istotne jest również regularne podcinanie sierści w okolicach oczu, gdyż odrastające włosy mogą drażnić psie oko i powodować wzmożone łzawienie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx