Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Blockchain – przełom w historii pojazdów

Wraz z rozwojem technologii blockchain pojawiają się kolejne możliwości jej zastosowania. Świetnie nadaje się ona również do weryfikacji historii pojazdu, co znakomicie wykorzystuje CarVertical – carvertical.com/pl/historia-pojazdu/. Zastosowane w tym przypadku rozwiązanie jest absolutnie przełomowe i warte poświęcenia czasu na zapoznanie się z tą informacją, w szczególności jeżeli chodzi o grupę ludzi, którzy znają lub chcą poznać te technologie.

Czym jest blockchain?

Blockchain (łańcuch blokowy) jest rodzajem rozproszonej bazy danych nowego typu, która od tradycyjnych baz różni się między innymi jawnym dostępem do jej struktury, a także gromadzeniem informacji o dokonywanych operacjach, co pozwala na poznanie aktualnego stanu danych przez śledzenie wprowadzanych zmian. Dzięki temu jest to technologia bezpieczniejsza i pewniejsza, ponieważ informacje są weryfikowane wielokrotnie przez różne jednostki obliczeniowe, a nawet utracenie jednej informacji z całego łańcucha nie powoduje straty danych.

Co daje blockchain historii pojazdu?

Dzięki zastosowaniu blockchain do weryfikacji historii pojazdu można lepiej śledzić, co działo się z pojazdem od czasu jego pierwszej rejestracji. Dotąd znane były tylko niektóre informacje, ale często nie można było stwierdzić ich kompletności ani poznać chronologii. Możliwość wprowadzania danych miały tylko specjalnie uprawnione do tego instytucje, takie jak policja. Tymczasem łańcuchy blokowe dają szansę odzyskiwania informacji według kolejności ich powstawania, a ich otwarta struktura sprawia, że zmiany może wprowadzać każdy użytkownik. Co prawda blockchain nadal nie zapewnia, że tak się zawsze stanie, ale dzięki jego zastosowaniu jest to już technicznie możliwe.

Ważny jest również fakt, że blockchain działa właściwie natychmiastowo. Nie trzeba więc długo czekać na aktualizację bazy danych, która może być dokonywana raz na jakiś czas. Ponadto, ta technologia pozwala wykluczyć większe manipulacje przy historii pojazdu. Dane, które zostaną raz wprowadzone do sieci, są odpowiednio oznaczone i w każdej chwili będzie można sprawdzić czy nie były później zmieniane. Dzięki blockchain ograniczone zostaną także możliwości pomyłek. Błąd może się zdarzyć właściwie tylko przy wprowadzaniu danych, ale może on zostać następnie szybko wychwycony i naprawiony, a historia dokonywanych operacji jest dostępna dla wszystkich użytkowników.

Ze względu na specyficzny, zdecentralizowany charakter blockchain, twórca bazy danych może nadać jej dowolną charakterystykę, w tym również poszerzyć zakres informacji, które są zbierane. Można więc dodać znacznie więcej kolejnych pozycji, które uzupełnią historię pojazdu. Dzieje się tak również dzięki temu, że baza nie jest umieszczona na jednym serwerze, który z definicji ma ograniczoną przestrzeń i wydajność przetwarzania informacji. W przypadku blockchain takich ograniczeń nie ma. System powinien płynnie obsługiwać wiele pojazdów z nawet bardzo dużą liczbą szczegółowych informacji na ich temat. Niektóre z takich danych mogą być dla nabywcy pojazdu bardzo ważne, a nie są dostępne w tradycyjnych bazach.

Dostęp do historii pojazdu dla wszystkich

Charakterystyka blockchain i otwartość tej technologii sprawia, że dostęp do historii pojazdu zebranej w ten sposób będą mieli wszyscy. Zniknie więc problem przekazywania danych przez pośredników, którzy pewne informacje mogliby chcieć ukryć. Dzięki temu cała sprawa będzie znacznie bardziej przejrzysta i pozwoli zweryfikować uczciwość handlarzy, chcących przedstawić sprzedawane przez siebie pojazdy w jak najlepszym świetle, ale nie zawsze zgodnie z rzeczywistością.

Zastosowanie technologii blockchain do weryfikacji historii pojazdu jest prawdziwym przełomem. Gwarantuje bowiem pełen dostęp do niezależnego i wiarygodnego źródła informacji każdemu, kto takich ich potrzebuje. Dotąd takiej możliwości nie było, a wszyscy nabywcy musieli się zdawać tylko na częściowe dane, które otrzymywali od pośredników. Te dane zaś nie musiały pokazywać całej prawdy o pojeździe. Do tego nowa technologia pozwala na kompilowanie znacznie większej ilości informacji niż dotąd, co daje jeszcze pełniejszą wiedzę na temat historii samochodu i pomaga sprawić, że proces jego sprzedaży/kupna będzie znacznie bardziej uczciwy.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.